Burdur’da hükümet yatırımları kapsamında haftalık tanıtım ziyaretleri gerçekleştiren AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi, bu hafta Bügdüz köyü yolu üzerinde bulunan Devlet Su İşleri tarafından yaptırılan İçme Suyu Arıtma Tesisini ziyaret etti ve son durum hakkında bilgi aldı.

Ziyarette AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi’ye Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Okan, İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, İl Gençlik Kolları Başkanı Yunus Erkan, il, ilçe ve gençlik kolları yönetim kurulu üyeleri de eşlik etti.

Ziyaret sonrası açıklamada bulunan İl Başkanı Volkan Mengi şunları söyledi;

“Bu tesisle beraber uzun zamandır şehrimizin beklediği musluklardan içilebilir suyu kazandıracağız”

“Bugün İçme Suyu Arıtma Tesisimizin inşaatına başkanlarımız ile birlikte ziyarete geldik. DSİ tarafından yapılan bu hizmeti yerinde incelemiş olduk ve gerçekten çok güzel bir tesis oldu. İnşallah Burdur şehir merkezimize kaliteli temiz içme suyunu musluklardan akıtmak için büyük bir gayretle ekiplerimiz, yüklenici firmamız gayretle çalışıyorlar. Yaklaşık 120 Milyon türk lirasına mal olacak bu tesiste günlük 35.000 ton temiz içilebilir suyu şehrimize kazandıracağız inşallah. Tabii 2016 yılında Cumhurbaşkanımızdan talepte bulunarak istenilen bu yatırım dönemin Orman ve Su işleri Bakanımız Veysel Eroğlu vesilesiyle bu hizmeti şehrimize kazandırdığımız için çok mutluyuz. Sağ olsunlar yüklenici firmalarımız işin hayata geçirilmesi konusunda büyük bir mücadele gösteriyor ve işin sonuna gelmek üzereyiz. İnşallah 2022 Eylül ayında işi teslim etmek için çalışıyorlar. Bu tesisle beraber uzun zamandır şehrimizin beklediği musluklardan içilebilir suyu kazandıracağız. Ben burada tabii ilk başta Cumhurbaşkanımıza değerli bakanlarımıza özellikle milletvekillerimiz Bayram Özçelik ve Yasin Uğur’a ve Sayın Valimize çok teşekkür ediyorum. Bu proje gerçekten şehrimizin en önemli problemini çözecek ve 2023’e giderken Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında şehrimizin en önemli sorunu olan temiz içme suyu sorununu çözmüş olacağız. Tabii bununla yetinilmemesi gerekiliyor. Bu sadece içilebilir su hizmeti, ama şehrimizden çeşmelerden akmayan bir su altyapı sistemi var. Bunun da bir an önce Burdur Belediyesi tarafından çözülmesi gerekiyor, hemen şehrin caddelerinde ve sokaklarında alt yapı yapılması gerekiyor. Biz Bakanlığımız üzerinden yani İl bank üzerinden bu konuda da desteğiz. Ama çalışmaların hızlanması gerekiyor. Çünkü birçok mahallede üst katlara maalesef su çıkmıyor. Birçok şikâyet alıyoruz. Bu konuda da Burdur Belediyesi’nin bir an önce adım atmasını bekliyoruz. Bu konuda da İnşallah bir çalışma yapılacak ve şehrimizin su sıkıntısını gidermeye çalışacağız.” dedi.

“Projemiz Burdur’umuza hayırlı olsun”

Yüklenici Firma şantiye şefi ise yaptığı açıklamada; “Sayın başkanımın da ifade ettiği gibi bu proje bittiğinde günlük 35.000 tonluk su ihtiyacını karşılamış olacağız. Çeşmelerimizi açınca içilebilir suyu şehrimize sağlamak istiyoruz. Başta Cumhurbaşkanımız, İl Başkanımız Milletvekillerimiz Bayram Bey ve Yasin bey sayesinde İnşallah projemizi bu sene neticelendireceğiz. Bu Projemiz Türkiye’de ikinci olacak. Birincisi Aksaray’da uygulandı. İkincisi Burdur’da uygulanacak. Projemizin asıl ana mantığı şu; ileri arıtma sistemi ile suyu arıtıyor. Bu ne demek? İçindeki bütün zararlı kimyasalları alıp içindeki yararlı bakterileri bırakarak arıtma yapan bir sistem var. Bu sistemimizi ilk NASA bulmuş. NASA aydaki ya da Marstaki uzay çalışmalarında su sağlamak amacı ile bu sistemi geliştirmiş. Bu sistem ile deniz suyunu dahi içme suyuna dönüştürebilecek kadar ileri bir sistem. Ters Ozmoz sistemi var. İnşallah bu projemizi nihayete erdirir ve halkımıza suyu ulaştırmış oluruz. Projemiz Burdur’umuza hayırlı olsun.” diye konuştu.