KültürManşetBaşkan Ercengiz’den öneri: ‘BURDUR’DA ŞİŞ FESTİVALİ YAPALIM’

4 sene ago

Burdur’un en önemli damak tatlarından olan ve hâlâ tanıtım eksikliğinden dolayı çoğu illerde bilinmeyen Burdur Şiş’in tanıtımı için Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, dün Ahilik Haftası dolayısıyla kendisini ziyaret eden Esnaf Odaları yöneticilerine ‘Burdur Şiş Festivali’ düzenlenmesi önerisinde bulundu.

Tüm kurum ve kuruluşların, yerel yönetimlerin ve sivil toplum örgütleri ile birlikte bir festival düzenlenerek Burdur şişin tanıtımının yapılabileceğini aktaran Başkan Ercengiz şunları söyledi:

“Burdur Şiş polemimiği yaşadık. Burdur Şişi yok saymak mümkün değil, ama kendimizi değiştirmemiz lazım. Burdur Şişimizi ciddi anlamda diğerleri ile yarıştırmak istiyorsak ayrıcalıklarını ortaya koymak lazım. Bunu bir yemek sunumu haline getirmemiz gerekiyor. Bir Adana kebap mı? Burdur Şiş mi? dendiği zaman Adana kebap daha iyi tanıyorsa bu Adana’nın nüfusunun fazlalığından değil, sunumundan, reklâmından. Bizim doğru reklâmı yapmamız lazım. Burdur Şişi sadece Burdur’da yapmamamız lazım, Türkiye’nin neresine giderseniz gidin Adana Kebap yiyebilirsiniz. Bu bir tanıtımdır. Bizim hep beraber el birliği ile bunu yapmamız lazım.

İlla ucuz olacak diye bir şey yok. Kalite olacaksa bedeli olması lazım. Bu etin kilosu belli. Et, tuz, pide ateş buna ekstra bir şey koymaya gerek yok. Bunu üst üste koyduğumuz zaman belli bir standardı oluşturamıyorsak Burdur’da bir hata var. Bunu 8 liraya da yapan yer var, 15 liraya da yapan yer var. Bunun kalitesi standardı belli. Ordu Belediyesi, esnafın da katkılarıyla 3 ton hamsiyi pişirmiş festival yapmış. Bu tüm televizyonlara haber oldu. Burdur ne yapsın bir ton et, kömür derken 50 bin liraya mal olur. 50 bin liraya bir festival yapsak buna esnaf odaları, yerel yönetim, valilik, ticaret odası katkı koysa. Geçen yıl Feshane etkinliklerinde 500-600 bin lira masraf oldu. Ama biz burada 50 bin liralık bir etkinlik yapsak tüm haber kanallarında yer alırız. Ne olur adı Burdur Şiş olur. Burdur Şiş etkinliği yapılmış olur. Burdur halkına dağıtılır, adı festival olur. Biz Hıdırellez Şenliği yaparken bunu düşündük. Ama çok birleştirici olamadık. Herkes bu alanda kendi adını ön planda tutmaya çalışıyor. Halbuki önemli olan Burdur’un adının ve Burdur Şiş’in duyurulması.30 yıl önce Afyon sucuğunu kimse bilmez yemezdi. Ama şu an Afyon sucuğu Türkiye değil, dünya markası oldu. Bizim eksiğimiz bu. Biz de yapalım.”

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive