Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Burdur’un 50 yıllık yeni Kent Meydanı hayalini gerçekleştirmek bize kısmet olacak. Burdur’umuza şimdiden hayırlı olsun. Güzel bir meydan kazanacağımızı düşünüyorum.” dedi.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Cumhuriyet Meydanı düzenleme çalışmaları ile ilgili inceleme yaparak basın mensuplarına bilgi verdi.

“Burdur’un 50 yıllık hayalini gerçekleştirmek bize kısmet olacak”

‘Anket sonucunda halkın %53’ünün anıtın yerinde kalmasını istedi. Halkımızın talebi bu yöndeyse saygı göstereceğimizi ifade etmiştik.’ diyen Başkan Ercengiz; “Geçtiğimiz günlerde sayın Valimizin yaklaşık 1 ay önce başlattığı anıt yerinde mi kalsın yoksa Valilik bahçesinde mi sergilensin şeklinde sorduğu anket sorusuna vatandaşımızın %53’ünün anıtın yerinde kalması yönünde cevap verdiğini belirten bir basın açıklaması yaptı. Bizde halkımızın talebi bu yöndeyse saygı göstereceğimizi ifade etmiştik. Yeniden çalışmalara başladık. Aslında çalışmalara ara vermemiştik diğer alanlarda çalışmalarımıza devam etmiştik. Anıtımızın yeni meydan düzenlemesindeki yerini belirleyip o alana taşıyacağız ve meydanımızı en hızlı şekilde tamamlayıp Burdur halkımızın hizmetine sunacağız. Eski haline baktığımız zaman sadece kaldırımını kullanabildiğimiz yani sadece çok az bir alanı kullanabildiğimiz meydan bugün 3000 metrekarelik bir meydan alanına kavuşmuş oluyoruz. Burdur’un 50 yıllık hayalini, belki de son 20 yıldır yüksek sesle de dillendirilen yeni bir kent meydanı hayalini de gerçekleştirmek bize kısmet olacak. Burdur’umuza şimdiden hayırlı olsun. Güzel bir meydan kazanacağımızı düşünüyorum.” dedi.

“Güzel bir kent meydanını Burdur’umuza kazandıracağız”

Başkan Ercengiz; “Anıt bu alanda kalacak fakat bir yer değişikliği söz konusu. Çünkü bu alan düzenlemesinde artık kent meydanının merkezi şu an ki mevcut yeri değil, anıtın olduğu yer değil. Biliyorsunuz eski hizmet binasını yıkarak bir miktar daha o alana doğru meydanı büyüttük. O büyüttüğümüz meydanda anıtımızı hem güney cepheye biraz daha yaklaştırıp hem de biraz daha batıya götürerek ortalayacağız. Güzel bir kent meydanını Burdur’umuza kazandıracağız. Gönlüm isterdi ki daha büyük bir kent meydanı için İl Özel İdare binasının olduğu alanda bu alana dahil olabilsin olmadı. Ama olmasa da güzel bir kent meydanı kazanılmış oluyor. İş bittiği zaman halkımız gerçekten bunun doğru olduğunu ve yapılan işin de doğru yapıldığını takdir edecek diye düşünüyorum. Çünkü biraz önce de ifade ettim geçmiş dönemlerde sadece kaldırımını kullanabildiğimiz bir meydanımız vardı. Şimdi anıtıyla, iç alanıyla ve kenarlarıyla birlikte güzel bir kent meydanını kazanmış olacağız.” diye konuştu.