KültürManşetBAŞKAN ERCENGİZ’den KİTAP konusunda ilginç açıklamalar: “SOSYAL MEDYA İNSANLARI İSTEDİĞİ GİBİ YÖNLENDİRİYOR”

4 sene ago

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, az okuyan ve sosyal medyada çok vakit geçiren insanların, sosyal medyadaki tüm bilgilere inandığını söyledi. Özellikle günümüzde teknolojinin, görsel medyanın ve sosyal medyanın,  insanları istediği gibi yönlendirdiğini ve insanların buradaki her bilgiyi, paylaşımı doğruymuş gibi kabul ettiklerini söyleyen Ercengiz, “Bugün sosyal medya üzerinden birçok kirli bilgi, dezonforme bilgi gerçekliği olmayan bilgi, insanlar tarafından kabul edilerek inanılıyor’ diyerek, ‘kitap okuyun’ çağrısında bulundu.

‘Dizlere de inanıyor insanlar, oysa; TV programları insanları uyutuyor’

Belediye Merkez fuayesindeki 11 Nisan 2016 Pazartesi günü açılışı yapılan   Kitap Fuarı’na katılan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, açılışın ardından Muhabirimiz Hacer Zeren’e konuştu. Televizyon dizilerinin ve programlarının insanları uyuşturduğunu ve uyuttuğunu dile getiren Ercengiz; ‘’Baktığınız zaman en çok izlenen programlar olarak adlandırılan televizyon programları, insanların ufkuna ışık tutacak herhangi bir bilgi sunan programlar değil. Tamamen insanları uyuşturan, uyutan, o saat dilimi içerisinde, insanların algısının en açık olduğu dönemde, çünkü; evine gelmiş, yemeğini yemiş. Maalesef, uzun metrajlı   akşam saat 20.00’de başlayıp, gece 24.00’e kadar süren dizilerde insanlarımızı mahkum ediyoruz TV başına. Okumamız gerekiyor. Her türden, her görüşten kitabı okumak gerek ki , birbirimizi anlayabilelim. Burada her türden kitap var. Vatandaşlarımız alsın, elinin altında bulunsun.” dedi.

‘Kaç kişinin evinde TC Anayasası var?’

Her evde mutlaka T.C. Anayasa kitapçığı ve Atatürk’ün Nutku’nun bulunması gerektiğine işaret eden Başkan Ercengiz; “Bir Anayasamız var. Anayasa, kişilerin bireysel hak ve özgürlüklerinin yazıldığı bir kitaptır. Kaç kişinin evinde var? Açsın okusun ve daha da önemlisi her Türk Gencinin elinde olması gereken bir Nutuk var. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bize armağan ettiği ve hâlâ bu türden tehditlerin, ülke için birçok tehlikeye işaret ettiği ve önümüzü açacak birçok yöntemin olduğu bir kitap” vurgusu yaptı.

‘Lütfen-rica ederim- cümlelerini daha sık kullanmalıyız’

İnsanların üst-alt ilişkisinden, arkadaşlık ilişkilerine kadar tüm ilişkilerinde ‘lütfen, rica ederim’ cümlesini kullanmayı alışkanlık haline getirmeleri gerektiğine dikkat çeken Ercengiz, kitap okumanın yanı sıra yazmayı da sevdiğini dile getirdi.

Hacer ZEREN

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive