EkonomiGündemKültürManşetBaşkan Ercengiz’den ‘GÜL YAĞI MÜZESİ’ ATAĞI

5 sene ago

Burdur’un alternatif turizm seçeneklerinden biri olan ‘gül turizmi’ hakkında birbiri ardına yaptığı haberlerle Burdur’un bu konudaki potansiyelini ortaya koyan Muhabirimiz Hacer Zeren, şehrimizdeki Gül Yağı Fabrikası hakkında yaptığı haberden sonra bir önemli gelişmeyi daha öğrendi. Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in girişimleriyle Gül Yağı Fabrikası’nın GÜL YAĞI MÜZESİ’ne dönüştürülmesi gündemde…

Yenigün’ün gündeme getirdiği Uzakdoğulu turistlerin Burdur’a getirilmesi ile ilgili açıklamalar kamuoyunda geniş yer buldu. Haberin fikri takibini yapan Yenigün, ilk olarak Vali Hasan Kürklü’nün gül turizmi hedeflerini gündeme taşıdı. Vali Kürklü, önümüzdeki süreçte, 10-20 bin Japon turistin Burdur’a getirilmesi için, BAKA (Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı) vasıtasıyla görüşmeler yapıldığını açıkladı. Ardından, konunun takibini yapan Muhabirimiz Hacer Zeren, BAKA Burdur Ofisi Koordinatörü Mehmet Candan’a, ‘Burdur’a Uzakdoğulu turistlerin getirilmesi ile ilgili çalışmalarınız var mı? Varsa BAKA bu projeye nasıl destek olabilir?’ diye sordu. Candan ise; Burdur’a Uzakoğulu turistlerin gelmesi için, konaklama, restoran gibi altyapı hizmetlerinin tamamlanması gerektiğine dikkat çekerek, kar amacı gütmeyen kuruluşların, turların gelmesine sponsorluk etmesi halinde % 80’e kadar hibe desteği sağlanabileceğini, kar amacı gütmeyen kuruluşlar için ise % 50 destek verildiğini gazetemize yaptığı açıklamada dile getirmişti…

Konunun takibi bununla bitmedi. Muhabirimiz Hacer Zeren, Tren Garı’nın alt yolunda bulunan Gül Yağı Fabrikasını tekrar gündeme getirdi. Burdur’da 1966 yılında açılan Gül Yağı Fabrikasında, tercümanlık ve muhasebecilik yapan Ata Gülcü ile görüştü. Ata Gülcü, fabrikanın yeniden özel bir girişim ile faaliyete geçirilebileceğini, içindeki makine-ekipmanların halen kaliteli ve kullanılabilir durumda olduğunu söyledi.

Burdur Belediyesi’nin, fabrikanın Fransız sahipleriyle görüştüğü duyumunu alan Muhabirimiz Hacer Zeren, haberin takibini yapmaya devam etti ve Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e ‘Gül Yağı Fabrikası’nın yeniden faaliyete geçirilmesi ile ilgili bir girişiminiz var mı?’ diye sordu. Başkan Ercengiz ise; Yenigün aracılığı ile fabrikanın Gül Yağı Müzesi şekline dönüştürülebileceğinin sinyalini verdi.

YILDA BİR KEZ GÜL YAĞI ÜRETİMİ YAPILACAK

Gül Yağı Fabrikasının sahibi Fransız firması Cinef ile görüşmelerinin olduğunu açıklayan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Biz firma yetkililerini davet ettik. Geleceklerini söylediler ama henüz gelmediler. Firma yetkilileri ile görüşeceğiz. Biz o fabrikayı bir Gül Yağı Müzesi haline dönüştürmek istiyoruz. Yılda bir defa sembolik bir üretim yapılmasını planlıyoruz. Şu anda fabrikanın içindeki makinalar, imbikler istenilirse çalıştırılabilirmiş. Bu işten anlayan birilerini getirip, burada sembolik de olsa senede 10-15 gün üretim yapılabilmesini sağlamak istiyoruz.” dedi.

Uzakdoğulu turistleri, Gül Yağı Müzesi haline dönüştürülen fabrikayı görmeleri için Burdur’a davet edeceklerini söyleyen Ercengiz, bu vesile ilimize gelen turistleri Sagalassos, Kibyra, Salda Gölü ve Burdur Gölü ile de buluşturabileceklerini müjdeledi.

YATIRIMLARIN ÖNÜNÜ AÇMAK GEREK

BAKA Burdur Ofisi Mehmet Candan’ın, özellikle vurguladığı ‘altyapı hizmetlerinin yapılması lazım’ açıklamasına da katılan Ercengiz, “Bizim 5 yıldızlı otel projemizin temelinde de bu vardı. Burada turisti konaklatamazsanız günübirlik turlarla hiçbir şey yapamazsanız. Biz 150 odalı bir otel için niye izin verdik? Geçen gün Isparta basını bizi haber vermiş; CHP Belediyesi özel sektörün önünü açtı diyor. Şu anda orada özel okulun (Bahçeşehir Koleji) yapılmasıyla, mahallede % 20 değer artışı var. Binaların değeri arttı. Yatırım kadar değer geldi. Hemen gidip mahkemeye verelim, usül yönünden hata oldu filan. Ne olurdu şimdi orada okul yapılmasına izin verilmeseydi, mahkeme iptal etseydi? Bir daha yatırımcı Burdur’a geleceği zaman bin defa düşünecekti” diye konuştu.

FABRİKAYI BELEDİYE’YE KİRAYA VEREBİLİRLER

Fransız firmasından haber beklediklerini kaydeden Ercengiz, firmadan, fabrikayı Belediye’ye kiraya vermelerini de talep edeceklerini açıkladı. Ercengiz, daha önceki haberlerimizde yer alan Öztürk Sarıca’nın üretimini yaptığı lavantadan yağ üretiminin de fabrikada yapılabileceği fikrini ortaya koydu.

Belediye’nin, Fransız firması ile yapacağı görüşmelerin sonucu merakla bekleniyor.

Hacer ZEREN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive