GündemKültürManşetBaşkan Ercengiz’den ‘Denizin Dibinde Hatçam’ tepkisi!

5 ay ago

“Kültürümüzün yozlaşmasını asla kabul etmiyoruz”

Geçtiğimiz haftadan bu yana Teke Yöresi’nin kültür başkenti Burdur’u meşgul eden ‘Denizin Dibinde Hatcem’ türküsüne yönelik tartışmalara, 18 Haziran 2020 Perşembe günü anlamlı bir cevap Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’den geldi.

Fenomen Murat Övüç’ün bu meşhur ‘Denizin Dibinde Hatcem’ türküsünü orjinalinden çok saptırarak oyun, dans havasına dönüştürmesi özellikle sosyal medyada gündem oluşturmuş, tepkiye neden olmuştu!..

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz İstasyon Park’ta yaptığı açıklamada tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Bizim Hatçam türkümüz yöremize ait en güzel türkülerimizden birisidir. Mehmet Erenler tarafından derlenmiş. Burdur halkının uzun yıllardır dinlediği hazin bir aşk öyküsünü anlatır aslında. Bu türkünün hikâyesi, eski adı Arvallı şimdiki adı Bağsaray Kasabamızdan Antalya’ya kadar uzanan öyküsü olan güzel bir türküdür. Bu türkü geçtiğimiz günlerde bir sosyal medya fenomeni tarafından resmen bambaşka bir formatta ve türkünün hem ruhuna, hem hikâyesine aykırı bir şekilde oyun havasına döndürülmüş durumda. Ben de bunu kendi sosyal medya hesabımdan protesto ettim ve dedim ki “popüler kültürün, kültürümüze egemen olması ve yozlaştırılmasını kabul etmiyorum. Üzülerek de takip ediyorum. Bu konuda da gereken tepkiyi herkesin göstermesini istiyorum.” dedim. Türkünün aslını birçok halk müziği sanatçımızdan dinledik. Bunlar birçok video kanalında mevcut. Türkümüz şarkılaştırılmaya çalışılıyor. Batı çalgıları ile 9/8 le çalınıp göbek havasına dönüştürülen hatçam türküsünü dinlemek istemiyoruz. Hikâyesini dinlemek isteyen herkesi Burdur’a davet etmek isterim. Hikâyesi hüzünlü bir aşk hikayesi. Bunlar bizim kültür varlıklarımız. Hayatın tam kendisi. Hayatı anlatan bunu saza, söze döken bir kültür varlığı. Bu nedenle de korunması gerektiğini düşünüyorum. Nasıl ki bir taş binayı koruyorsak türkülerimizi, şarkılarımızı, halk ezgilerimizi de korumak zorundayız. Kültürel mirası gelecek nesillere aktarmak çok önemli. Bir Burdur türküsünün bu hale getirilmemesi gerekiyor. En sert tepkimizi koymaya devam edeceğiz.”

BAŞKAN ERCENGİZ, BASIN MENSUPLARIYLA BİR ARAYA GELDİ, PANDEMİ SÜRECİNİ DEĞERLENDİRDİ

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, dün sabah İstasyon Park Restoran’da düzenlenen kahvaltı ile basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Koronavirüs covid-19 salgını nedeniyle geçen uzun sürenin ardından sonra basın mensupları ile bir araya gelen Başkan Ercengiz, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Covid-19 salgını tedbirleri kapsamında alınan önlemler ve çalışmalar hakkında bilgi aktaran Başkan Ercengiz, mücadele süreci hakkında değerlendirmede bulundu.

BİZİM VATANDAŞIMIZ NİTELİKLİ SEÇMEN

Başkan Ercengiz, muhaberilerden gelen soru üzerine covid-19 salgını ile mücadele kapsamında Burdur Belediyesi atölyelerinde üretilen 250.000 adet maskenin vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtılmasından dolayı gündeme gelen tartışmaları da değerlendirdi. Vatandaşa verilen hizmetin yerel yönetimlerin görevi olduğunu vurgulayan Başkan Ercengiz, “Bu süreçte vatandaşımıza verebileceğimiz en doğru hizmet maske üretimiydi. Salgının hızla yayıldığı ve maskenin zor temin edildiği o dönemde böyle bir hizmet verdik, çünkü bu bizim görevimiz. İnsan hayatının ve sağlığının siyaseti olmaz. Bizim seçmenimiz bir maskeye oyunu satacak değil, bizim vatandaşımız nitelikli seçmen. Biz üzerimize düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmenin gönül rahatlığı içerisindeyiz.” şeklinde konuştu.

COVİD-19 SALGINI PROJELERİMİZİ SEKTEYE UĞRATSA DA ÇALIŞMALARIMIZA EKSİKSİZ DEVAM ETTİK

2019 Yerel seçimleri sonrası yapılması planlanan birçok projenin de, covid-19 salgını nedeniyle sekteye uğradığını belirten başkan Ercengiz, “ Vatandaşımız bizden hizmet bekliyor, yapılması beklenen birçok proje var. Covid-19 salgını esnafımız, işçimiz, emekçimizi etkilediği gibi kurumumuzu da etkiledi. Kronik hastalığı olan personellerimiz izinliydi, esnek çalışma saatlerinde çalışan personellerimizi sayısı da oldukça azdı. Bu süreçte kiracımız olan esnafımızdan kira temin etmedik, su abonelerimizin fatura tahsilatlarını erteledik, çalışmalarımızın çoğunluğunu tedbir ve dezenfeksiyon çalışmalarına yönelik düzenledik. Söz verdiğimiz proje ve çalışmalar bu süreçte sekteye uğrasa da görevimiz olan mevcut çalışmalarımızı ve vatandaşın bizden beklediği hizmetlerimizi eksiksiz bir şekilde yerine getirmeye gayret gösterdik. Normalleşme süreciyle birlikte yarım kalan proje ve çalışmalarımızı tamamlamak adına kurumumuz tüm birimleri hızla çalışmaya devam ediyor” dedi.

TAMAMEN MAKSATLI HABER ÜRETEN BASIN KURUM VE KURULUŞLARINA HABER KESİNTİSİNİ BUNDAN BÖYLE DAVRANIŞ BİÇİMİ OLARAK PRENSİP EDİNECEĞİMİZİ EDİNECEĞİZ

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel’in ise Burdur Belediyesi Basın Bürosu tarafından akışı kesilen haber sitesine yönelik sorduğu soruya ise “ basın kurum ve vatandaş arasındaki iletişimi sağlayan en önemli köprüdür. Basın bürosu tarafından servis edilen haberlerin değiştirilmesinin yanı sıra servis edilen haberler üzerinden düzenlenen yorum haberlerle vatandaşa yanlış bilgi aktarılmasını doğru bulmuyorum. Sahada haber peşinde koşan emekçi basın mensuplarımıza ve ilkeli, doğru haber yapan yerel basınımıza haksızlık etmemek adına böyle bir kısıtlama getirdik. Tamamen maksatlı haber üreten basın kurum ve kuruluşlarına haber kesintisini bundan böyle davranış biçimi olarak prensip edineceğimizi edineceğiz.” açıklamasında bulundu.

Kodlama : SadeMedia Interactive