GündemManşetBaşkan Ercengiz: YOĞUN ÇALIŞIYORUZ

5 sene ago

Burdur Belediye Başkanı Ecz. Ali Orkun Ercengiz, Belediye Başkan Yardımcıları Ali Say, Hasan Duygulu ve Serdar Başgül ile birlikte Burdur basını ile buluştu… İstasyon Çay Bahçesi’nde düzenlenen kahvaltıda Başkan Ercengiz, Belediye’nin çalışmaları, planlanan yeni yatırımlar hakkında bilgi verdi.

Gazetecilerin 24 Temmuz Basın Bayramı’nı kutlayan Başkan Ercengiz, “Yoğun çalışma temposu nedeniyle gecikmeli de olsa bir araya geldik. Basının sansürsüz olduğu, basının daha özgür olduğu, vatandaşın haber alma hakkını en iyi şekilde sunan basın mensuplarının hakkının verildiği bir Türkiye olmasını umut ediyorum.” dedi.

Konuşmasının başında Türkiye’nini bu günlerde zor bir süreçten geçtiğini Suriye’de yaşanan gelişmelerin yanısıra, güvenlik probleminin ve terörün öne çıktığını bu gelişmeliri kaygıyla izlediklerini belirtti.

Ülke gündemi ile ilgili değerlendirmesinin ardından yerel gündeme değinen Burdur Belediyesi’nin çalışmalarını anlatan Başkan Ercengiz, Burdur gölü ile başladığı açıklamalarına İstasyon Caddesi’ndeki çalışmalar, çift yön hazırlıkları, yeni trafik düzeni, gerçekleştirilecek olan sosyal etkinliklerle devam etti.

Burdur Belediyesi İstasyon Çay Bahçesi’nde düzenlenen kahvaltıda Başkan Ercengiz, çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Gazetecilerin 24 Temmuz Basın Bayramı’nı kutlayan Başkan Ercengiz, “Yoğun çalışma temposu nedeniyle gecikmeli de olsa bir araya geldik. Basının sansürsüz olduğu, basının daha özgür olduğu, vatandaşın haber alma hakkını en iyi şekilde sunan basın mensuplarının hakkının verildiği bir Türkiye olmasını umut ediyorum.” dedi.

Ülkenin durumu kaygı verici

Konuşmasında, ülke gündemini değerlendiren Belediye Başkanı Ercengiz, “Son günlerde kaygıyla izlediğimiz, güvenlik problemleriyle boğuşan bir Türkiye, siyasi belirsizlik, ulusal güvenliğin dışında uluslararası bir takım tehditleri maalesef üzerinde hissetmeye başlayan, hemen hemen 4-5 yıldır duymadığımız şehit, saldırı ve yaralı haberlerini televizyon ekranlarından sürekli son dakika olarak izlemek bizler için oldukça kaygı verici. Terörü lanetliyoruz, insanların yaşama hakkının hangi sebeple olursa olsun elinden alınmasının doğru olmadığını her zaman söylediğimiz gibi, bir kez daha altını çizerek vurgulamak istiyoruz. Bir an evvel bu siyasi belirsizliğin giderilip, yol haritası neyse belirlenerek, vatandaşımızın yine güven içinde korkmadan, vatandaşlık haklarını yaşayabildiği özgür bir Türkiye’de temenni ediyorum.” dedi.

Burdur Gölü’nden sonra Salda Gölü’de tehlike altında

Burdur Gölü’nün ardından, Salda Gölü’nün de büyük bir tehlikenin eşiğinde olduğunu hatırlatıp, farkındalığı Burdur Gölü’ne çekmek için Ağustos ayında satranç turnuvası ve jetski yarışması yapılacağını duyuran Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Şehrimizle ilgili bir takım gelişmeler yaşıyoruz. Bizim göreve geldiğimiz günden itibaren farkındalık yaratmaya çalıştığımız bazı hususlar var. Bunların en başında Burdur Gölü geliyordu. Sürekli Burdur Gölü‘nü ön plana çıkartmaya çalışıyorduk. Belli noktalarda amacımıza ulaştık. Biz göl için bir şeyler yapmamız gerektiğini biliyorduk, bunları söylerken işte Salda Gölü’de sıkıntılarla karşı karşıya kalarak ulusal basının bir anda dikkatini çekmeyi başardı. Biz miras değil bir emanet gözüyle baktığımız ilimizin her tarafına aynı hassasiyeti gösterdim. Yalnızca yerel yöneticiler düzeyinde değil, tüm genel anlayış içerisinde çözüm üretilmesini bu bakış açısıyla mücadelenin verilmesi gerektiğini buradan sonra da düşünmeye devam edeceğiz.

Ağustos ve Eylül dolu dolu geçecek

Burdur Belediyesi olarak yapılacak etkinlikler hakkında bilgi veren Başkan Ercengiz, “Bu yıl ilk’i gerçekleştirilecek olan Motor Sporları Federasyonu’nun düzenlemiş olduğu ve Türkiye’de yarış takvimine giren jetsiki ve flaybord motor sporlarını da 28-30 Ağustos tarihlerinde Burdur Gölü’nde gerçekleştireceğiz. 17-19 Eylül tarihleri arasında Burdur Gölü Festivalimizi düzenleyeceğiz.

Başkan Yardımcımız Serdar Başgül’ün önderliğinde Ulusal Satranç turnuvası düzenliyoruz. Belediyemiz ve Türkiye Satranç Federasyonu işbirliğinde Burdur Gölü Ulusal Satranç Turnuvasına ev sahipliği yapacağız. Ödüllü bir yarışma olacak turnuvaya yerel ve ulusal 300 sporcu katılacak. Turnuva ile Burdur Gölü’ne dikkat çekeceğiz” diye konuştu.

Şehir Kulübü Yukarı Pazar’a can verecek

Yukarı Pazar’a can verecek projeler hazırladıklarını ifade eden Başkan Ercengiz şöyle konuştu: “Burdur Şehir Kulübü’nü ayağa kaldırarak vatandaşımızın rahatlıkla hizmet alabileceği bir yer haline getirdik. Şehir Kulübü Yukarı Pazara can verecek. Belediye Başkan Yardımcımız Hasan Duygulu Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile gerekli görüşmeleri yaptı. Yukarı Pazardan farklı dükkanlar kiralayarak farklı mekanlar oluşturacağız. Cuma günü şehir kulübünün açılışını yapacağız. Konsepte uygun olarak Yaşar Kurt açılışa gelecek.”

“Daha akıcı bir trafik olacak”

Yön çalışmaları ile ilgili çalışmayı tamamlayarak İl Trafik Komisyonuna gönderdiklerini belirten Başkan Ercengiz, “Halkımızın bu konuyla ilgili yeterli şekilde uyarılması ve hazırlanmasıyla ilgili biraz zaman istedik. Kalite çalışmalarımızı yaptık. Sadece Gazi Caddesinin çift yöne açılması değil, hem aşağı pazar mevkiinde, hem de yukarı pazarda yön çalışmamızı yaptık. Yön uygulamalarıyla Burdur kent içi trafiğinde daha akıcı bir trafik, otoparkların daha etkin kullanılmasını, yolların adeta keşmekeş durumdan kurtulmasını, bir şehir görüntüsünü tekrar kazanmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Fen İşleri Kampus Alanı ihaleye çıkıyor

Fen İşleri Müdürlüğü’nün çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Ercengiz, “Asfalt, kaldırım ve drenaj çalışmalarımız hızla devam ediyor. Burdur’un drenaj sorununu çözüyoruz. Kışla, Gazi, İstasyon, Şehit Özpolat Caddeleri ve Armağan İlci Bulvarında drenaj çalışmalarını tamamladık. 21 Ağustos tarihinde Fen İşleri Kampusunun ihalesini yapıyoruz. Bütün bürokratik işlerini bitirdik. Planı projesi hazırlandı. Biz Fen İşleri Kampusumuzu biran önce taşımayı düşünüyoruz.

Planladığımız işlerin bazılarını maalesef elde olmayan nedenlerle aksatmamızdan ötürü vatandaşımızdan özür diliyoruz. Gerçekten bu konuda bizde beklemediğimiz insan faktörünün, iklim koşullarının ve bazen de tabiiki bürokrasinin içerisinde iç işleyişiyle ilgili sıkıntıların neticesinde aksayan yönlerimizde olduğunun farkındayız. Tabi ki buradan hareketle başta İstasyon Caddesi’nde planlamamızın sonuna geldik. İstasyon Caddesi’nin önümüzdeki hafta içerisinde, hem yolunun asfaltlanarak hem de kaldırım çalışmalarını yaparak çalışmamızı tamamlayacağız. İstasyon Caddesi Burdur’umuza güzel bir marka cadde olarak yeniden kazandıracağız.” dedi.

10 bin 600 ağaç ve çalı gurubu dikildi

Çalışmaların sadece İstasyon Caddesi’nden ibaret olmadığını kaydeden Ercengiz, “2015 yılı içerisinde10 bin 600’ün üzerinde ağaç ve çalı grubu dikimi yaptık. Daha yeşil bir Burdur’u, daha yaşanabilir bir Burdur’u hayal ediyoruz. 800.000 adet çiçeği diktik bu yıl. Büyük bir bölümünü de biz ürettik. Üretemediklerimizi de ihale yoluyla satın alarak Burdur’a getirilmesini sağladık” diye konuştu.

35 bin Burdurlu ile iftar yaptık

Başkan Ercengiz konuşmasına şu şekilde devam etti: “Geçen yıl başlattığımız, belediye olarak bu yılda devam ettirdiğimiz, gelenek haline getirilmesini umduğumuz vatandaşla Ramazan ayında buluşmamızın ikincisini gerçekleştirdik. 35 bin kişiyle Ramazanda iftarda beraber olduk. Varlıklısı, yoksulu, ihtiyaç sahibi aynı sofraya oturup birlikte bu gönül sofralarında yemek yeme fırsatı bulabildik.  Vatandaşlarımıza daha yakın olduk. Ramazan ayı içerinde bir takım etkinliklerimiz devam etti. Konserlerimizle vatandaşlarımızı bir araya getirdik. Burdur’a ulusal sanatçıları getirmeye çalıştık. Sanatçının ederinden çok, gereksinimlerin karşılanması konusunda hassasiyet gösterdik. Herkese hitap eden sanatçılardan karma yapmaya özen gösterdik”

2017’nin başında çeşmeden suyu içeceğiz

DSİ ile yaptığımız anlaşma neticesinde Burdur’a 10,000 metreküp yeni bir depo kazandıracaklarını kaydeden Ercengiz, “Yerini belirledik. İçme suyu hattının yenilenerek şehre, daha temiz su kaynaklarının, daha sağlıklı borulardan getirmek için hattın yenilenmesini sağlayacağız. Arıtma tesisi ile ilgili projemiz Kasım ayında bitirmeyi düşünüyoruz. 2017’nin başında inşallah bu suyu içmeye başlayabiliriz” dedi.

Eski AKP Burdur Milletvekili Bayram Özçelik’in halen aktif siyasette bulunması sorusu üzerine konuşan Başkan Ercengiz; “Bayram Bey’in siyasetten beklentisi sanırım devam ediyor. Bu benden daha çok AKP’nin hem milletvekilinin, il ve ilçe başkanlarının sorunudur. Siyasi üslup açısından çok doğru da bulmadığımız bir şey. Bu protokol mevzusuyla başlayan, Karamanlı’daki toplantıda Mehmet Göker beyin protokolü terk etmesine kadar varan bir süreç var. Türkiye’de seçilmiş insanlar, seçilmişliğin her zaman gereğini yapmalı. Seçilmişlikleri ortadan kalktığı zaman da vatandaş olarak üzerine düşeni yapmalı. Bu soru benden çok Sayın vekil Reşat Petek’i ilgilendirdiğini düşünüyorum” cevabını verdi.

Kodlama : SadeMedia Interactive