EkonomiGündemManşetBAŞKAN ERCENGİZ, Yenigün’e açıkladı: “Burdur’da; AVM talebini yerine getireceğiz”

5 sene ago

Belediye Başkanı Ercengiz’den Muhabirimiz Hacer Zeren’e özel açıklamalar:

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, kamuoyuna yansıyan 2. AVM müjdesi ile ilgili tüm detayları gazetemize anlattı. Geçmiş dönemde gündeme gelen, yeni Otogar kavşağındaki alanla ilgili hukuki süreci tamamlamak üzere olduklarını açıklayan Başkan Ercengiz, birçok firmanın Burdur’a AVM yapma talebi olduğunu, bu talepleri de değerlendirmek istediklerini açıkladı.

YENİ OTOGAR YANINDAKİ ALANIN  HUKUKİ SÜRECİ TAMAMLANIYOR

Burdur’da Belediyenin yaptırdığı anket çalışmalarında vatandaşın öncelikli taleplerinden olan AVM’yi hayata geçirmek istediklerine dikkat çeken Ercengiz, “Bizden önceki dönemde, yeni Otogar kavşağındaki çarşafa dolanmış bir süreç vardı. Oradaki hukuki sorunları gidermek üzereyiz. Yasal süreçleri bekliyoruz. Gerekli itirazları, müracaatları yaptık. Ondan sonra araziyle ilgili bir takım plan tadilatları gerekiyor. Bu tadilatları yapacağız, en kısa zamanda ihaleye çıkacağız.” dedi.

İHALE SÜREÇLERİ ŞEFFAF OLACAK

İkinci AVM ile ilgili ise, kimseyle doğrudan görüşmediğini söyleyen Başkan Ercengiz, birçok firmanın Burdur’a AVM yapma talebi olduğunu, henüz kimseyi bunun için Burdur’a davet etmediklerini aktardı. AVM yapılması ile ilgili tüm süreçlerin, halka açık, şeffaf olacağını vurgulayan Ercengiz, “Doğrudan birebir görüşmem şu ana kadar yok ama birçok firmanın Burdur’da AVM yapabileceği konusunda talepleri olduğunu biliyorum. Biz henüz bir şey olgunlaştırmadığımız için kimseyi davet etmedik. Yapacağımız bütün işler, ihaleler, tamamen vatandaşın gözü önünde, halka açık, şeffaf, tüm ihale süreçlerine uygun olacak şekilde yapılacak. Tüm Türkiye tarafından takip edilebilir, tüm Türkiye’den koşullara uygun her firmanın gelebileceği ihale süreçleri olacak. Bizim ilkemiz şeffaflık.” diye konuştu.

YENİ AVM’NİN YERİ SÜRPRİZ DEĞİL!

2. AVM’nin yerinin belli olup olmadığı ile ilgili sorumuzu yanıtlayan Ali Orkun Ercengiz, “Yeri bizim için sürpriz değil. Biz bir takım şeyleri olgunlaştıralım önce. Biz siyasetçilerdeki hata şu oluyor: yeni bir şey icat etmiş gibi ortaya çıkıyoruz, olmayınca da hemen vazgeçiyoruz. Bununla ilgili bir şeyler sorulduğunda yanıt veremiyoruz. Ben biraz sağlamcıyımdır. İşimizi garantiye alırız. Burkent’e bir market sözümüz vardı. O sözümüz için 15 Ağustos’tan itibaren yeni bir sürece gireceğiz. Gayet de güzel olacak.” şeklinde açıklama yaptı.

SONUÇ ODAKLIYIZ

İhale süreçlerindeki şeffaflığı vurgularken, Bahçeşehir Koleji davasını örnek gösteren Ercengiz, “Bahçeşehir Koleji süresinde, Bölge İdare Mahkemesi bizim yaptığımız işlerin sıkıntılı olmadığına karar verdi. Bunu siyasi malzeme yapmak istemiyoruz. Olaya sonuç odaklı bakan bir Belediyecilik anlayışı içerisinde amacımız üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil. Ben birilerine gol attım, gibi bir anlayış içerisinde değiliz. Bizim derdimiz, ‘Burdur’da böyle bir talep vardı, bu talebi yerine getirdik. Burdur’da bir alışveriş merkezi talebi vardı, bunu da yerine getireceğiz. Burdur’da marka caddeler talebi var, bunu da yerine getireceğiz.’ Burdur’da konut sıkıntısı var, bununla ilgili de çalışma yapıyoruz. Ama dönüp dolaşıp iş şuraya geliyor, bundan da rahatsızız; bir aczi hiçbir zaman dile getirmedim.” vurgusu yaptı.

Daha önce AK Parti Merkez İlçe Başkanı Birkan İş’in de dile getirdiği, ‘merkezi Hükümetle aynı olmadığınızı bilerek göreve geldiniz’ söylemlerine de tepki gösterdi. ‘AKP Belediyesi olsaydı durum şu ankinden farklı olmazdı’ diyen Başkan Ercengiz, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Durum tespiti yaptığım zamanda, ‘iktidar belediyesinden olmadığını biliyordun neden belediye başkanı oldun?’ diye soran arkadaşlara da şunu söylemek isterim: Herkesin kendine göre idare ettiği bir ekonomisi, ev bütçesi var. 50 bin lira borçlu olduğunuz bir evde 5 bin liralık bir yatırım yapabilir misiniz? Hayır. Masrafları kısmanız, gelirleri arttırmanız gerekir. Biz de bunu yapıyoruz.

AKP BELEDİYESİ OLSAYDI DURUMUMUZ FARKLI OLMAZDI

Şunu da söyleyeyim; ‘AKP Belediyesi olsaydı ne olurdu?’ deniyor. Şu andan çok farklı olmazdı. Yatırım falan akacak değildi. Aktığını da gördük. 10 yıldır bunların hiçbirisi karşılıksız olmamış. 10 yıldır 74 bin 800 vatandaşımızın her birinin boynuna eşit miktarda borç asılmış. İktidar ile aynı olmak çok büyük anlam ifade etmiyor.Mevcut kaynakları iyi değerlendirmekle alakalı. Ben ailesi memur olan, işi bir noktada esnaflık olan bir meslek sahibiyim. Esnaflıkta birincisi müşteri memnuniyeti, ikincisi sermayenin doğru kullanılması, üçüncüsü de doğru noktada doğru ticareti yapabilmek önemlidir. Müşteri memnuniyeti dediğimiz, bizim işimizde halkın memnuniyeti. Biz bunu sürekli ölçüp değerlendiriyoruz. Elbette 74.800 vatandaşımızın hepsini aynı anda memnun etmemiz mümkün değil.

Kargocu dostlarımızı aldık, bir yerden bir yere götürdük. Onlar da başta oraya gitmeyi istemiyorlardı. Belki halen içinde kızgınlıkları olan vardır, kırgınlıkları olabilir ama şu anda Burdurlu vatandaşlarımızın tamamı bu işten memnun.

GAZİ CADDESİ’NDE BANKALARIN DURUMU DA DEĞİŞEBİLİR!

Gazi Caddesi’nde park yasağını yaptıktan sonra, artık caddedeki esnaflık anlayışı, yürüyen vatandaşa hizmet etmek anlayışına dönüşmek zorunda.Hal böyle olunca, aracıyla gelinip gidilmesi gereken noktalara böyle bir hizmet sunan esnaf birimi varsa, o esnaf doğal olarak kendisini o caddeden çıkartacak. Benim müşterim arabayla gelip gidecekse buraya, benim arabayla gelinebilir, gidilebilir bir caddeye gitmem gerekir. Belki de Bankalar bu tercihi kullanmaya başlayacak. Birçok şehirde görüyorum, ana caddeler yaya olarak yürünebilen, aynı zamanda gönül rahatlığı ile alış-veriş edilebilen vitrinlerine bakılabilen caddeler. Kızılay Caddesi’nde park var mı? Ama fast foodçu, mağaza, telefoncu var. Arabalar buralara park etmiş belki akşama kadar burada kalacak. Park yasağı var ama uygulanmıyor. Bir otopark ücreti yok. Şimdi şuradan yürüyelim. Gazi Caddesi’nde bir tane araç yeri yok. Buraların hepsi değişecek. Belki ilk başta kızacak bana arkadaşlarımız ama inanın, orada yaptığımız iş, esnaf arkadaşımızın işine yarayacak.”

Hacer ZEREN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive