ManşetBaşkan Ercengiz: YENİ OTOGAR’la ilgili; Hukuki süreci başlatıyoruz “Göreve geldiğimden beri Otogar’ın sorunlarını bitiremedik”

5 sene ago

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 12 Mayıs Salı günü, saat 17.15 civarında Burdur Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde tavanın çökmesinin ardından, dün gazetecilere açıklama yaptı. Terminalde açıklamasını yapan Başkan Ercengiz, göreve geldiği günden bu yana Otogar’ın sorunlarını bitiremediklerini belirterek, en kısa zamanda hukuki süreci başlatacaklarını söyledi.

Otogar’da bulunan esnaflarla basının karşısına geçen Başkan Ercengiz, çökmenin neden kaynaklandığı ile ilgili teknik inceleme başlatılacağını dile getirdi. Akşam saat 17.15 civarında şehirlerarası Otobüs terminalimizde meydana gelen olayda, çok büyük bir tehlike atlatıldığına dikkat çeken Ercengiz, şöyle konuştu: “Öncelikle esnafımıza ve halkımıza geçmiş olsun diliyorum. Teknik ekip gerekli incelemeyi yapacak. Bundan önceki dönemde yapılan Burdur Şehirlerarası Otobüs Terminalinin bir takım eksiklikleri olduğu için hukuki sürece taşınmıştı. Otogar’da bulunan eksiklikler nedeniyle bir takım tedbirler almaya çalıştık. İşlemi yapan müteahhit ve ardından da tamiratı yapan müteahhit firmanın bir takım sorumlulukları var bunları yerine getirmesini istedik. Hiçbir hukuki süreç insan yaşamından önemli değil. Biz imalattaki bir takım hataları birilerine bırakacak olursak, bu tip sıkıntıları yaşamak zorunda kalacağız. Bunun farkındayız. Onun için gerekli önlemleri aldık. Otogarla ilgili bakım, onarım, tadilat ve tamirat çalışmalarını yapacağız. Gerek şehir dışından gerekse şehir içinden Otogar’a gelecek vatandaşlarımızın can güvenliğini riske edecek herhangi bir sıkıntı yaşatmamak için gerekli tedbirler alınacak. Üzücü olan bir takım çalışmalar yapılırken eksikliklerin zamanında belirlenerek müdahale edilmesi, yapılmadığı takdirde de sistemin çok hızlı bir şekilde işletilmesi gerektiğine inanıyorum. Birbuçuk yıl geçmiş biz hala Otogarın eksikliklerinden bahsettiğimiz bir Otogara sahibiz. Göreve geldiğim günden bugüne Otogarın sorunlarını bitiremedik. Ölçüp, biçip, hesap yapacağız, en güvenli ve en uygun şekilde vatandaşlarımızın kullanımına açacağız. Hukuki süreci başlatarak hak arayışına devam edeceğiz. Garajı kapatmamız söz konusu değil.”

GEÇMİŞTEKİ HATALARI SÜREKLİ GÜNDEMEGETİREREK HESAPLAŞMAK TARZIM DEĞİL

Açıklamasının ardından, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ercengiz, geçmiş dönemde yapımına başlanan Şehirlerarası Terminalin tavanının çökmesi, Kültür Merkezi’nin tamamlanamaması, Bedesten Çarşısı’nda yaşanan teknik sorunlarla ilgili olarak da; “Devlette devamlılık esastır. Biz kendi dönemimize projelerimizi bitirebilmek en büyük hedefimiz. Kamuoyunda Burdur Belediyesi 1 yıldır göz boyuyor, makyaj yapıyor, büyük imalat yok gibi bir algı var. Büyük bir imalat yapabilmemiz için tamamlanmamış imalatları tamamlamak zorundayız. Bugün Kültür Merkezi o haldeyken, bugün Bedesten Çarşısı o haldeyken, bugün Otogar bu haldeyken kalkıp başka bir imalata başlamak hem kamu kaynaklarını doğru harcamamak olur, hem de buraları bu vaziyette bırakmak olur. Eksiklikler ve hatalar olabilir. Ama burada bunu bir siyasi malzeme yaparak sürekli döndürüp geçmişle hesaplaşmak benim tarzım değil.” şeklinde açıklama yaptı.

GÜVENLİK KAMERALARI OLAY ANINI KAYDETTİ

Olay anını, terminaldeki güvenlik kameraları an be an kaydetti. Görüntüler, gazetecilerle paylaşıldı.

Kodlama : SadeMedia Interactive