ManşetSiyasetBaşkan Ercengiz Yeni Gün’e konuştu, yeni yılın ilk mülakatı; “Belediyecilik anlayışımızın merkezinde BİNALAR DEĞİL, İNSAN VAR”

1 sene ago

Yeni yıla 2019’a girmemiz ile birlikte, üç ay sonra yapılacak olan Mart 2019 yerel seçimleri için de seçim takvimi işlemeye başladı. Artık; bundan sonra seçim havası belirginleşmeye başlayacak, partiler ve adaylar sahada seçim çalışmalarını hızlandıracak.

Bundan beş yıl önce 2014 yerel seçimlerine şehrimizde Cumhuriyet Halk Partisinden (CHP) Burdur Belediye Başkanı Adayı olarak giren ve seçimi kazanan, 2019 yerel seçimlerinde de CHP’nin ikinci kez aday olarak gösterdiği Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, gazetemize konuştu. Muhabirimiz Filiz Eryılmaz’a seçim süreci, belediyecilik, yerel hizmetler hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Ercengiz, “bizim anlayışımızda, hizmetlerimizin ana fikrinde, merkezinde, arka planında hep insan var. Belediyecilik anlayışımızda merkezine binaları değil, insanı koyan, insanı mutlu etmek üzerine yaptığımız çalışmaların daha fazla olduğunu ve bina ihtiyaçsa yaptığımızı, ne ihtiyaçsa ona yönlendiğimizi, seçim çalışmaları boyunca vatandaşımıza anlatacağız. İnsanlar daha çok sosyal hayatın içinde yaşadığı sürece mutlu…” değerlendirmesinde bulundu.

Yılın ilk mülakâtında Başkan Ercengiz’in verdiği beyanatlarda öne çıkan pasajlar şöyle:

“Adaylar yavaş yavaş belirleniyor. En önce adaylığı açıklanan mevcut Belediye Başkanlarından biriyim. Zaten biz beş yıllık süreç içerisinde yedinci kez seçime gidiyoruz. Yani vatandaşımızın karşısına, seçim gerekçesi ile neredeyse 9 ayda bir çıktık. Bunun dışında biz zaten her mahallemizde, her noktamızda yapılan işleri doğrudan ben, mesai arkadaşlarım bizzat takip ediyoruz.

Sürekli yurttaşımızın içindeyiz. Gerek sosyal medya ile gerekse Belediyemize bizzat ulaşan şikâyetleri bugüne kadar dinledik. Mahallerimizin ihtiyaçlarını biliyoruz. Mahallelerimiz ihtiyaçları üzerinden öncelik sırasını tespit edip bugüne kadar çalışmalarımızı hep yaptığımız için bizim önümüzde geçirilmiş bir beş yıl var.

Vatandaşımız bu değerlendirmeyi yaparken, bu beş yılı değerlendirerek sandığa gideceğini düşünüyorum. Biz şöyle bir algıyı kırdık. En önemlisi bu bence. Hep şu argümanla geliniyordu. ‘İktidar partisinin belediyesi daha fazla kaynak bulur, daha fazla hizmet üretir’ gibi bir algı vardı. Biz geçen 10 yılda, bizden önceki dönem ile bizim beş yıllık dönemimizdeki kaynak bulma, kaynak kullanma, kaynak yaratma ve kaynakları doğru kullanma adına karşılaştırmanın vatandaş tarafından lehimize yapıldığını düşünüyoruz.

Yani bu işin illa iktidar partisinin belediyesi olmadan da yapılabildiğinin güzel örneklerinden bir tanesi olduğumuzu düşünüyoruz. Tabi bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Bir İzmir, Eskişehir, Muğla, Aydın, Giresun, Yalova ve Burdur, bunların en güzel örnekleridir. Diğer taraftan baktığımız zamanda Mersin, Adana, Manisa’da bir MHP Belediyesi’dir. Bunlar da iktidar belediyesi değildir, ama vatandaşına elinden gelen hizmeti yapmıştır.

Şunu altını çizmek çok önemli; ‘iktidar partisinin belediyesi olmak demek kaynakları sınırsız ve sorumsuz kullanma hakkını kimseye tanımıyor.’ Ayrıca iktidarın belediyesi olmamak demek, iktidara oy veren bu kentte yaşayanları da başka bir anlamda cezalandırmak demektir, eğer başka bir kaynak varsa. Bu kente layık görülüyorsa, sadece yönetimin kendilerine muhalif olmasından dolayı bu kaynak kullandırılmıyorsa, o zaman iktidara oy veren, gönül veren insanların da cezalandırıldığı görülür. Sonuçta demokrasi, bu bir kültür, saygı göstermek zorundayız.

Halkın tercihi bizden yana olduysa, biz halkımıza hizmet etmek zorundayız. Bizim yaptığımız en önemli işlerden bir tanesi, kimseyi ayrıştırmadan, ötekileştirmeden ve hiçbir siyasi görüş farklılığını, farklı bir yere koymadan vatandaşımıza eşit mesafede hizmet ettik. İktidar partisinin belediyesi olmadan 40 milyon TL borç ödeyebilmek, 20 milyon liralık gayrimenkul yatırımı yapabilmek, 10 milyon liralık makine parkını büyütmek, 1,5 milyon metrekare asfalt, 120 bin metrekare kaldırım yapabilmek, kenti ışıl ışıl aydınlatmak, 50 yıllık çöp sorununu çözmek, içme suyu konusunda her ne kadar Devlet Su İşleri yapmış olsa da sonuçta Burdur Belediyesi olarak, Burdur halkı olarak bizim borçlandığımızın bilincinde olmak, arıtma için 11 milyon 500 Euro yabancı kaynaklı krediyi bulabilmek, ‘herhalde iktidar partisinden olmamakla birlikte, muhalif bir belediye başkanının yapabileceği en iyi şeylerdir’, diye düşünüyorum.

Sadece bunlar değil, ‘Sosyal Belediyecilik’ anlayışında yurttaşımızın her daim yanında olduk, doğumdan ölüme… Bugün ‘hoş geldin bebekle’ başlayıp, cenaze hizmetlerine kadar, köklü değişiklikler yaptık Burdur’da. Vatandaşımız artık, Burdur Belediyesi’nin her an yanında olabildiğini biliyor.

Bir alt yapı sorunuydu; yağmur suyu drenaj hattı. Bunun 25 km’sini tamamladık. Bunlar küçümsenecek işler değil. Biz şunu söylemedik; ‘bizim arkamızda, şu olursa biz bu işi daha iyi yaparız, biz bu işi beceririz’ demedik.

Biz arkamıza halkı aldık, tasarruf ettik, iktisadı doğru uyguladık ve bugün Burdur’un kendi kaynakları ile kendine yetebildiği gibi, üstüne üstlük borç ödeyen ve yaşam alanlarını genişleten bir belediyecilik anlayışını ortaya koyduk.

İşte; biz bunları seçim çalışmalarında halkımıza anlatacağız. Burdur’da belediyecilik hizmetlerinde nelerin değiştiğini anlatacağız. Bizim samimiyetimiz, içtenliğimiz şu; belediyecilik anlayışımızın merkezine binaları değil insanı koyuyoruz.

İnsanı mutlu etmek üzerine yaptığımız çalışmaların daha fazla olduğunu, bina ihtiyaçsa yaptığımızı, ne ihtiyaçsa ona yönlendiğimizi vatandaşımıza anlatacağız. Şunu gördüm; insanlar daha çok sosyal hayatın içinde yaşadığı sürece mutlu… Burdur belki görmediği kadar sosyal etkinliği bir arada gördü beş yılımızda.”

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive