ManşetSiyasetBaşkan Ercengiz tepki gösterdi: ‘Özel bir günün bu kadar sönük kutlanması siyasi bir hareket’

5 sene ago

Burdur Belediye Başkanı Ecz. Ali Orkun Ercengiz, 23 Nisan kutlamalarının sönük geçtiğini, iktidarın değiştirdiği ulusal bayram yönetmeliğinin siyasi bir amaç taşıdığını ileri sürdü. Ercengiz, “Türk Milleti’nin hakimiyetini herkese ilan ettiği böylesine özel bir günün bu kadar sönük kutlanması siyasi bir harekettir.” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur İl Örgütü tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene CHP Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP İl Başkanı Ali Özdemir, CHP Merkez İlçe Başkanı Barış Ayten, CHP Milletvekili Adayları ve partililer ile vatandaşlar katıldı.

Çelenk sunumu ile başlayan tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Program konuşmaların ardından son buldu.

Programın sonunda gazetecilerin sorunlarını yanıtlayan Başkan Ercengiz, “23 Nisan sadece Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılış tarihi değil, aynı zamanda millet egemenliğine dayanan demokrasimizin ve cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı, Türk Milleti’nin hakimiyetini herkese ilan ettiği gündür. Böylesine özel bir günün kasıtlı olarak bu kadar sönük kutlanması siyasi bir harekettir. Dini bayramlarda bizim, milli bayramlarda bizim. 1 hafta boyunca Kutlu Doğum Haftası düzenlenirken milli bayramlarımızın bu kadar sönük geçmemesi gerekiyor. Hiç kimsenin gücü milli ve dini bayramlarımızı unutturmaya yetmez. Burdur Belediyesi olarak milli ve dini bayramlarımızı hiçbir zaman ayırt etmedik. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da dini ve milli bayramlarımızı coşkuyla kutlamaya devam edeceğiz.

Burdur Valiliği’nin görevlendirdiği ilgili kurumlar tarafından hakkı ile kutlamayan Milli Bayramlarımızı bundan sonra düzenlemeye talibiz. Burdur Belediyesi olarak büyük bir coşku içinde bayramlarımızı kutlamaya hazırız” diye konuştu.

CHP’lilerden alkışlı protesto!

CHP Merkez İlçe Başkanı Barış Ayten: ‘Milli bayramların içi boşaltılmak isteniyor!’

Burdur’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 95’inci yıldönümü nedeniyle Cumhuriyet Meydanı’nda İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce düzenlenen çelenk sunma töreninin sonra ermesinden sonra törene katılan CHP heyeti alkışlı protestoda bulundu.

CHP Merkez İlçe Başkanı Barış Ayten, gazetecilere yaptığı açıklamada; milli bayramların içinin boşaltıldığını öne sürerek,  “burda yapılan tören tamamen ciddiyetten ve ulusal bilincimizden uzaktır. Böyle bir anlayış olamaz. Biz CHP olarak içi boşaltılmaya çalışılan bayramlara sahip çıkacağız. Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimlerine daima sahip çıkacağız. İlkelerinden yürümeye devam edeceğiz. Milli Eğitim Müdürü’nü kınıyorum” dedi.

CHP İl Başkanı Ali Özdemir, CHP Merkez İlçe Başkanı Barış Ayten, Milletvekili Adayları Mehmet Göker, Kadir Koç, Okan Kurd ve CHP heyeti alkışlı protesto eyleminde bulundular.

Kodlama : SadeMedia Interactive