Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, İstasyon Park Restoran’da düzenlenen kahvaltıda Mahalle Muhtarları ile bir araya geldi.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, il merkezinde bulunan 35 mahallenin muhtarı ile bir araya gelerek, talep ve şikayetler değerlendirdi. Hizmet paydaşları olan mahalle muhtarları, vatandaşların taleplerini Başkan Ercengiz’e iletti. Mahalle muhtarlarıyla düzenlenen toplantıya CHP Milletvekili Dr. Mehmet Göker, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, CHP İlçe Başkanı Serkan Şimşek ve birim müdürleri katıldılar.

Düzenlenen toplantıda konuşma yapan Başkan Ercengiz, “Pandemi dolayısıyla çok sık bir araya gelemiyoruz ama sizlerle iletişim halindeyiz. Vatandaşlarımızın isteklerini ve şikayetlerini sizlerden almaya çalışıyoruz. Ciddi anlamda hem geri bildirim alabilmek hem de bu geri bildirimler neticesinde mahallelerimizde yapılacak işleri öncelik sırasına göre yapmaya gayret gösteriyoruz. Bunu yaparken de elimizdeki mevcut kaynaklar, öncelik sırası ve vatandaşın ihtiyaçları doğrultusunda değerlendiriyoruz.

Sonsuz Kaynağımız Yok

Başkan Ercengiz, verilen hizmetlerin kısıtlı bütçeyle yapılabildiğine dikkat çekerek, 35 Mahallemizden aynı anda taleplerin gelmesi mümkün. Ancak değerli muhtarlarım şöyle bir yanlış algı içersindeyiz. Gazi Caddesine, Atatürk Caddesine yaptığımız çalışmalar Konak Mahallesi veya Özgür Mahallesi’ne yapılabilecek uygun çalışmalar değil. Salı Pazarına yaptığımız yatırım, Konak Mahallesi veya Atatürk Mahallesi Pazarına yapılabilecek bir yatırım değil. O mahalleye yapıldı, benim mahalleme yapılmadı anlayışı ile bir yere varamayız. Nüfus yoğunluğunun olduğu ve vatandaşın sık kullandığı bölgeler önceliğimiz. Tabi bunları yaparken de sonsuz bir kaynak kullanmıyoruz. Kaynaklarımız sınırlı, belirlenen bütçe doğrultusunda 19 müdürlüğümüze bir pay ayırıyoruz. birimlere belirlenen bütçe kapsamında hizmetlerimizi sürdürebiliyoruz.

Gelirimiz %50 azaldı

Pandemi sürecinde bütçe gelirlerinin yarı yarıya azaldığını belirten Başkan Ercengiz, “Nisan ayı itibari ile %50 azaldı. Genel bütçeden aldığımız pay da % 50 azalarak geliyor. Keşke kaynak daha fazla olsa bir vidanjör daha alsak, 5 tane daha çöp kamyonu alsak. 2018 Haziran ayında 4 milyon lira asfalt kredisi talebinde bulunmuştuk, sene 2020’nin Ağustos ayına geldik, İl Bank’tan hala bununla ilgili “size bu krediyi veririz, ya da veremeyiz” diye bir cevap gelmedi arkadaşlar. Devlet Bankalarından talep ettik, “Genel Müdürlük kredinizi uygun bulmadı.” İhtiyacımız olduğu için mecburen özel bir bankadan aldık bu krediyi şimdi 700 bin lira faiz ödüyoruz. Bu faizi keşke devletin bankasına ödeseydik de, devletin kaynağı yine devlette kalsaydı. Yatırımların önünü kesmek, Burdur’un gelişmesinin önünü kesmektir. Dönüp dolaşıp bu konuları tartışmaya gerek yok, işimize bakalım. İktidar partisinin bu kente yapacağı en güzel yatırım bu kente istihdam yaratacak yatırımların önünü açmasıdır. Bırakın vatandaşın seçtiği muhtarlarla, vatandaşın seçtiği belediye başkanı ve meclis üyeleri bu kenti yönetsin. Doğru yaparız, yanlış yaparız 5 sene sonra halkın karşısına çıktığımızda halk bizim karnemizi verir. Bize sorulmayan işler yapılırken ortak akıl yok, bizim yaptığımız işlerde ortak akıl talebi var.” Şeklinde konuştu.