ÇevreGündemManşetBaşkan Ercengiz: ‘İNSUYU HAVZASI’NDAN SADECE BELEDİYE SORUMLU DEĞİL’

5 sene ago

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, İnsuyu havzasıyla  ilgili ne düşünüyor? Muhabirimiz Hacer Zeren, Başkan Ercengiz’in İnsuyu havzasındaki görüşlerine başvurdu.

Kaçak yapılarla ilgili sorumluluğun sadece Belediye’ye ait olmadığına dikkat çeken Başkan Ercengiz, DSİ ve Elektrik Dağıtım Şirketi’nin de sorumlu olduğunun altını çizerek; “İnsanlar orada fasulye üretiyor. Fasulye yılın üç ayında üretim olan bir sebze. Yoğun bir emek harcanan bir iş. Vatandaşımız orada bir yandan fasulye üretiyor, bir yandan da üç katlı ev yapıyor. ‘Bir yandan biz emekçiyiz, işçiyiz, alın teri’ diyorsunuz, bir taraftan da yerleşmeye başlıyorsunuz. Burdur Belediyesi ya da herhangi bir Belediye. Anayasa’da belirlenen kurallar çerçevesinde içme suyu havzası içerisinde birinci derecede yakınlık gösteren hiçbir alanda yapılaşmaya izin vermiyor. Bu kadar basit. Bunun tartışılacak bir tarafı yok. Vatandaşımız her seçim dönemi bu şansını zorluyor” diye konuştu.

KURUMLARARASI İLİŞKİ ÖNEMLİ

Kurumlar arası ilişkinin önemine değinen Başkan Ercengiz, “şehir merkezinde bir tane sondaj yaptırmıyoruz ama bizim içme suyu havzamızda yüzlerce, binlerce sondaj var. Bu sondaja elektriği kim veriyor? Elektrik Dağıtım Kurumu. Bu sondajın onayını DSİ veriyor. Bu sorun sadece Belediye’nin sorunu mu? Niye bu iş sadece Belediye’nin üzerine bırakılmaya çalışılıyor? Burada ince bir siyaset var. İnanın çok üzülüyorum. Türkiye’de en köklü partinin bile 90 yıllık geçmişi var. Bir asır bile değil ama dünyanın ömrünün 6 milyar yıl olduğu söyleniyor. Bu gölü, içme suyu havzasını, bu fasulyeyi, bu toprakları kaybettiğinizde …

Bir şeyler kaşınıyor. İnsanlar orada iki katlı ev yapıp fasulyeciliğe devam edebileceğini mi zannediyor? Asla değil. Üniversitenin karşısı olduğu gibi yeni yapılanacak. Ne oldu kardeşim? Hani Burdur üniversite şehri olacaktı.” diyerek, kaçak yapılaşma konusunda Belediyenin tavizi olmadığının altını çizdi.

Hacer ZEREN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive