Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur’un geçtiğimiz günlerde açıklanan il il risk haritasında çok yüksek riskli iller arasında yer almasının ardından sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşım ile  Burdurlulara uyarılarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 1 Mart 2021 Pazartesi günü Kabine Toplantısı sonrasında yaptığı kademeli normalleşme açıklamasında kamuoyu ile paylaştığı il il risk haritasında Burdur çok yüksek riskli iller arasında yer alıyordu. Burdur’un çok yüksek riskli iller arasında yer almasının ardından Vali Ali Arslantaş, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşım ile Burdurluları uyarmıştı. Bir uyarı da Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’den geldi.

Başkan Ercengiz, yaptığı paylaşımda; “Yalnızca kendimiz için değil bu İl’de esnaflık yapan, gündelik işte çalışan kısacası tüm bileşenlerin rahat bir nefes alabilmesi için biraz daha dikkatli, sabırlı olmaya ve vaka sayımızı azaltmamızdır. Şu andan itibaren önce turuncu sonra sarı ve maviye boyanan bir haritada Burdur’un da hak ettiği yeri alması için elimizden geleni yapalım. Haydi Burdurum başarabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Başkan Ercengiz’in paylaşımı şöyle: “Bir yıldır ülkemize de önemli kayıplar yaşatan salgın hastalığın henüz üstesinden gelemedik. 81 ile ait verilerin paylaşıldığı geçtiğimiz hafta turuncu bu hafta da kırmızıya boyanan ilimizin covid karnesi hepimizi derinden üzdü. Oysa ki; salgın başladığı günden beri Burdur Halkı olarak bizler, kurallara uyarak sadece kendisini değil sevdiklerini ve beldesini korumayı başarabilmiştik. Uzunca bir süre vaka sayısı Türkiye ortalamasının altında hatta “sıfır vaka” hedefiyle devam etmiştik. Nüfusumuzun az olması, çok az vaka artışlarını bile sayısal olarak endişeli noktalara getirebilmektedir. Bugün daha az 5 vaka bizi turuncu, 35 vaka ise mavi listeye indirebilecek. Bu nedenle sizlerden ricamız, yalnızca kendimiz için değil bu ilde esnaflık yapan, gündelik işte çalışan kısacası tüm bileşenlerin rahat bir nefes alabilmesi için biraz daha dikkatli ve sabırlı olmaya ve vaka sayımızı azaltmamızdır. Şu andan itibaren önce turuncu sonra sarı ve maviye boyanan bir haritada Burdur’un da hak ettiği yeri alması için elinizden geleni yapalım. Haydi Burdurum başarabiliriz. Saygılarımla…”