GündemManşetBaşkan Ercengiz, Fasulye üretimi yapan köylerin muhtarları ile bir araya geldi

3 ay ago

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Fasulye üretimi yapan köylerin, köy muhtarları ile bir araya geldi.

Burdur Belediyesi Susamlık Tesisleri’nde düzenlenen öğle yemeğinde köy muhtarlarını ağırlayan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Fasulye üretimi yapan köylerde yaşanan ve fasulye üretiminde girdi maliyetlerinin yüksek olması ve satış fiyatlarının İstanbullu tüccar tarafından belirlenmesi sonucu üreticinin yaşadığı sıkıntılar görüşüldü.

İl Genel Meclisi üyelerinin de katıldığı toplantıda üreticinin sorunlarına değinen Başkan Ercengiz, “Bugün üretici dostlarımızla çözüm yollarını konuştuk. Önümüzdeki günlerde yaklaşık maliyetlerini hesap ederek, bir veri oluşturacağız ve bu verileri toparlayıp, ilimizin tüm paydaşlarıyla, ilimizi yöneten başta Sayın Valimiz olmak üzere milletvekillerimiz, sivil toplum örgütlerimiz ve odalarımızla bir araya gelerek, üreticimizin bu işten nasıl zarar etmeden, nasıl emeğinin karşılığını alarak, karlı olabileceğini oturup konuşarak, bir yol haritası belirlemeyi planlıyoruz.” Dedi.

HER GEÇEN GÜN FASULYE ÜRETİCİSİ, ÜRETİMDEN VAZGEÇİYOR.

Üretimin önemine dikkat çeken Başkan Ercengiz, “Özellikle bu pandemi döneminde, mutlaka toprakla barışık olmayız, üretimin içinde olmalıyız ve üretimle ülkemizin ekonomisini büyütmek zorundayız. Üzülerek ifade ettiler arkadaşlarımız, her geçen gün fasulye üreticisi, üretimden vazgeçiyor. Bundan 5-6 yıl öncesine bakıldığında, üreticinin yüzde 50’sinin artık üretimden çekildiğini ve fasulye rekoltesinde önemli bir düşüş yaşandığını bugün öğrenmiş oldum. Bunun yollarını bulmak zorundayız. Üretici tarlada kalırsa, bizler tüketici olarak en uygun koşullarda, en iyi sebzeyi, meyveyi üreticinin elinden yiyebiliriz.”

Kodlama : SadeMedia Interactive