Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur’da görev yapan basın mensupları ve Çölyak hastaları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.

Susamlık tesislerinde düzenlenen iftar yemeğine Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, eşi Hülya Ercengiz, Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel, Burdur Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Orhan Akın, basın mensupları, Belediye Meclis üyeleri ve Çölyak hastaları ile yakınları katıldı.

İftar yemeğinin ardından çölyak hastası yakını Bahriye Yıldırım, Burdur Kent Konseyi Başkanı Orhan Akın, Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel ve Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz konuşma yaptı.

“Çölyak 5 yıldır uğraştığımız bir hastalık. İnşallah iyi sonuçlar alacağız”

Çölyak hastası yakını Bahriye Yıldırım “Çölyak gerçekten sıkıntılı bir hastalık. 5 yıldır uğraştığımız bir hastalık. Burdur olarak çok sıkıntı çektiğimiz bir olay. Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. İnşallah iyi sonuçlar alacağız.” dedi.  

“En kısa sürede proje hazırlayacağız”

Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Orhan Akın “Yürütme kurulumuzda 3-4 tane sağlık çalışanı var. Burdur’umuzdaki eksik olan bu konuyla ilgili sorunları Belediye Başkanımıza ileterek bu konuda hassasiyetimizi dile getirmeye çalışacağız. Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz beyefendi bizi sizlerle buluşturdu kendisine teşekkür ediyorum. Bu konuyla ilgili en kısa zaman da bir proje hazırlayıp Belediye Başkanımıza ileteceğimize söz veriyorum.” diye konuştu.

“Bu hastalık konusunda kamuoyunu bilgilendirmek ve tedavi noktasında uyarmak, Devlet yetkililerinin yardımcı olmalarını sağlamak gibi görevlerimiz var”

Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel, “Bu tür iftar yemeklerini özledik. 2 yıldır zor bir dönemden geçtik. Pandemi sürecinden ve Ekonomik zorluklar ve hala sürmekte. Aslında iftar yemeklerinin en büyük özelliği bir araya gelmek paylaşmak Ramazan’ın ruhunun farkına varmak ve özümsemektir. Bu değerleri gelecek kuşaklara çocuklarımıza aktarmak. Bu noktada Burdur Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne teşekkür ediyorum. Bugünkü iftarımızın sosyal bir mesaj tarafı var. Çölyak hastalığı maalesef son yıllarda giderek artan bir rahatsızlık bu noktada da bizim arkadaşlarımıza görev düşüyor. Bu hastalık konusunda kamuoyunu bilgilendirmek ve tedavi noktasında uyarmak, Devlet yetkililerinin yardımcı olmalarını sağlamak gibi görevlerimizde var. Bizimde bunu yerine getirmemiz gerekiyor. Hepinize teşekkür ediyor, Belediyemizi böyle bir etkinlik yapmasından dolayı da tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Çölyak hastalığına geçmişten gelen bir hassasiyetim var”

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ise şunları söyledi; “Ben mesleği Eczacı olan 8 yıldır Burdur Belediye Başkanlığı görevini yürütmeye çalışan elimden geldiğince toplumunun her kesiminin sorunlarını çözümü noktasında toplumu bir araya getirmeye çalışan bir anlayış ile Burdur Belediye Başkanlığı yapmaya çalışıyorum. Okulda okuduğumuz yıllarda Çölyak hastalığını teoriden öğrenmiştik. Kronik bir hastalık belki genetik kökeni var ama bir taratandan da çözümü olan bir hastalık. Hastalığın giderilmesi ya da hastalığın yan etkilerinin ortadan kaldırılması için hastanın genetiğinin düzenlenmesi diyetli yaşamını sürdürmesi tek çözüm ve tek çare. Eczacı odası başkanlığım döneminde daha çok sesle dillendirmeye çalıştım. Bugün sosyal devlet ülkesinde yurttaşın hiçbirisinin kendi tercihi değildir hasta olmak. Ya da hiçbir yurttaşın kendi tercihi değildir engelli olmak. Hiçbir yurttaşın kendi tercihi değildir dezavantajı olmak. Bu açıdan baktığımız zaman Devlet olarak devleti temsil eden bugün bizlerde onlardan birisi olarak Devletimizin sosyal devlet ilkesi olarak yurttaşı ihtiyaç ya da muhtaç görüntüsünden çıkartıp bunu gerçek hakkı olarak Devletin sağlayabildiği bir düzenin kurulmasına gerektiğine inanıyorum. Geçenlerde Fahriye Hanım ve Fuat bizleri ziyaret ettiler. Zaten bu konuya geçmişten gelen bir hassasiyetim vardı. Özel bir diyetle basın mensubu arkadaşlarımızı çağırarak zengin iftarları safranlarından ziyade glütensiz iftar masasına birlikte oturalım istedim. Ancak bizim önümüzde kat etmemiz gereken bir yok var. Burdur’da çölyak hastalarının şu anda biz 30’una ulaşabildik. Biz bunun devamında daha fazla arkadaşımızın bu hastalıktan muzdarip olduğunu ve onlara ulaşarak onların sıkıntılarını hep birlikte gidereceğimize inanıyorum. En kısa sürede bir proje çalışması yapmak için bizimde kafamızda birtakım şeyler var. Geçtiğimiz günlerde yatırımcı arkadaşlarımız var onlarda ziyaret etti. Çölyak hastalarının derdine çözüm olabilmek için bu ürünlerden üretmek istediğini ve bu alanda da bir üretim tesisi açmak istediğini ifade etti. Umarım bu alanda yol kat edebiliriz.

“Derdimiz tüm Türkiye’deki çölyaklı hastalarımızın derdine derman olabilmek”

Çölyak’ı hastalık olmaktan çıkartıp konforlu bir yaşam için hastamızın en kısa zamanda en taze haliyle gıdaya ulaşabilmesinin yolunu hep birlikte bulacağız. Çünkü Burdur’da en büyük sorunumuz bu. Biz haftadır bununla ilgili bir çalışma yaptık. Bu konuyla ilgili Büyükşehirlerimizin Belediye Başkanları ve Daire başkanları ile görüştük. En kötü bir senaryo da bile bir çözümümüz var. Bu hep birlikte çözeceğiz. Biz Sosyal Devlet ilkesinde vatandaşımızın hiçbir şekilde hastalığından yararlanılan bir düzen olmasına izin verilmemesinin tarafıyız. Glütensiz ürünün kat fiyata satılması bence çok insani değil. Zaten yeterince dertle boğuşan yakınlarının bide ekonomi ile boğuşması bizler için vicdani bir durum değil. Bizim bu Ramazan’da en azından sizlerin ulaşmada güçlük çektiğiniz Glütensiz ürünler içeren bir Ramazan Paketi. Bunu bir yardım paketi olarak düşünmeyin Yardımlaşma paketi olarak düşünün. Biz sizinle yardımlaşıyoruz. Sizin de desteğiniz bekliyoruz. Katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Biz bir farkındalık yaratmak istiyoruz. Derdimiz tüm Türkiye’deki çölyaklı hastalarımızın derdine derman olabilmek”