Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, yeni meydan düzenlemesi kapsamında belediye ekiplerinin Cumhuriyet Meydanı’nda kesim yaptığı ağaçlar ile ilgili AK Parti Burdur İl Başkanlığı’nın eleştirilerine sosyal medya hesabı üzerinden cevap verdi.

Başkan Ercengiz, “Yeni yapılan hastane için 800’ün üzerinde sağlıklı ağaç kesilirken sesi çıkmayanlar maalesef hasta olduğu için kesilmek zorunda kalan iki ağaç için kıyamet koparıyorlar.” dedi.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in açıklaması şöyle;

“Göreve geldiğimiz günden beri dağı taşı ağaçlandırmaya çalışan Belediyemiz bugüne kadar zorunlu olmadıkça ağaç kesmemiştir. Hatta komşu ilimizden ağaç söküm makinasını getirerek taşınması gereken ağaçlar yerinden sökülüp ağaca başka bir yerde yaşayabilme şansı verilmiştir. Kurumsal olarak bugüne kadar izinsiz ve yasal olmayan bir yol izlenilmemiş eğer kesilecek olsa bile hasta değilse korunması için gereken özen gösterilmiştir. Kaldı ki; hem İstasyon Caddesi’nde hem de Cumhuriyet Meydanı’nda ağaçları koruyabilmek için yol gerektiği noktada daraltılmış ya da güzergah planlaması ona göre yapılmıştır. Hafıza tazelemeye çalışarak siyaset üretmeye çalışanlara bir hatırlatma yapmakta yarar var: Yeni yapılan hastane için 800’ün üzerinde sağlıklı ağaç kesilirken sesi çıkmayanlar maalesef hasta olduğu için kesilmek zorunda kalan iki ağaç için kıyamet koparıyorlar. Raporları ile birlikte gerekli açıklamayı ilgili müdürlüğümüz kısa zaman içerisinde yapacaktır Belediye hizmetlerinin rutin işleyişi içinde bugüne kadar dikilen ağaç sayısı on binleri çoktan aşmışken meydanda yapılan düzenlemenin rahatsızlığı ile ağaç kesimini birleştirerek Belediyemize saldırılması tamamen siyasi bir yaklaşımdır. Ayrıntılı açıklama yapılacaktır. Çok kıymetli halkımıza saygıyla duyurulur.”