ÇevreManşetBaşkan Ercengiz, Antalya Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaretinde; Burdur ve Salda Göllerine dikkat çekti

9 ay ago

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 27 Ağustos 2019 Salı günü gerçekleştirdiği Antalya turunda, Antalya Gazeteciler Cemiyeti’ne (AGC) gerçekleştirdiği ziyarette Burdur ve Salda Gölü’nü öne çıkaran açıklamalarda bulundu. Komşu ilimiz Antalya’da, bölgenin gazetecilerine, AGC yönetimine, çevre kaygılarını dile getiren Başkan Ercengiz, Burdur ve Salda Gölleri’nin geleceği hakkında konuştu.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, beraberinde Akdeniz Gazeteciler Federasyonu yönetim kurulu üyesi ve Burdur Gazetesi sahibi Adnan Taraşlı ile birlikte, geçtiğimiz Salı günü Antalya Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulunu ziyaret etti.

Burdur Gölü’nün çekilmesindeki en temel nedenlere dikkat çeken Başkan Ercengiz, “Geçmiş dönem Bakanımız Veysel Eroğlu zamanında ‘Burdur Gölü kurtarma eylem planı’ adı altında iki Çalıştay gerçekleştirildi. Bakanımıza konuyla ilgili dosya hazırladık.‘Burdur Gölü gidiyor dedik.

Bu düşünceyle gidecek olursak, Burdur Gölü’nü yaşatma şansımız yok. Peki neden? En önemlisi şu, bölgedeki su rejiminin doğru planlanamaması. Buradaki planlama, büyükbaş hayvancılığın körüklenmesi, büyükbaş hayvancılığına yurttaşımızın yönlendirilmesi. Su ihtiyacının ise her geçen gün artması nedeniyle Burdur Gölü’nü besleyen tüm kaynakların önüne setlerin, barajları yapılması. En temel nedeni budur. Fakat Burdur Gölü’nün buharlaştığına kanaat getirildi ve ‘Burdur Gölü’nün buharlaşmasının önüne nasıl geçilebilir’ üzerine çalışma başlatıldı. Israrla itiraz etmemize rağmen başlatıldı” diye konuştu.

Birçok Canlının Yaşamı Tehdit Altında

Şu anda Burdur Gölü kenarında üç tane havuzun yapıldığını, bu 3 havuzda bir takım deneyler yapıldığının söylendiğini ifade eden Başkan Ercengiz, “Gölün buharlaşmasının önüne geçmek için ise plastik toplar, gölün üstünü kapatarak, yoğunlaşmanın sağlanıp göle geri döndürülmesinin uygun olunacağına kanaat getirilmeye çalışıyor. Bu göl var olduğu günden bu yana buharlaşıyor. Su her ısıda buharlaşır. 40 derecede farklı, 5 derecede farklı buharlaşır. Mutlaka buharlaşır. Bizim asıl derdimiz, bu göle giren kaynakların gölü beslemesinin önünün kesilmesi. Bu yönde alternatifler aranıyor.

Biz oyalanmaya devam edersek, göldeki derişim artmaya devam ediyor, tuzluluk oranı artıyor, havzada beslenen endemik bitki ve balık türlerini kaybetmek üzereyiz. Göçmen kuşların yol güzergahı olması nedeniyle birçok kuşun üremesine, çoğalmasına, soyunun devam ettirmesine engel olunuyor. Havzada maalesef şu anda toksin açıdan göl tabanındaki kükürdün açığa çıkması neticesinde o bölgede yaşayan birçok canlının yaşamı tehdit altında. İnsanın hayatı içinde tehlike arz ediyor. Göl‘de böyle bir sıkıntı var” dedi.

Vatandaş Salda Gölü’nden yararlanmalı ama kirlilikten uzak tutulmalı

Başkan Ercengiz, Yeşilova Salda Gölü’nün tanıtımına katkı koymak için gösterdikleri gayretin yerine ulaştığını, ancak ülke gündemine hızla oturmasının bazı sıkıntıları da beraberinde getirdiğine dikkat çekerek, “Bu dünyada ilk defa keşfedilen bir yer değil, yeni bir kıta değil. Salda Gölü hep vardı. Asıl yapılması gereken, doğru bir planlamayla Salda Gölü’nün havza bazı korunmasının eylem haline dönüştürülmesi. Vatandaş Salda Gölü’nden yararlanmalı ama kirlilikten uzak tutulmalı. Özel çevre koruma planı eğer bir takım yapılara izin veriyorsa, bu beraberinde kirlilik demek. Kirliliklerin önüne geçilmesi konusunda halkın bilgilendirilmesi gerekiyor. Devlet büyüklerimizin bize, ‘Biz orası için bir planlama yapıyoruz. Siz merak etmeyin’ demesi önemlidir. Sorumluluk makamında olan kişiler olarak, bizim ikna edilmemiz, ardından da vatandaşın ikna edilmesi çok önemlidir.Biz ikna edilmek istiyoruz. Halkın gözü önünde orası için ne yapılacak bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive