GündemManşetSiyasetBaşkan Ercengiz 9 ayı değerlendirdi: İYİ ÇALIŞIYORUZ

5 sene ago

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde CHP’den Burdur Belediye Başkanlığıgörevine seçilen Ali Orkan Ercengiz, aradan geçen 9 aylık süreci Gazetemize değerlendirdi. Belediye çalışmaları, devam eden faaliyetler, planlanan yatırımları Gazetemiz Muhabiri Turgay Dinler’e anlatan Baişkan Ercengiz, Burdur’u daha iyi noktalara taşımak, kenti güzelleştirmek için canla başla yoğun bir çaba içersinde olduklarını vurguladı.

Öncelik olarak ele aldıkları iki temel meselenin daha nitelikli içme suyu ve ileri Arıtma olduğunu hatırlatan Ercengiz, bu iki konuda da epey mesafaler aldıklarını, yaptıkları girişimlerin olumlu sonuçlandığını açıkladı.

Burdur Belediye Başkanı Ercengiz, konu başlıkları halinde 9 aylık hizmet sürecini şu sözlerle değerlendirdi:

            Su ve Arıtma’da olumlu gelişmeler var

“Seçim döneminde eksikliklerini tespit ettiğimiz ve üzerinde ısrarla durduğumuz, içme su ve ileri biyolojik arıtma ile ilgili bir takım çalışmalar yaptık. Bakan Eroğlu’nu ziyaret ederek, seçim döneminde Burdur’a ziyaretinde Burdur İçme suyu ile ilgili verdiği sözü kendilerine hatırlattık. Bu konuda da olumlu gelişmeler elde ettik. Sayın bakanın talimatıyla olumlu gelişmelere imza atıyoruz. Devlet su işleri bölge müdürlüğü tarafından 15 Ocak 2015’de proje ihalesi açılacak. Burdur’un içme suyu temini, taşınması, arıtılıp, yumuşatılması ile ilgili bir çalışma var.

Arıtma ile ilgili iller bankası ile yaptığımız çalışmaya devam ediyoruz. İller bankası proje ihalesine çıktı. İlk öncesinde yeterli tekli alamadı. İkincisinde de teklifleri yüksek bulduğu için üçüncü bir ihaleye gün verilecek. Önümüzdeki günlerde de arıtma ile ihalemizi iller bankası gerçekleştirecek.

       Katı Atık’ta çalışmalar yapıyoruz

Katı atık bertaraf tesislerimizle ilgili Burdur Belediyeler Birliğinin projesi kapsamında Yurt dışı ziyaretlerimiz oldu. Bizden önceki dönemde başlatılan, çöpten enerji üretimi ile ilgili çöpün tüketilmesine yönelik bir çalışma yapıyoruz. Önümüzdeki dönemde en azından yöntemini belirleyerek aşama kaydedeceğimizi düşünüyorum. Çünkü Burdur Belediyesine ait tek başına bir proje değil. Burdur’un belediyelerinin birlikte olduğu bir Burdur Belediyeler Birliği Projesi olacak.

       Katlı Otopark’ı bitirmek üzereyiz

Seçimden hemen sonra geldiğim dönemde katlı otoparkın temel atma törenini gerçekleştirmiştik. Şu anda otoparkımız bitmek üzere olduğunu söyleyebilirim. Yılbaşından sonraki günlerde otoparkı teslim alacağız. Salı pazarındaki otoparklarla ilgili bir takım problemleri vardı vatandaşımızın… bu sıkıntıyla ilgili Hızır İlyas Çeşmesinin olduğu bölgede otoparkı ücretsiz yaptık ve vatandaşımızı oraya doğru yönlendirdik.

        Bedesten’deki sıkıntılar Müteahhit kaynaklı

Bedesten Çarşısı ile bir sıkıntımız vardı. Bedestenin altındaki otopark ve dükkanlar yağan yağmurun ardından ciddi bir akıntı problemi ile karşı karşıya kaldılar. Bu problemlerin giderilmesi için müteahhide çağrıda bulunduk. Müteahhitin kendinden kaynaklanan bir takım problemlerden ötürü istenilen süre içerisinde tamamlayamadı. Önümüzdeki günlerde müteahhitten olumlu cevap bekliyorum. Aksi takdirde biz bu işi yeniden ihale ederek veya kendimiz yaparak, bitirmeyi planlıyoruz.

          Parkları yeniliyoruz

Parklarımızın rehabilitasyonunu yaptık. Bir çok parkımız kötü durumdaydı. Buraları yenilemeye başladık. Çay boyu çalışmalarımız devam etmekte önümüzdeki günlerde çalışmalarımızı bitireceğiz.

Burdur Belediyesine ait metal atölyemizi hem de ahşap atölyemizi güçlendirdik. Şu an ihtiyacımız olan bantları fazlasıyla kendimiz üretmeye başladık. Metal işlerimizde de hizmet satın almıyoruz artık. Mümkün olduğu kadar kendi atölyemizde arkadaşlarımızın projelendirdiği çalışmaları kendi arkadaşlarımız üretiyor.

       Göl kenarında çalışmalarımız sürecek

Göl kenarındaki çalışmalarımıza kış nedeniyle ara verdik ama bu göl kenarındaki çalışmalarımız önümüzdeki sezonda devam ederek iyi şeyler başaracağız.

    9 ayda 9 mliyon TL borç ödedik

Tüm bunları yaparken piyasaya olan ve iller bankasına olan borçlarımızı azaltmaya çalışıyoruz. Çünkü yeni projeler için iller bankasına kredilendirilebilir limitimiz olması için bir miktar borç ödememiz gerekiyor. Göreve geldikten sonra Burdur Belediyesi yaklaşık 9 milyon lira borç ödedi.

     TOKİ ile görüşüyoruz, yeni konutlar yapılacak

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ile görüşmelerimiz devam ediyor. özellikle Deprem evleri mevkisi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığından TOKİ’ye yetki verildi. TOKİ ile de en kısa zamanda görüşmelerimizi yapacağız ve Deprem evlerinde toplu konut sahası yeniden yaratıp, öncelikli konut sahiplerini mağdur etmeden bir anlaşma yaparak, ardından da dar gelirli vatandaşlarımızı ev sahibi yapan bir anlaşmaya imza atmayı planlıyoruz.

        Fen İşleri’ni Sultanderesi’ne taşıyacağız

Akabinde 2015 planlarımız içerisinde olan Fen İşleri Kampus Sahasını, Sultan Deresine taşımayı düşünüyoruz. Böylelikle şu anki mevcut Fen İşleri Sahamızıda boşaltarak, eski otogar bölgesi ve oradaki, oto sanayicileri ile görüşerek, o alanı yeni bir projeyle değerlendirmek istiyoruz.

Bunların hepsi ekonomik kaynaklarla ilgili şeyler. Bir özel okul sahası satışı yaptık. Buradan 2 milyon 875 bin liralık bir gelir elde ettik. Bu gelir ile kampus sahamızda çalışmalara başlatacağız.

      Kendi çöpümüzü kendimiz taşıyacağız

Bir taraftan da bedesten ile müze parkı arasındaki belediye dükkanlarının bir çarşıya dönüştürülmesi gibi bir projemiz var. bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. 2015 yılının ilk çeyreğine yetişmedi. Ama ikinci çeyreğinden itibaren bundan sonra Burdur Belediyesi kendi çöpünü kendisi taşıyan, kendi çöpünü kendi toplayan bir belediye olacak. kamyonlarla ilgili sözleşmemizi yaptık. En geç Ocak 15 ya da Ocak ayının sonuna kadar Burdur Belediyesi kendi çöp toplama kamyonlarına da sahip olmuş olacak.

      Tasarrufa ağırlık veriyoruz

Üretken bir belediye olmak için ilk olarak giderlerimizi azaltmamız lazım. Bunların tedbirlerine bakıyoruz. Şu ana kadar yaptığımız hesaplamalar ile Burdur Belediyesi olarak yüzde 20 ye tasarruf politikası belirledik. 2015’de de yaptığımız bu tasarufları, yaptığımız yatırımlar da göstereceğiz”

Açklamalarının son bölümünde Burdur Gündemine oturan su zammı hakkında da konuşan Ercengiz, “Burdur Halkına, nitelikli bir içme suyu kazandırmadan ve bu suyu vatandaşımız içmeden Burdur Belediyesi tarafından bir daha Su Zammı gündeme gelmeyeceği sözünü verdi. Ercengiz, “Şu anda 1 lira 30 kuruştan 1 lira 70 kuruşa çıkartılmış suyun metre küp fiyatı, bir taraftan da 20 tondan 30 tona çıkartılmış kademeli artışa da baktığınız zaman Burdur Belediyesi olarak çok da büyük kazancımız yok. bedel olarak basit bir matematik hesabı ile Burdur ortalaması hane başına 10-12 metreküp olarak baktığınız zaman vatandaşımıza bu ortalama ile aylık 4 lira fazla fatura bedeli olacak. halkımzadan bu güne kadar birebir eleştiri duymadım. Vatandaşımızdan aldığımızı vatandaşıma hizmet olarak veriyorum” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive