BölgeGündemİlçeManşetTurizm“Başka bir Millet Bahçesi alanı bulunabilir ama, Salda Gölü bulunamaz!”

10 ay ago

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur Milletvekili Mehmet Göker, dün düzenlediği basın toplantısında Salda Gölü kenarına yapılacak ‘Millet Bahçesi’ ihalesinin adrese teslim ihale olduğu yönünde kaygıları olduğunu söyledi.

Göker, partisinin Burdur İl Başkanlığı’nda İl Başkanı İzzet Akbulut ve Merkez İlçe Başkanı Sıdıka Oğuzkan ile birlikte düzendiği basın toplantısında, “Burdan Sayın Cumhurbaşkanı’na ülkemizin çocukları adına ve tüm dünya mirası adına sesleniyorum. Sayın Cumhurbaşkanım bilimsel açıklamalara kulak verin ve bu projeyi, bu ihaleyi bir an önce iptal edin. Çünkü başka bir Millet Bahçesi alanı bulunabilir ama Salda Gölü bulunamaz. Lütfen bu projeden vazgeçin ve Salda Gölü doğallığıyla kalsın” dedi.

Salda Gölü’ne yapılmış olan gölet projesine parti olarak karşı çıktıklarını, göletin göldeki endemik yapıya zarar vereceğini ve gölün kurumasını hızlandıracağını sebep olacağını söylediklerini belirten Göker: “o gölet için  yaklaşık 17 Milyon TL harcandı ve gölet yapıldı. Geldiğimiz an itibariyle Mahkeme bunu durdurdu. Orada yapılaşması tamamlanmış bir gölet ve devletin kasasından milletin cebinden, bilinçsizce, bilim insanlarının fikri alınmadan çıkmış 17 Milyon lira var” dedi.

CHP İl Başkanı İzzet Akbulut: “Bilindiği üzere Salda Gölü’ne yapılacak ‘Millet Bahçesi’ ile alakalı Türkiye’nin gözünü kulağını buraya Salda Gölümüze dikkat çekmek amacı ile Genel Başkan Yardımcımız Gülizar hanımın da katıldığı bir basın açıklaması gerçekleştirdik ve dün itibari ile Salda Gölü’ne yapılacak ‘Millet Bahçesi’ ile alakalı ihale gerçekleştirildi. Bizler tekrar tekrar yapılacak ‘Millet Bahçesi’nin Salda gölüne zarar vereceği, doğallığını bozacağı ve Salda gölünün tehlike altında olacağı düşüncesindeyiz. Bu Salda Gölü’ne dikkat çekme projelerimiz basın açıklaması ile başladı ve bundan sonra bu iş iptal oluncaya kadar devam edecek. Artık buradan sadece Burdur ve Yeşilova değil tüm Türkiye’yi arkamıza almak istiyoruz. Tüm dikkatleri Salda Gölü üzerinde toplayıp buradaki yapılaşmanın önüne geçilmesini istiyoruz” dedi.

CHP Merkez İlçe Başkanı Sıdıka Gül Oğuzkan; “Salda Gölü bizim için önemli. Türkiye’nin Maldivleri olarak tanınıyor. Artık Ak Parti iktidarı doğa güzelliklerine saldırmaya ve yapılaştırmaya başladı. Bu yüzden bütün Türkiye olarak sadece Salda gölüne değil tüm doğa harikalarına sahip çıkmak gerektiğini düşünüyorum” dedi.

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker: “Gündemimiz maalesef çevre ve çevre alana yapılan yapılaşmalarla ilgili olarak devam ediyor. Biz Kaz Dağları’nda yapılan siyanürle altın arama girişiminde gölgede kalmadan yöresel zenginliğimiz olan ve dünya mirası Salda Gölü’müzü kurtarmak için bu basın açıklamasını yapmak zaruriye tinde hissettik. Öncelikle bundan önceki gün mecliste birinci parti konumundaki olan ait vekilimizin yaptığı açıklama tamamen siyaset olarak projenin içeriğinden ve bilimsellikten uzak bir açıklamadır. Açıklamanın dayandığı nokta sadece sistemin getirdiği olarak Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a dayandırılmış, o her şeyi bilir şeklinde yapılmış bir açıklamadır. Orada çocuklarımızı korumak ya da kullanmak, güneşin altında gülünç duruma düşmek gibi bir kavramı bizim kabul etmemiz mümkün değildir. Bizim yapacağımız eylem ki oradaki çocuklarımız doğal olarak spontane olarak bulunmuştur. Çocuklarımıza miras olarak devraldığımız çevreyi gündemde tutabilmenin maksadıyla yapılmıştır. Bu davetiye il başkanımızın öncüllüğünde bağlattığımızda siyasi parti gözetmeksizin tüm partilere çağrı yaptığımızı, kendilerine buradan tekrar belirtmek isterim.

Çünkü çevre siyaset üstü bir mevzudur. Herkesin ortaklaşa bir konuda birleşerek bunu arz etmesi gerekir. Şimdi projeyi bilmemek ya da her şeyin bir kişi tarafından bildiğini ima eden bir davranışlı projenin içerisindeki detayları bilmediğine ve bunu bilmediğini tescillet tiren bir açıklama olarak dün yayınlanan EKAP projesinden size bazı alıntılar vereceğim.

Yanlış bilgilendirmeyi kendileri yapıyor. Sürekli bahsettikleri özel çevre koruma alanı ya da kanunu dedikleri şey. Bunlar bu bölgenin koruma altına alındığı şeklinde yanlış bilgilendirmeyi asıl kendileri yapıyorlar. Açıp bakıldığı zaman özel çevre koruma kanunu bir korunma kanunundan çok korunması planlanan bölgelerdik yapılaşmayı yani işletmeye gözeten bir kanundur. Bunun maddelerini düzenler.

Dün ihaleye çıkıldı. İhaleye bizim danışmanlarımız alınmadı. Basına kapalı yapıldı. İhale süreci tamamlanmadan 1 hafta sonraki bir süreye bırakılarak bir firmanın açıklanacağı söylendi. Bu da bizim kaygılarımızı adrese teslim bir ihale yapılmak istenmesine rağmen birden fazla katılımcının olması sebebiyle bunu öngören bir sistemde ya da yapılaşmada önüne geçmek maksadıyla basına kapalı yapıldığını düşünmekteyiz.

Bu EKAP dediğimiz bir proje var. Elektronik aletler projesi. Bu ihaleden 1 gün önce yayınlandı. Buna bizim tabirimizle yangından mal kaçırırcasına birilerinden bu işlemi kaçırırcasına yayınlanmış bir ihale metniydi. Niye ihale metniydi? Çünkü, eğer içimizde bir miktar doğa sevgisi yoksa hayatınızı dolara endekslemiş iseniz bu ihaleye girecek olan bir dünya firma bulursunuz ki gördüğümüz gibi de böyle oldu. İhalede neler vardı? İhalede kıraathane, diskotek, yönetici odası, müzik anons sistemi, kalebodur yapılanması sistemi, mutfak, büfe, iki mescit bunlar ihalenin içindeki yapılması düşünülen donatılar.

Şimdi çevreye zarar verilmeyeceği konusunda alt madde olarak ihalede çıkan 4,5 metrelik su basmanı var. Peki,

buradan bunu sormak lazım. Su basmanı yapılan yere çivi çakılıyor mu yoksa bir dozer mi girmiş oluyor. Çevreye verdiği etkisi bunun ne olacaktır. Siz burada 4,5 metrelik su basmanını betondan değil de neyden yapmak istiyorsunuz. İkincisi bu sistem içerisinde en önemli olan asansör var. Asansörün olması demek burada çok katlı bir yapılaşmaya gidileceğinin öngörüsü üzerine yapılmış bir şeydir. Kapalı alan 4 bin 400 metre karenin üstünde bir alan” dedi.

ÇED raporu gereklidir raporu neden beklenmedi?

CHP Milletvekili Göker: “Salda’da endemik bitkilerimiz, kendine özgü canlılarımız var. Bunun çalışması yapıldı mı? Çünkü planlanan kapalı alan projesinde ihaleye çıkılan şartnamede toplamda 650 bin bütlük bir klima yapılanması var. Dışarıya salacağı sıcaklık derecesini siz hesaplayın. Çevreye, bitki örtüsüne ve canlılara vereceği zararın bu sıcaklığı gelin hep beraber hesaplayalım. Bunun çevrecilere danışılması yapılmış mıdır? Hayır. Çevre değerlendirmesi yapılmış mıdır? Hayır. Bizim karlı çıktığımız iki nokta var.

Birincisi siz bunda niye ÇED gereklidir raporunu beklemediniz? İkincisi askı süresi tamamlanmadan niye bu ihaleyi başlattınız? Üçüncüsü bilim adamlarının söyle bir öngörüsü var. Burası 2 milyon yılda oluşmuş bir alan. Bu alanın devam etmesi için buraya herhangi bir insani faaliyette bulunmaması ve dahi dağdan göle kadar herhangi bir yapılaşmanın yapılmaması bu bölgenin ışık görmemesi şartını söylüyorlar. Şimdi geldiğimiz nokta itibariyle 1400 metrekarenin üstünde bir alanda siz kapalı alan teşkil ediyorsanız ortaya çıkacak olan karanlığı siz düşünün.” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive