GündemİlçeManşetBASIN, ÇOK HASSAS BİR GÖREVİ İFA EDİYOR

2 sene ago

Vali Şerif Yılmaz, ‘24 Temmuz Basın Bayramı’ dolayısıyla Pazartesi akşamı ilimizdeki  Gazeteciler ile bir araya geldi. Göl Polis Eğitim ve Dinlenme Tesisleri’nde Vali Yılmaz tarafından basın mensupları onuruna verilen yemeğe il merkezi ve ilçelerden çok sayıda basın mensubu katıldı.

Yemeğe Vali Yılmaz’la birlikte, Vali Yardımcıları Bahir Altunkaya, Burdur merkez ve ilçelerde bulunan yerel gazetelerin sahipleri, muhabirleri, ulusal ajans muhabirleri, radyo, televizyon, dergi ve haber sitesi yöneticilerinin katıldığı geniş katılımlı toplantıda, basının önemi organizasyonun ana teması oldu.

Özel günler muhasebe açısından bir fırsat

Oldukça samim ve sıcak bir ortamda gerçekleşen etkinlikte konuşan Vali Yılmaz, medya hakkında çeşitli değerlendirmelerde bulundu. Vali Yılmaz, “Gerek kurumlarda, gerek kamuda, gerek sivil toplum kuruluşları nezdinde olsun böyle tarihi günler hep var. Baktığımız zaman özel günsüz günümüz yok. Ben bugünlerin, bu özel günlerin kendi muhasebemiz açısından bir fırsat olduğunu düşünüyorum, değerlendiriyorum.

Biliyorsunuz 10 Ocak tarihi hem çalışan gazeteciler günü, hem idareciler günü. Mesleğin gerektirdiği değerlendirmeleri gerek içeriden, gerekse dışarıdan, yapılacak olan çalışmalarla ilgili öz eleştirilerimizi değerlendirebileceğimiz, haklarımızın, hukuklarımızın gündeme geleceği belki bir muhasebe günü diye değerlendiriyorum.” dedi.

 Basın da kamu görevini yerine getiriyor

Vali Yılmaz, Basın Bayramı hakkında da şunları söyledi: “Tabi basın denince sadece kendi işlerinde çalışan, kendi işini yapan bir kişi gibi görmemek lazım. Kamu kurum ve kuruluşlar olarak bizler nasıl kamu hizmeti yapıyorsak, bana göre basın da aynı şekilde kamu görevini yerine getiriyor. Hatta basının üstlendiği kamu görevi daha önemli bence. Çünkü idarenin yaptığı bir eylemin yargı boyutuyla düzeltme şansınız var.

Ama yapılan bir haberin, her ne kadar düzeltme hakkını kullansanız da onun yapmış olduğu etkiyi tekrar telafi etme şansınız yok. O açıdan belki çok hassas bir görev ifa ediyorsunuz. Tabi bunun sorumluluğunu üstlenirken de, kendi rızkınızı temin etmeye çalışırken de basın etik kuralları çerçevesinde bu işi yapmanız gerekiyor. Zor bir iş, kolay bir iş değil çünkü gece yok, gündüz yok. O açıdan baktığın zamanda belki ailenize ayıracak zamanınız kalmıyor. Gece gündüz demeden 24 saat yeri geldiğinde görev başındasınız. Bu bakımdan değerlendirdiğimizde bizim görevle aşağı yukarı aynı. Bazı görevler kesintisiz devam ediyor.”

Kodlama : SadeMedia Interactive