KültürManşetBaşbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş: “KİBYRA’yı tanıtmalıyız”

3 sene ago

20 Ekim 2016 Perşembe günü Gölhisar ilçesine gelerek iki günlük Burdur gezisine başlayan Numan Kurtulmuş’un temaslarında en öne çıkan gelişmelerden biri de Kibyra antik kentini ziyaret oldu.

Son yıllarda adını daha çok duyurmaya başlayan, gün yüzüne çıkan eserlerle arkeoloji dünyasında geniş yankı uyandıran Kibyra antik kenti, büyük bir birikimi bünyesinde barındırıyor… ‘Hızlı atların ve savaşçıların şehri’ olarak bilinen Kibyra’nın tanıtım eksikliğine Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da dikkat çekti.

Eşi Sevgi Kurtulmuş ile birlikte UNESCO tarafından “Dünya Mirası Geçici Listesine” alınan Kibyra Antik Kentinde Stadyum, Çarşı (Agora), Tiyatro ve Odeon’u (Meclis) gezen Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Şükrü Özüdoğru’dan antik kentin tarihi hakkında bilgiler alarak incelemelerde bulundu. Kibyra Antik Kentinin önemine vurgu yapan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Kibyra’nın Türkiye ve dünya turizmine kazandırılması ve tanıtımının yapılması noktasında gerekli çalışmaları yapacaklarını ifade etti.

“Büyük bir hazinenin üstünde oturuyoruz, sadece Türkiye çapında değil, dünya çapında önemli bir antik kentte bulunuyoruz. Ne yazık ki yeterince tanınmıyor” diyen Kurtulmuş  basın mensuplarına yaptığı açıklamada; Kibyra Antik Kenti’nin kazı çalışmalarının en kısa sürede tamamlanarak, turizme açılmasını ümit ettiğini belirtti. Kurtulmuş, “Bulunduğumuz alan Kibyra, 2 bin yıllık bir antik şehir. Dünyada ilk renkli mermerden yapılmış Medusa ve üstü çatı olarak kapatılmış yerleşim yerleri var. Kibyra Antik Kenti’nin Türkiye kamuoyuna tanıtılması önemlidir. Gerçekten hakikaten ben buraya birkaç sefer geldim. Her seferinde başka bir güzelliğini görüyoruz. Oldukça güzel bir alan, inşallah en kısa zamanda biter, ışıklandırmaları yapılır, yolları yapılır. Turistlerin şehir merkezinde bilgilendirilmesi sağlanır, yazıları yazılır ve burası cıvıl cıvıl turistlerin geldiği bir mekan haline gelir” şeklinde konuştu.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive