GündemİlçeManşetSiyasetBaşbakan Davutoğlu Bucak’ta; “Oğuz diyarından güçlü destek verecek misiniz?”

5 sene ago

Başbakan Ahmet Davutoğlu, önceki gün Burdur şehir merkezinde gerçekleştirdiği mitingin andından ilimiz Bucak ilçesine de geçerek, Bucaklılara seslendi. 7 Haziran 2015 genel seçimleri öncesinde yurt gezileriyle mitinglerini sürdüren AK Parti Lideri ve Başbakan Davutoğlu 30’uncu mitingini Burdur’da yaptı. Davutoğlu Burdur mitinginden sonra programında olmamasına rağmen Bucak ilçesine geçerek, Bucak’ta meydanda otobüsün üzerinden Bucaklılarla konuştu.

Aslında AK Parti açısından Bucak mitingleri, bu durum sürpriz olmaktan çıktı, öngörülebilen bir tahmin olmaya başladı. AK Parti kurulduğundan beri genel seçimlerde yüksek oy oranlarıyla destek olan ilimizin en büyük ilçesi ve Burdur merkezden sonra en çok seçmenin olduğu Bucak’a, AK Parti’nin kurucu lideri, şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da yakın bir ilgisi vardı. Erdoğan, Bucak salebini de meşhur eden, ülke gündemine taşıyan isim oldu. Burdur ziyaretlerinde ve gerçekleştirdiği mitinglerde Bucak salebinden bahseden Erdoğan, programında olmamasına rağmen Bucak’a da geçerek akşam mitinglerini gerçekleştirmişti… Ak Parti’nin Bucak geleneği Davutoğlu döneminde de sürdü. Başbakan Davutoğlu yoğun mesaisi arasında Isparta ve Burdur mitinglerinden sonra Bucak’a giderek 2015 seçim kampanyası boyunca ilk ilçe mitingini gerçekleştirmiş oldu. Böylece Başbakan Davutoğlu’da Burdur’daki siyasi dengeleri bildiğini, Bucak’ın seçim üzerindeki etkisi, blok hareket etme becerisini gözönüne alarak, Bucak’a vermiş olduğu önemi ortaya koydu.

Davutoğlu, partisinin kent merkezindeki mitinginin ardından Bucak ilçesine giderken, yol üzerinde Çeltikçi ilçesinde kendisini bekleyen kalabalığı görünce, makam aracından inerek vatandaşlarla bir süre sohbet etti. Yoğun yağmura rağmen kendisine sevgi gösterisinde bulunan kalabalığa parti otobüsünden seslenen Davutoğlu, “Bu yağmurda bizleri muhabbetle karşıladınız, sizi hiç unutmayacağız” ifadelerini kullandı. İlçenin taleplerinin kendisine aktarıldığını dile getiren Başbakan Davutoğlu, bunlarla ilgileneceğini de belirtti. Çocuklara oyuncak hediye eden Davutoğlu, daha sonra parti otobüsüyle yola devam etti. Davutoğlu, Bucak ilçesine gelişinde sevgi gösterileriyle karşılandı.

Bucak’ta bir miting planı olmamasına rağmen meydana gelen Bucaklılara teşekkür eden Davutoğlu, “Hiçbir plan yapmadan geldik. Muhalefet partileri gelsin de şu manzarayı görsün” dedi. Bucaklılara “Horasan ellerinden gelip Toroslar’a konduk” diye seslenen Davutoğlu, “Selçuklu’yu, Osmanlı’yı biz kurduk. Şimdi de Türkiye Cumhuriyeti’ni bir cihan devleti yapmaya geliyoruz. Bucaklılar yanımızda mısınız? Omuz omuza verip yeni Türkiye’yi inşa edecek miyiz? Bucak’tan, Oğuz diyarından güçlü bir destek verecek misiniz?” dedi.

Mehmet Akif Ersoy’un milletvekili olarak bu mekanı seçmiş olmasının bir nedeni olduğunu belirten Davutoğlu, “İstikbal harbimizi, istiklalimizi tekrar yüceltmeye var mısınız? Artık güçlü bir Türkiye var 2002’deki Türkiye yok. Arkamızda Bucak, Burdur varsa önümüzde Toroslar varsa cihana meydan okuruz biz” ifadelerini kullandı. Millet ne derse onu yaptıklarını da kaydeden Davutoğlu, “Biz millet ne derse onu yapar, biz milletle yürürüz. Biz paralel çeteler, işbirlikçilerle, yalancı milliyetçilerle değil, milletle yürürüz. 12 yılda devletimizi milletimizi kudretli kıldık” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive