GündemManşetBaşbakan Binali Yıldırım: ‘BURDUR DAHA FAZLASINI HAK EDİYOR’

2 sene ago

Burdur’a hizmet bizim işimiz. Burdur’a 15 yılda 6 milyar TL. yatırım yaptık

31 Aralık 2017 Pazar günü şehrimizde gerçekleşen AK Parti’nin 6. olağan il kongresinde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, güncel siyasi tartışmalar, ekonomi ve dış polita konularının yanı sıra Burdur ile ilgili gelişmelere, yatırımlara değindi. Konuşmasında Burdur’da yapılan yatırımlar hakkında da bilgiler veren Yıldırım, “Burdur’a 15 yılda 6 katrilyon yatırım yaptık. Burdur daha fazlasını hak ediyor. Burdur’da 2002 yılında sadece 15 milyon dolar ihracat yapılıyordu şimdi 180 milyona çıktı. Bu büyümedir, bu kalkınmadır” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım AK Parti il kongresinde yaptığı konuşmasıda Burdur ile ilgili şunları söyledi: “Burdur’a 15 yılda 6 Milyar yatırım ve destek sağladık. Helal hoş olsun. Burdur daha fazlasını hak ediyor. Burdur’da 2002 yılında sadece 15 milyon dolar ihracat yapılıyordu. Şimdi 180 milyon dolara çıktı ihracat. Ne kadar zamanda 15 yılda. 15 milyona ise 80 yılda gelmiş. Bu büyüme, bu kalkınmadır, bu ekonomik gelişmedir. Demek ki Burdurlu benim kardeşlerim çalışıyor, üretiyor, refahı sağlıyor.

Burdur’a 15 yıl içerisinde 1032 derslik yaptık. 6 bin bilgisayar verdik. 2006’da Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin kurduk. 32 Bin öğrencisi var Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin. Neredeyse 6 ölçekli bir ilçe kadar nüfusa sahip. Üniversitemiz Bölgesel kalkınma için ihtiyaç duyulan alanlardan hayvancılık, hayvancılığa dair sanayinin geliştirilmesi alanında ihtisas Üniversitesi olarak belirlendi. Pilot bir projeyi bu Üniversitede uygulayacağız. Burdurlulara sizin beklediğiniz Diş Hekimliği Fakültesini hizmete açtık. Hayırlı Uğurlu olsun.

Açtığımız yeni öğrenci yurtlarıyla kapasiteyi 1700’den 5000’e çıkardık. Burdur Merkeze, Bucak, Gölhisar’a gençlik merkezi yaptık hizmete sunduk. Bu gençlik merkezlerinde 20 bine yakın gençlerimiz kendilerini geliştiriyorlar birçok alanda bilgi sahibi oluyorlar. Gençlerimiz bugününde, yarının da teminatıdır. Ama bu Kılıçdaroğlu’na gençlerin 18 yaşında seçilmesine karşı çıkmıştır. Unutmayın. Bu konudaki Anayasa değişikliğine hayır dediler. Referandumda kapı kapı gençlerin siyasete girmesine aday olmasına, Belediye Başkanı, Meclis Üyesi Muhtar, Milletvekili olmasına karşı çıktılar. Bunların gençlikle ilgili söyledikleri laftan ibaret. İcraat deyince ortada yoklar. Ama gençlik, Burdur’un gençleri bunu bir kenara yazdı. 2019’da önünüze gelince bunlar onlara lütfen hatırların. Siz 18 yaşında seçilmeye karşı çıkmıştınız deyin.

15 yılda 17 tane sağlık tesisi yaptık. Hizmete açtık. 9 sağlık tesisi ise yapımı devam ediyor. Kısa zamanda Burdur’un, Burdurluların hizmetine vermiş olacağız. Binaları yapmak yetmez. O binaların içini de en iyi cihazlarla donatmak, aynı zamanda da hekim sayısını artırırsanız bir anlam ifade der. Burdur da 2002’de 97 tane uzman hekim vardı. Bugün 400’e çıkmış uzman hekim sayısı. Sağlık olsun demekle Sağlık olmuyor. Bir tane Acil 112 İstasyonumuz vardı koca Burdur’da. Şimdi 20 tane var. İşte Ak Parti farkı bu. Türkiye’nin en gelişmiş Hayvan Hastanesi de Burdur’a kazandırdık. Sadece insanlarımızın sağlığı değil Hayvanlarımızın da sağlığı bizim için önemli

2003 yılına kadar Burdur’da ne kadar bölünmüş yol vardı. Burdur’un giriş yolu bile bölünmüş yol değildi. Şimdi boydan boya pırıl pırıl yol olmuş. Belediyemi yaptı zannediyorsunuz. Nerede o günler? Ak Parti yaptı. Hükümetimiz yaptı. Sadece Burdur’da 41 km bölünmüş yol vardı. Bunun üzerine tam 205 km bölünmüş yol yaptık. Şuan da 248 km Burdurda bölünmüş yol var. Şimdi çubuk belini de tünelle geçiyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Büyük müjde Eskişehir-Kütahya-Afyonkarahisar’dan gelen hızlı tren Isparta-Burdur arasından Antalya’ya iniyor. Hayırlı uğurlu olsun. Hem Antalya hem Burdur hem Isparta’ya hizmet edecek. Projeleri devam ediyor.

57 bin dönüm araziyi sulayan Karaçal Barajı dahil 12 adet baraj inşa ederek Burdur’un kalkınmasında büyük bir mesafe aldık. Bu barajlar sayesinde 560 dönüm araziyi bereketle suyla buluşturduk. Böylece çiftçilerimiz kazancına bereket geldi bu sayede 326 milyon ilave zirai gelir sağladık. Son 15 yılda 19 sulama tesisini de hizmete açtık. Ayrıca 114 adet taşkın koruma projesini bitirdik. Burdur’da arıcılı geliştirmek, organik bal üreticiliği sağlamak için beş tane bal ormanı kurduk. Doğal gaz ile Burdur tanıştı. Temiz yakıt. İs, soba, kömür temizliği yok. Hükümetimiz döneminde Burdura tam 1 miyar Hayvancılık ve tarım desteği gerçekleştirdik. Helal hoş olsun. Burdur üreten, Tarım ve hayvancılıkta yüzümüzü ak eden bir ilimiz. Her şey Burdur’a yakışır. Burdur’a hizmet bizim işimiz. TOKİ bugüne kadar 2500 ün üzerinde konutuyla Burdurlulara teslim ettik. 450 tanesi de inşa ediyor yakında tamamlanacak. Burdur’da yarım yamalak bir tane OSB var. Açılmış yarım. Şimdi üç tane OSB var.

300 yataklı aslında daha da fazla 475 kapasiteli Burdur Devlet Hastanesi’nin de ihalesini yakında yapıyoruz. Üniversite bünyesinde Süt Teknoloji Araştırma Merkezi kuruyoruz. Çünkü Burdur sütçülüğün de merkezi. Burdur sadece Göller Merkezi değil. Bu proje ile beraber Teke Yöresinin sütçülük alanındaki araştırma geliştirme çalışmaları gerçekleştirilecek. Açıkçası Burdur’a yaptığımız yatırımları yapacaklarımızı tek tek saymaya kalksak zaman yetmez. Bozkurt Depremevleri Mahallesi’nde Kentsel Dönüşüm projesini başlatıyoruz. Bir de Burdur’un içme suyu sorunu var biliyorsunuz. Burdur’un içme suyunun kalıcı olarak çözülmesi için yine ondan sorumlu Bakanlığımız gerekli çalışmayı yapıyor. Bu meselede hallolmuş oluyor.”

Filiz ERYILMAZ

 

Kodlama : SadeMedia Interactive