EkonomiManşetBalcılar artık Burdur Ormanlarını kullanıyor

2 sene ago

Bal, arılar tarafından üretilen tatlı bir besindir.

İlkbahardan itibaren başlayarak yaz sonuna kadar olan dönemde arılar yüzlerce çiçekten polenleri toplayarak üretirler. Balın kaç çeşidi olduğu bilinmemektedir. Arıların ve bölgenin yapısına göre bal şekil almaktadır. Bal, glikoz, fruktoz, demir, kalsiyum, fosfat, sodyum, klorür, potasyum, magnezyum gibi minerallerden oluşmaktadır. Ayrıca B1, B2, B3, B5, B6 vitaminleri açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Bu yüzden bal güçlü antiseptik, anti bakteriyel özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde birçok hastalığı iyileştirir veya hastalıklardan korur.

Burdur’da balcılık yapan esnaflar artık kovanlarını Antalya, Muğla illeri gibi orman bakımından zengin illere götürmeyerek Burdur ormanlarını kullanarak has Burdur balı üretiyorlar. Burdurlu Balcı esnafları sadece bal üretmekle kalmıyor doğanın mucize hayvanı olan arının üretimi olan propolis, arı sütü, polen gibi birçok ürünlerini de elde edebiliyorlar.

Uzun yıllardır Burdur’da Balcılık yapan Altınyayla Bal işletmecisi Gökay Tekin; “Burdur’da arıcılarımız geçmiş yıllara göre gelir seviyesini arttırdı. Burdur, da bir çam bölgesi oluşmaya başladı. Muğla’da çamlardan aldığımız basıranın Burdur yöresindeki çamlara aşılanmasını arıcımız kendisi sağladı. Bu şuan bal vermeye başladı. Muğla’ ya veya Antalya’ya gitmeden bal üreten arkadaşlarımız olmaya başladı. Bu sayede masraflar azaldı ve gelir seviyesi artmaya başladı. Arkadaşlarımız da gelir seviyesi arttıkça daha iyi arıcılık yapmaya ve daha iyi ürün üretmeye başladılar. Bu sene arıcımızın ürettiği bal gerçekten çok kaliteli ve has Burdur balı. Bununla birlikte değişik ürünlerde ortaya çıkmaya başladı. Önceden biz sadece bal ve bal mumunu biliyorduk. Şimdi polen, propolis ortaya çıktı. Hem sağlıklı yaşam konusunda, hem tüketici ve üretici konusunda güzel şeyler ortaya çıktı. Arının her şeyi altın değerinde. Herkese kullanmalarını tavsiye ediyorum” dedi.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive