ManşetSiyasetBalbay memleketi Burdur’da konuştu: ‘CHP sorumlu davrandı’

5 sene ago

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Burdur ziyaretinde CHP’nin AK Parti ile yaptığı koalisyon görüşmeleri sürecinde asla sorumsuz davranmadığını belirtti. 7 Haziran seçimlerinden sonra, Hükümetin kurulamaması ile ilgili muhalefet partilerinin suçlanmaya çalışıldığını dile getiren Balbay, “Bu süreçte CHP’nin zerre kadar olumsuz bir sorumluluğu yoktur. Adeta bu ülkenin yönetiminden sorumluymuş gibi davranmıştır” dedi.

Gazeteci -Yazar CHP İzmir Milletvekili hemşehrimiz Mustafa Balbay, CHP Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak ile birlikte Burdur’a geldi. Burdur programı kapsamında ilk olarak il binasında partililerle buluşan Balbay, burada gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.7 Haziran genel seçimlerinin iki sonucu olduğunu söyleyen Balbay, “Birincisi halk Erdoğan’a ‘biz seni Başkan olarak görmüyoruz. Sana değil 400 300 bile fazla’ dediler. İkincisi, halkımız ‘biz seni artık Adalet ve Kalkınma Partisi olarak tek başına iktidar olarak görmek istemiyoruz’ dedi. Bu iki önemli sonucun beraberinde Türkiye’de koalisyon beklentisi oluşmuştu. Bizim görüştüğümüz insanların ‘bir kısmı koalisyon kurun, bir kısım da kurmayın’ diyordu. K Parti ile hükümet kurmanın 13 yıla ortak olmak gibi bir zorunluluğu vardı. Biz bunun farkındaydık.” diye konuştu.

CHP’nin, koalisyon kurma sürecinde çözümsüzlük yaratan parti olarak gösterilmeye çalışıldığını söyleyen Mustafa Balbay, açıklamasında “Biz yola çıkarken, ‘biz bu halka çözümsüz bir parti olarak sunulmak istemiyoruz’. Çünkü AK Parti’nin niyeti buydu. AK Parti ile yapılan görüşmeler boyunca zaman zaman gerçekten bağrımıza taş bastık. Bu yolun devamında hükümet kurma çalışmaları gerçekleştirmedi ve Davutoğlu 45 günün dolmasına 4 gün kala görevi iade etti. Sırada CHP vardı. Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir Cumhurbaşkanı milli iradeyi gasp etti ve emaneti rehin aldı. Emanet şu anda hala rehindir” eleştirisini dile getirdi.

Türkiye’de şu ana kadar 63 Hükümet kurulduğunu hatırlatan Balbay, “23’ü koalisyon hükümetiydi. Koalisyonlar kurulurken, bir partinin lideri ilk turu attıktan sonra koalisyon kurulmazsa görevi iade etti. En zor hükümetin kurulduğu dönem 1973 seçimleridir. Üç ay 12 gün sonra kuruldu o hükümet. Hiçbir lider görevi 14 günden sonra üzerinde tutmadı. Ama bugün bir Cumhurbaşkanı halkın iradesini yok saydı ve halka kararını düzelt diyor şu anda. Oysa demokrasilerde halka kararını düzelt denmez.” vurgusu yaptı.

AK Parti’nin erken seçimde tek başına iktidar olmak için 4 maddelik yol haritası belirlediğini ve bu maddeleri hayata geçirmeye çalıştığını anlatan Balbay, “Kendilerine 4 maddeli bir yol haritası çizdiler. HDP’yi terörize edeceğiz ve barajın altına iteceğiz. CHP’yi çözümsüz göstereceğiz, üçüncüsü ki bu çok önemli MHP’nin tabanına ‘sizin MHP’ye oy vermenize gerek yok, sizin düşüncelerinizi biz temsil ediyoruz’ diyeceğiz. Dördüncüsü bütün bunların sonunda tek başımıza iktidara geleceğiz anlayışıydı. Bunların tümünü gerçekleştirmeye çalıştılar” şeklinde konuştu.

Terör olaylarıyla ilgili de değerlendirme yapan Balbay, konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Burdur’a da bir şehidimiz geldi. Artık halkı ile sorunlu, halkına tepeden bakan ve sadece seçimleri de kendisinin iktidarda kalmasına dayalı olarak gören bir Cumhurbaşkanı var. Son 2-2,5 ayda terör olayları arttıysa bunun başlıca sorumlusu AK Parti’dir. Biz 29 Temmuz’da Meclisi topladık. Bu terörü görüşelim, bir komisyon kuralım, kimler bunda sorumlu ortaya çıksın dedik. Hayır dediler. AKP’nin terör bağlamında açılımı; Akan Kanın Partisi’dir. Hiç lami cimi yok. Bundan sorumludurlar. Dün bir hükümet açıkladılar. Bu hükümet Recebin Bakanlar Kurulu’dur. Başka hiçbir işlevi yoktur. Zarf usulü geldi, seni bakan yapıyoruz? kabul ediyor musun etmiyor musun? Neyi kabul ediyorsun belli değil. Bu kadar kişiliksizleştirme olur mu? Düşünün ne Bakanı olduğunuzu bilmiyorsunuz. Parlementonun iradesini bu kadar hiçe sayan bir irade olabilir mi? Özal zamanında ‘Anayasayı bir kere delmekle bir şey olmaz’ deyince çok eleştirilmişti. Özal bunun yanında zemzem suyuyla yıkanmış. ‘Anayasayı yok saysak bir şey olmaz diyor’ şimdi.

HER PARTİNİN İÇİNE BİR FAY HATTI YERLEŞTİRDİLER

Anayasanın 114. maddesi bir seçim hükümeti kurulacağı zaman siyasi partilerin grupların temsilci alınır diyor. O partilerin içini karıştırmak için, her partinin içine bir fay hattı yerleştirmek üzere plan yaptı. Demokrasilerde kendiniz güçlü olmak, kazanmak için tabiki bir çalışma yaparsınız ama rakiplerini çelmelemek, onların evinin içiyle ayrıca oynama, en hafif denetimle, söylemler ahlak dışı. HDP’nin çizgisini benimsemeyip evet dersen HDP gibi davranmayacak birini, hayır dersen bakın hayır dediler diyecek. Gerçek anlamda Alevileri tanıyorsunuz, onların sorunlarını çözülmesini istiyorsanız şehit cenazesine gidin. Oraya gitmiyorsunuz.Biz 1 Kasım sürecini başlattık. 2 temel işlevimiz olacak; birincisi Türkiye bu noktaya nasıl geldi? onu anlatacağız, iki 1 Kasım seçimlerinde ‘bunlar Kasım’da geldiler Kasım’da gidecekler’ arkadaşlar. Biz öteki partilerin bırakın içiyle uğraşmaktan, öteki partilere zaman ayırmaktan yana bile değiliz.”

Toplantının ikinci kısmı basına kapalı gerçekleştirildi. Milletvekilleri Mustafa Balbay ve Hüseyin Çamak, Burdur Milletvekili Mehmet Göker, parti yöneticileri ve partililerle birlikte esnafları ziyaret ettiler.

Hacer ZEREN

 

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive