BölgeEkonomiİlçeManşetBAL KABAĞI üreticileri dertli!

7 ay ago

Burdur’da bal kabağı üretiminin yüzde 80’inin karşılandığı Kışla Mahallesindeki üreticiler dertli.

Burdur’da yaklaşık 1000 dönüm arazide 4-5 bin ton civarında bal kabağı üretimi yapılırken bu arazilerin 800 dönümü merkez Kışla Mahallesi’nde bulunuyor. Kışla Mahallesi’ndeki bal kabağı üretimi yapan çiftçiler bu yıl artan maliyetlere karşı fiyatın geçen yıla oranla daha düşük olmasından şikayetçi.

Kışla Mahallesinde yılda yaklaşık 3-4 bin ton civarında bal kabağı üretimi yapılıyor. Üretimi yapılan kabaklar İstanbul, Ankara, Antalya, Sivas gibi Türkiye’nin çeşitli illerine satılıyor.

Bal Kabağı üreticisi Murat Zorlu (42): “Bu sene çevre illerde üretim fazla dolayısıyla bizim ürünümüz para etmiyor. Geçen yıl kilosunu 80 kuruşa sattığımız ürünü bu yıl 60-65 kuruşa satabiliyoruz” dedi.

Çocukluğundan itibaren bal kabağı üreticiliği yaptığını söyleyen Zorlu: “geçen yıl 100 liraya aldığımız gübre bu yıl 200 lira oldu. Çaremiz yok, bu işi yapıyoruz. İlgililerin sesimizi duymasını istiyoruz” diye konuştu.

Kışla’da üretilen kabağın içinin sarı olması ve aromasının güzelliği nedeniyle tercih edildiğini kaydeden Zorlu: “İstanbul, Ankara, Antalya gibi illere kabak satışı yapıyoruz. Ben bu yıl 30 dönüm kabak ektim. Böyle olursa önümüzdeki sene belki 15 dönüm ancak ekerim. Zarar çekmenin anlamı yok. Çevre illerde kanaldan suluyorlar. Biz tarlayı sulamak için elektrik masrafı ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kışla Mahallesi’nde 15 yıldır kabak üretimi yaptığını anlatan Salih Koç (50) ise; “Geçen yıl kabakları 80 kuruştan sattık. Bu yıl fiyatlar düştü. Gübre, ma- zot, elektrik, işçi masraflarımız iki kat arttı ama fiyatlar düştü. Bu yıl çok fazla alıcı da gelmedi. Konya ovasında çok diyorlar. Belkide satamayacağız elimiz- de kalacak. Para etmeyince bazı arka- daşlarımız kabakları besledikleri hayvanlara yediriyor” dedi.

Koç; “15 senedir kabak üretimi yapıyorum. Kabaklarımız çok iyi ama bu yıl ki gibi kötü bir sezon yaşamadım. Fiyatlar çok düşük. Önceki yıllarda tarladan satıyorduk. Bu yıl örtü altına getirdik. Bu bize artı masraf getiriyor. Üzerine naylon çekilecek. Kabağın ta- şınması için bir işçinin günlük ücreti 150 lira. Motorlarımız mazot yakıyor. Masrafımız çok ama pazarımız yok” diye konuştu.

Kışla Mahallesi Muhtarı Rasim Uysal (50) ise; “kabaklarımızda verim iyi ama fiyat düşük. Şu anda zarar ediyoruz. Geçen yıl kilosunu 75, 80 kuruşa satıyorduk. Bu yıl aynı fiyata satan arkadaşlarımızda var 50 kuruş teklif edenler de var. Maliyetler yüksek, mazot pahalı, gübre pahalı, şu anda üretici zor durumda. Maliyeti kurtarmıyor.” diye konuştu.

Kendisinin 100 dönüm civarında kabak üretimi yaptığın kaydeden Uysal “girdi maliyetlerini hesapladığımızda zarardayım.

Zararda etsek önümüzdeki yıl da kabak üretmeye devam edeceğiz. Konya tarafında arazi geniş, bal kabağı üretimi fazla olduğu için bizim mala talep azaldı ama bizim ürettiğimiz kabağın kalitesini tutmuyor Konya kabağı. Bizim topraklarımız potasyun ağırlıklı. Ürettiğimiz kabağın aroması farklı onun için talep ediliyor” dedi.

Bir dönüm kabak için 2 bin liraya yakın masraf ettiklerini belirten Uysal: “fazlası var eksiği yok” diye konuştu.

Son bir kaç yıldır kabak üreticiliğini anlatan Sami Tezcan (30) ise; “kabaklarımız kaliteli. Bir çocuk nasıl yetişiyorsa bal kabağı da o şekilde yetişiyor. Bahardan bu yana yüzüne bakıyoruz. Gece gündüz uğraşıyoruz ama maliyetler çok yükseldi. Elektrik fiyatları, gübre fiyatları hepsi arttı. Geçen yıl 70-80 kuruştu bu kabak, bu yıl daha düşük fiyat teklif ediyorlar. Çoğu üretici malını satamadı” dedi.

Tezcan; “Maliyetleri binince bu kabağı para kazanabilmek için en az 1 li- raya satmamız lazım.Şu an zarardayız. 70-80 kuruş bile zarar ettirir. Ben bu yıl 10 dönüm kabak ektim. Maliyetler böyle yüksek giderse ben bırakırım bu işi” ifadelerini kullandı.

Kodlama : SadeMedia Interactive