EkonomiGündemManşetBaklavalar bayrama HAZIRLANIYOR

4 sene ago

Burdur halkının Dini Bayramlar için yaptığı hazırlıklardan en önemlisi misafirlerine ikram edeceği baklava ve su böreğidir. Bayramdan birkaç gün önce hemen hemen tüm evlerde su böreği ve baklava yapma telaşı başlar. Evlerinde yapacak yeri olmayanlar ya da fırsatı olmayanlar ise pastane ve tatlıcılara günler öncesinden sipariş vererek baklava ve su böreği yaptırırlar.

Ramazan Bayramına sayılı günler kala pastanelerde de baklava yapma telaşı başladı. Gelen siprişleri yetiştirme telaşında olan pastane ve tatlı ustaları özel oklava ve merdaneleri ile seri bir şekilde baklava yapma işlemine başladılar.

Yaklaşık 30 yıldır pastane işletmeciliği ve ustalık yapan Alparslan Dilek; “Yıllardır her dini bayramda baklava ve su böreği siparişi alırdık. Ama son yıllarda bu siparişler daha da arttı. İnsanların yapmaya yer ve zamanı olmuyor. Şimdi bayan çalışıyor. Baklava ve su böreği de yapımı gerçekten zahmetli bir iş. Özellikle baklava çok incelik isteyen bir tatlı. Yufkasını çok ince açmak tepsiye düzgün döşemek gerekir. İçine koyulacak ceviz, antep fıstığı. Fıstığında güzel öğütülerek kararında serpilmesi gerekir. En önemlisi de şerbetidir. Baklavanın ilerleyen günlerde şekrlenmemesi ve kuru olmaması için şekerini limonunu ve suyunu çok güzel ayarlamak gerekir. O yüzden Saatlerce uğraştıran bir tatlıdır

O yüzden sipariş vererek yaptırmayı tercih ediyorlar. Burdur halkının misafirine baklava ve su böreği ikram etmesi bir gelenek. Bu gelenek birçok ilde yoktur. Güzel bir geleneğe bizlerde katkıda bulunuyoruz. Bayrama bir hafta kaldı ve ben şiparişlerimi yetiştirebilmek için baklava yapımına şimdiden başladım. İnşallah afiyetle yemek nasip olur herkese. Şimdiden Tüm Burdur halkının Ramazan Bayramını kutluyorum” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive