GündemManşetBakır ustası Hasan Bosun “kelaynak kuşu gibi neslimiz tükeniyor”

2 ay ago

BURDUR’lu Bakır ustası Hasan Bosun (70) 12 yaşından beri mesleğini büyük bir aşkla sürdürüyor.

Burdur Bakırcılar Arastasındaki dükkanında günde yaklaşık 10 saat tezgah başında çalışan Hasan usta azmiyle gençlere de örnek oluyor.
1962 yılında İlkokulu bitirdikten sonra pekmez kazanı yapan babasının yanında mesleğe başlayan Bosun “70 yaşındayım. İşime halen daha devam ediyorum. Ne yazık ki mesleğimiz ölmek üzere, can çekişiyor. Yeni nesil yetişmiyor. Biz de geldik gidiyoruz. Bizden başka bu mesleği götürecek kimse yok” dedi.

Üç çocuğu olduğunu ancak mesleğe yönlendirmediğini anlatan Bosun “onlar ticaretle uğraşıyor. Ben 12 yaşımdan bu yana devam ediyorum. Ölene kadar devam edeceğim. Nesli tükenen kelaynak kuşu gibi kaldık” ifadelerini kullandı.

Mesleğe ilk başladığı yıllarda Bakırcılar çarşısında bir çok meslek mensubu olduğunu anlatan Bosun “şu anda Bakırcılar çarşısında mesleğini sürdüren 3 sıcak demirci, sıvama tezgahı olan bir tek ben varım. İki tanede kalaycı esnafı kaldı. Başka kalmadı” dedi.

Fabrikasyon çelik tencereler çıktığı için bakır kaplara talep olmadığını anlatan Bosun ” daha önce herkes kız gelin ederken bize sipariş verirlerdi çeyizlik bakır kaplar, tencere yapılırdı. Şimdi o işler bitti. Herşey fabrikasyon. Çelik ve alüminyum kullanılıyor” dedi.

Türkiye’de tek üretici

Gülyağı için kullanılan kumkuma denilen saklama kabını bakırdan Türkiye’de imal eden sadece kendisi olduğunu anlatan Bosun “50, 100 ve 250 gr gülyağı alacak şekilde üretiyoruz. Gülbirlik başta olmak züere gül yağı işi ile uğraşanlar bunu alırlar ve Arabistan ağırlıklı olmak yurt dışına satılır” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive