Burdur’un önde gelen iş insanlarından, renkli simalarından ‘kanaat önderi’ olarak kabul edilen isimlerden biri olan Varollar Grup yönetim kurulu başkanı Baki Varol, düzenlediği, organize ettiği sosyal etkinliklerle, il’in dinamiklerini, bileşenlerini, toplumun geniş kesimlerini bir araya getirmeye devam ediyor. Bu tür buluşmaları, ‘dost meclisi’ olarak nitelendiren Baki Varol, geçtiğimiz Salı akşamı yine ‘Urfa sıra gecesi’ etkinliğinde Burdur‘da toplumun geniş kesimlerini bir araya getiren isim oldu. Burdur manzaralı Serenler Restaurant’ta sahne alan Urfa Sıra Gecesi ekibi, başta Urfa Türküleri olmak üzere, sevilen türküleri seslendirdi.

Baki Varol programda yaptığı konuşmada, “Yaklaşık iki yıldır böyle geniş katılımlı bir dost meclisini bir araya getiremiyorduk. Pandemi çok şükür bitti. Baki Varol’un rahatsızlığı çok şükür bitti. Artık eski halimize dönelim. Dost meclisindeki arkadaşları tek tek görebiliyordum, onlar da birbirlerini tek tek görebiliyordu ama toplu bir şekilde biliyorsunuz hastalıktan dolayı bir araya gelemiyorduk. Artık yeniden başarıya giden bir Türkiye, yeniden dostlar, toplumla birlikte sanayisiyle, bürokratıyla yukarıya doğru çıkan bir Türkiye’nin içerisine yeniden kavuşmak üzereyiz. İnşallah bu pandemi denilen lanet hastalık da bir an önce ülkemizden çıkar, bizler de daha sık bir araya geliriz. Bundan sonra daha önce olduğu gibi zaman zaman Varollar Grup olarak dost meclisini bir araya getirmeye devam edeceğiz. Ben böyle güzel bir gecede siz saygıdeğer dostlarımızla birlikte bir arada olmaktan onur ve gurur duyuyorum. Hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.

AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik te konuşmasında, “Bugün yine bir Baki Varol klasiği yaşıyoruz. Baki Varol’un bu klasikleri yıl için bu şekilde, Ramazan Ayı’nda bir iftar sofrasıyla, Ankara’da da yine en iyi dostlarıyla hem iftar hem de yıl içindeki böyle bir klasiği ile çok karşılaştık. Çok teşekkür ediyoruz. Kendisine sağlığına yeniden kavuştuğu için yeniden rektefe olduğu için yine sağlıklı, şifalı bir şekilde Hatice ablamla uzun, ömür boyu mutluluklar diliyorum. Güzel bir şekilde hayat yaşamalarını temenni ediyorum. İnsanların hayatlarında bazı zor dönemler var, sıkıntılı dönemler var, tatlı, acı dönemler var. Bunlar hep beraber omuz omuz, sırt sırta verildikten sonra üstesinden gelinir. İnsanlığı etkileyen pandemi salgınından sonra insanlarımızın bu tür birlikte ve beraberlik içerisinde hoş ve güzel eğlencelere de ihtiyacını olduğunu biliyoruz. Bu yılın içerisinde düzenlenen festivallerde, şenliklerde, eğlencelerde, düğünlerde insanımızın o salgından ne kadar çok etkilendiğini bizzat görüyoruz. Toplumumuzun buna ihtiyacı var. Şanlıurfa’dan gelen ekibe de çok teşekkür ediyoruz. Şanlıurfa’nın kendine özgü bir kültürü Anadolu’nun her tarafına yayılmış vaziyette. Artık onlar bir marka olmuşlar. Ama Teke Yöresi’nin bir folklorunun en güçlü olduğu bir ilde de biz saatlerce sürebilecek her türlü müziği, skeci, orta oyunu her şeyi mevcut olan, ama bu- nu bir türlü senkronize bir şekilde oluşturamadık. Oluşturduğumuz zaman inanın Burdur’un, Teke Yöresi’nin de Şanlıurfa’da veya başka bölgelerimizde de dikkat çekecek şekilde bu tür faaliyetlerde bulunabileceğine inananlardan birisiyim. Öyle bir dokunuş inşallah bir gün gerçekleşir. Biz folklorumuzla da Türkiye’mizin dört bir yanına da bu kültürümüzü de taşımız oluruz.” diye konuştu.

Dinar Kaymakamı Selami Kapankaya ve Gölhisar Kaymakamı Kadir Ulusoy’da programda konuşma yaptı. Konuşmaların ardından programda sahne alan Urfa Sıra Gecesi ekibi, gece boyunca Urfa Türküleri seslendirdi ve katılımcılar eğlenceli bir gece geçirdi.

MUHAMMET FATİH BAŞCI