Ekonomik sorunların öne çıktığı, herkesin ekonomiye konuştuğu bir ortamda, Burdur’un önde gelen iş insanlarından biri olan VAROLLAR GRUP yönetim kurulu başkanı BAKİ VAROL’un görüşlerine, değerlendirmelerine, tecrübelerine başvurduk.

Gazetemiz sahibi ve Burdur Gazeteciler Cemiyeti başkanı Kürşat Tuncel, geçtiğimiz günlerde Baki Varol’u, Burdur şehir merkezindeki ofisinde ziyaret etti. Güncel ekonomik gelişmeleri değerlendiren Baki Varol, Türkiye’nin güçlü bir ülke olduğunu belirterek, bu zor günlerin de aşılacağına olan inancını dile getirdi.

Gerek makro ekonomik gelişmeler gerek Burdur ekonomisi hakkında görüşlerini beyan eden Varol, her şeye rağmen ümitli, geleceğe olumlu bakan bir iş insanı, yatırımcı…

VAROLLAR GPUP, Burdur’un öne çıkan özel sektör kuruluşlarından, firmalarından biri… “Süt ve yem, lojistik-taşımacılık, mermer, inşaat, turizm ve hizmet sektörlerinde (Serenler Tepesi Restaurant) faaliyet gösteren, başta istihdam olmak üzere Burdur’da ve ülke ekonomisinde katma değer oluşturan yatırımcıların başında gelen Baki Varol, ekonomik sıkıntıları ele alırken, bugünkü mevcut dünya konjonktürünün de ele alınması, meselelere küresel gelişmelere de bakılarak değerlendirilmesi gerekliliğine işaret ediyor.

“İki yıllık pandemi süreci ile birlikte dünyanın genel anlamda ekonomik sıkıntılara girdiğini, bu sürecin salgın sonrası ise, tedarik zincirlerinin çökmesi, emtia piyasalarının rekor fiyatlara ulaşması ile birlikte yeni bir boyut kazandığını belirten, enflasyonun artık dünyada en öncelikli ekonomik sorun haline geldiğini vurgulayan Varol, “dünyanın bu kadar zorlandığı, tıkandığı ortamdan ülkemiz de çok olumsuz etkileniyor. Türkiye’de en önemli sorun, girdi maliyetleri. Artan kur fiyatları, içeriyi çok etkiliyor. Başta akaryakıt, enerji fiyatları olmak üzere herkes bu ortamdan negatif etkileniyor. Buna rağmen Türkiye’de özel sektör, iş insanları, girişimciler üretiyor, istihdam sağlıyor, ihracat yapıyor. Tabii ki; iç piyasalarda enflasyon, sürekli fiyat artışı, yükselen kurlar, handikap olsa da; Türkiye ekonomisi, potansiyeli ile, sahip olduğu coğrafi avantajlar, jeopolitik fırsatlar ile bu ekonomik sıkıntıları da aşacaktır.” diyor.

“Burdur’un da ekonomik anlamda gelişebilmesi, kalkınması için yatırımcıların önünün açılması gerektiğini, yatırımcı dostu projelere yol verilmesi gerektiğini her fırsatta dile getirdiğini, ısrarla dile getirmeye, bu görüşlerini yinelemeye devam edeceğini” vurgulayan Baki Varol, “Hep söylediğim gibi; Burdur bizim memleketimiz, ata toprağı, bu topraklarda doğduk, büyüdük, yetiştik, burada kazandık, buradan başka bölgelere uzanıyoruz. Burdur için de yeni yatırımlar yapmak, en büyük arzularımızdan biri… Parayı Burdur’da kazandık, elbette memleketimizin bundan en iyi şekilde faydalanmasını isteriz.

Bu noktada şehirde, Fethiye yolu’nda Migros yanındaki arazimiz üzerine yatırım düşüncelerimiz var. Söz konusu alanda imar düzenlemelerinde Burdur Belediyesi’nin kararlarını, yargıya, hukuki zemine taşıdık. Lehimize kararlar çıkarsa, projelerimizi hayata geçirmeyi umuyoruz.” şeklinde konuştu.

Baki Varol, iş insanı kimliğinin yanı sıra renkli kişiliği, dostlukları, bağlantıları, diyalogları ile de çok öne çıkan bir isim. Burdur’da üç dönem Ticaret Borsası yönetim kurulu başkanlığı ile ‘etkili, öncü, bir sivil toplum kuruluşu liderliği’ profili de çizen Baki Varol, “şimdi de Burdur’da partiler üstü, her kesimle diyalogları olan, bir kanaat önderi tavrı” ortaya koyuyor.

Burdur ve bölgede, Ankara’da iş dünyasının yanı sıra siyaset çevreleri, bürokrasi, güvenlik ve yargı’da üst düzey yöneticiler ile dostlukları olan Baki başkan, bir nev’i “Burdur’un da tanıtım elçisi” misyonunu edinmiş gibi…

2021 yılı Ekim ayında geçirdiği karaciğer operasyonunda Baki Varol’u yakın çevresinin yanı sıra iş dünyası, bürokrasi, siyasetçiler de yalnız bırakmadı. İstanbul’da 1. Ordu Komutanlığı’ndan tanıdığı, şimdi de Kara Kuvvetleri Komutanı olan Orgeneral Musa Avsever, Varol’un sağlık süreciyle yakından ilgilenen isimlerden biri oldu.

Konuklarını Burdur’da ağırlamayı çok seven Varol, Ankara’da yaptığı ziyaretlerle de diyaloglarını sürdürüyor, bu ilişkileriyle bir yandan da Burdur’u da tanıttığını belirtirken, yavru vatan KKTC’de de inşaat yatırımı vesilesiyle edindiği dostlarına da Burdur’u, Burdur’un değerlerini anlattığını sözlerine ekliyor.