VAROLLAR GRUP, Burdur’da en öne çıkan  özel sektör kuruluşlarından biri…  İş insanı Baki Varol’un yönettiği Varollar Grup, süt ve süt ürünleri, lojistik, mermer işletmeciliği, inşaat ve hizmet sektöründe faaliyetler gösteriyor, yatırımlar yapıyor. Ticari ve ekonomik yaşama, başta istihdam katkısı olmak üzere pek çok katkı sağlayan Burdur’un marka değerlerinden biri olan Varollar Firması, son dönemde inşaat sektöründe de girişimler ve yatırımlar gerçekleştiriyor. Yavru vatan Kıbrıs’ta (KKTC) Girne’de inşaat yatırımlarını sürdüren Varollar, Burdur şehir merkezinde de  turizm merkezi Fethiye karayolu üzerinde Bur-kent mevkiinde yeni Adliye binası karşısındaki, Migros yanında yaklaşık 30 dönüm büyüklüğünde arazi alarak, yol ekonomisini canlandırmak ve inşaat yatırımı için düğmeye basmıştı…

Baki Varol, zaman zaman medya’ya yaptığı açıklamalarda, Burdur’da yatırımcı eksikliğine, girişimci cesaretinin yeterli olmayışına dikkat çekerek Burdur’a özel hastane ve özel okul yatırımı da yapabileceklerini, böyle bir niyetleri olduğunu dile getirmişti…

Varollar Grup’un Burdur merkezde Fethiye yolu üzerindeki bu arazi alımının ardından, sözkonusu alana ilişkin imar düzenlemeleri, imar değişiklikleri, yerel siyaset’te tartışma konusu olmuştu… 2019 yerel seçimleri öncesindeki Varollar Grup’un bu arazisi, imar değişiklikleri teklifi, Belediye Meclisi oturumlarında da tartışmalara neden olmuş, konu seçim sonrasına bırakılmıştı…

Baki Varol da geçen yıl gazetemize ve yerel basına yaptığı açıklamalarda; Burdur’da elini taşın altına koymak, yatırım yapmak isteyenlerin engellendiğini öne sürerek, bu zihniyetin Burdur’a, kentin gelişimine zarar verdiğini öne sürmüştü… Baki Varol, gerek ticari yaşamı boyunca gerek sivil toplum kuruluşlarında üstlendiği görevlerde, “Burdur’u büyütme, pastayı büyütme çabası içerisinde olduğunu hatırlatarak, Burdur’da bazı insanların, küçük çıkar gruplarının ise; şehrin büyümesinden, gelişmesinden yana olmadığını, hep yatırımlara karşı çıkarak, ‘küçük olsun, benim olsun’ anlayışında olduğunu, bu durumun da Burdur’un gelişmesi, kalkınması anlamında en büyük engel ve tehlike olduğunu” söylemişti…

Geçtiğimiz yıl 18 Mart 2020 tarihinde sözkonusu arazide basın mensuplarına açıklama yapan Varollar Grup yönetim kurulu başkanı Baki Varol, kamuoyuna şu çağrıda bulunmuştu: “Burdur’un gelişmesini istemeyen, yatırımları engellemek için gayret sarf eden, azınlık, kendini bilmez, toplumda hiç bir karşılığı ve saygınlığı olmayan bir grup tarafından hedef gösterilmek istendiğim hususu kamuoyunun malumudur.  Yatırımcıyı Burdur’dan iten, Burdur’a yapılacak, istihdam sağlayacak projeleri engellemek için şer ortaklığı yapmaktan utanmayan bu gruba cevabı Burdur halkının vermesi gerektiği kanaatindeyim. Bizler Burdur sevdalısı insanlarız, birçok zorluğa iftiraya, Burdur’u çok sevdiğimiz için göğüs gereriz. Ancak, dışarıdan gelen yatırımcı, Burdur’da oluşturulan bu olumsuz tabloyu görünce yatırımından kaçınmaktadır.

Bu mücadeleyi 3 yıldır vermekteyim. Burdur için yapmayı düşündüğüm her projede bu şer grubu müdahil olmakta, asılsız iddialarla Burdur’a yapılacak yatırımları engelleme gayretine girişmektedirler. Ben, yatırımlarımın bir bölümünü Antalya ve Kıbrıs’a kaydırmış bulunmaktayım. Gönlümden Burdur’a daha fazla yatırım yapmak geçmektedir, ancak Burdur halkının bu şer grubuna prim vermeden gerekli tepkiyi vermesi gerektiği kanaatindeyim.”

Aradan geçen bir yıllık süreçte, Varollar Grup’un Burdur – Fethiye karayolu üzerindeki, şehrin gelişimine açık, çekim merkezi olmaya aday bölgelerinden biri olan yeni Adliye binası karşısındaki Migros Gölyolu’nun hemen yanındaki yaklaşık 30 dönüm büyüklüğündeki sahada, henüz imar ile ilgili sorunları çözmeye yönelik  bir adım atılmadı.

Geçen yılki bu çıkışından sonra görüşlerine başvurduğumuz, gazetemize konuşan Baki Varol, “yıllardır Burdur’un gelişmesi için mücadele verdiğini” hatırlatarak, “ne yazıkki; Burdur’da insanlar küçük düşünüyor. Küçük düşünmek, mevcudu korumak, statükocu yaklaşımlar, ciddi bir hastalık. Bir türlü gelişmeyi öncelik edinen, istihdamı, katma değeri öne çıkaran bir anlayış, zihniyet gelişmiyor, bu memleket’te.

Grubumuz son yıllarda atılımlarına inşaatı da ekledi. Burdur şehir merkezinde gerek özel hastane, gerek özel okul ve buna benzer yatırım eksikliklerini dikkate alarak, bu ihtiyaçlara cevap verebilecek komplekslerin de yapılabileceği büyüklükte, geniş bir araziyi  bünyemize kazandırdık.

Biz istiyoruz ki; Burdur’da böylesine büyüklükte bir saha, sadece Varol ailesinin bir birikimi, kazancı olmakla kalmasın, şehirle bütünleşsin, yatırıma, istihdama, katma değere, yol ekonomisinde hareketliliğe dönüşsün.

Bir kez daha sizin aracılığınızla kamuoyuna, ilgililere, yetkililere sesleniyorum; bu arazi için hiçbir ayrıcalık, şahsa özel düzenleme istemiyoruz. Asla böyle bir niyet, beklenti içinde olmadık, olmayız da…

Biz diyoruzki; bu alanda imar düzenlemeleri neyi gerektiriyorsa, yasa ve yönetmelikler çerçevesinde ne yapılacaksa, bize de o yapılsın. Yanıbaşımızdaki yerlere ne yapıldıysa, bize de aynısı yapılsın. Bu sahanın yatırıma dönüşmesi için adım atılsın.

Niye; konu Baki Varol olunca, bir şüphe, bir art niyet, rant gibi iddialar ortaya atılıyor? Hiç anlayamıyorum. Her şey açık. Bu noktada siyasetçilerin, parti gruplarının, Belediye Meclis üyelerinin endişe edeceği herhangi bir durum yok. Artık; çözüm bekliyoruz.” diye konuştu.