BölgeEkonomiGündemManşetBaki Varol: “Burdur’da süt üreticisine sahip çıkmalıyız”

1 ay ago

‘Tarım ve hayvancılık şehri Burdur’da bilindiği gibi; “süt üretimi, süt inekçiliği” temel geçim kaynaklarının başında geliyor. Çiğ süt fiyatları, Burdur’da her zaman üreticinin yakından ilgilendiği konu başlıklarından biri…

Burdur’un önde gelen özel sektör kuruluşlarından biri olan Varollar Grup’un yönetim kurulu başkanı Baki Varol gazetemize yaptığı açıklamada, çiğ süt fiyatlarını değerlendirerek, Burdur’da üreticinin mağdur edilmemesi gerektiğini, üreticiye sahip çıkılması gerektiğini dile getirdi.

1999 – 2013 yılları arasında üç dönem üst üste Burdur Ticaret Borsası’nda yönetim kurulu başkanlığı görevini sürdüren, Varollar’ın süt yatırımına yönelmesini sağlayan Baki Varol, sektördeki ve Borsa Başkanlığı geçmişi, tecrübelerine dayanarak, kamuoyuna bir açıklama yapma gerektiğini hissettiğini söyledi.

Geçtiğimiz aylarda Ulusal Süt Konseyi’nin (USK) aldığı tavsiye kararıyla çiğ süt referans – tavsiye fiyatının 2,30 TL (minimum değerler yağ % 3,6, protein % 3,2) olarak belirlendiğini hatırlatan Baki Varol, bazı bölgelerde, örneğin Trakya’da süt üreticisine 2,30 yerine 2,40 TL ödendiğini, Burdur’daki üreticinin de bu farktan yararlanması için kooperatiflerin bir çalışma yapması gerektiğini ifade etti.

“Burdur’daki süt üreticisine, hepimizin sahip çıkması lazım” diyen Varol, “buradan başta kooperatiflerimiz olmak üzere tüm dinamiklere çağrıda bulunuyorum. Çiftçimiz, üreticimiz mağdur olmasın. Trakya’daki, Ege’deki çiftçi 2,30’un üzerine nasıl fark alıyorsa, Burdur’daki üretici almalı.” şeklinde konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive