GündemManşetBakan Mehdi Eker: BURDUR BÜYÜDÜ

6 sene ago

İlimize en sık gelen Bakanlardan biri olan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı M. Mehdi Eker, dün  Burdur’a gelerek çeşitli temaslarda bulundu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün yeni binası için düzenlenen temel atma ve ilimizde hayata geçirilen TKDK destekli projelerin açılış törenine katıldı.

‘Tarım ve Hayvancılık kenti Burdur’da tarım ve hayvancılık sektörü ile ilgili gelişmeler, AK Parti Hükümetlerinin tarım ve hayvancılık politikaları, üreticiye sağladığı destekler,  Bakan Eker’in Burdur gezisinin ana teması oldu. Eker, Burdur’da yaptığı konuşmalarda, son on yılda ülkede tarımsal üretimin geliştiğine, Burdur’un da bu büyümeden en iyi şekilde yararlandığına dikkat çekti.

Dün sabah saatlerinde şehrimize gelen Bakan Eker’in Burdur gezisi Valilk ziyaretiyle başladı. Bakan Eker’i Valiliğe gelişinde Vali  Hasan Kürklü, Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Garnizon Komutanı Sayit Koca, Belediye BaşkanıAli Orkun Ercengiz ile kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri karşıladı. AK Parti döneminde 10 yıl içinde Burdur hayvancılığında ve tarımda büyük bir gelişme olduğunu anlatan Eker, “Bu alanda çok yatırım yapılıyor. Bizim 10 yılda Hükümetlerimiz döneminde Burdur’da 24 bin kayıtlı çiftçiye verdiğimiz toplam karşılıksız nakdi hibe desteği yaklaşık 650 milyon lira. Bunun 423 milyonu hayvancılıkla ilgili. Bu çok önemli bir şey. Burdurlu yetiştirici de bunu muazzam bir şekilde değerlendirmiş” yorumunda bulundu.

Bakan Eker daha sonra Ak Parti İl Başkanlığı’na geçerek partililere hitap etti. Bakan Eker Ak Parti Burdur il başkanlığı binasında yaptığı konuşmada, milletin 150 yıldır AK Parti’yi beklediğini söyledi. Burdur’daki tarımsal ürünlerde önemli artışlar yaşandığına dikkati çeken Eker, “Biz Burdur’da daha önceden tarımda 414 milyon lira üretim yaparken şu anda yaklaşık 2 milyar lira tarımsal üretim yapıyoruz. Çok ciddi bir artış. Bu, desteklerin iyi değerlendirildiğini gösteriyor. Hükümet olarak 2002 yılında iktidara geldiklerinde Burdur’da yılda sadece 20 bin dolar tarımsal ihracat yapılıyorken Bu rakam 2013 yılında yaklaşık 4 milyon dolara çıktı. Biz Burdur’un bu üreticisini bu yetiştiricisini, elleri öpülesi bu üreticileri, yetiştiricileri gerçekte desteklemeyeceğiz de ne yapacağız? Hükümet olarak biz de onun için bütün imkanlarımızla bütün gücümüzle Burdurlu yetiştiriciyi gerek ekonomik yatırımlarda, gerek damlama sulama tesislerinde, gerek meyve ve sebzecilikte, gerek hayvancılıkta destekliyoruz ve Burdur bunun karşılığını çok güzel veriyor” ifadelerini kullandı.

Bakan Eker Türkiye’nin büyüdüğünü, Burdur’un da onunla büyüdüğünü kaydederek ”Türkiye’nin eskiden tarımsal üretimde Avrupa’da dördüncü büyük ülke idi. Fransa, İspanya, İtalya bizim önümüzdeydi. Bu 10 yıl içerisinde onlar da büyüdü, ama biz bütün Avrupa Birliği’nin ürettiği tarımsal büyümeden 10 kat fark attık. Biz Avrupa’da birinci sıraya yükseldik. 2008’den beri Türkiye Avrupa’nın tarımsal hasılasında birinci büyük ülke” diye konuştu.

12 yıllık AK Parti iktidarlarının Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk kez halkın oylarıyla yapılan seçimde  Cumhurbaşkanı seçildiğini ve Ahmet Davutoğlu tarafından da 62. Hükümetin kurulduğunu  hatırlatan Eker, “AK Parti Türkiye’de siyasetini  etkiledi. Ekonomisini de daha iyi bir noktaya taşıdı. Uluslararası alanda da artık sözüne daha çok dikkat edilen daha fazla önem verilen bir ülke haline geldi. Siyaset zaten, toplumun ihtiyaçlarının giderilmesi, sorunlarının çözülmesi, toplumun her alanda daha ileri bir noktaya taşınması için bizim hizmet alanı olarak gördüğümüz bir faaliyettir.” dedi.

AK Parti’nin Türkiye’nin gerçekte en büyük sivil toplum kuruluşu olduğunu öne süren Bakan Eker “AK Parti Teşkilatlarının ana kademeleriyle, gençlik ve kadın kollarıyla sürekli vatandaşlarla iç içedir. Türkiye’nin her tarafında biz varız. Her yerinde Allah’ın izniyle var olmaya devam edeceğiz. Çünkü AK Parti sadece 2001 yılının 14 Ağustos’unda kurulmuş bir parti değil, evet tabelası resmi işlemleri o zaman yapıldı. Ama milletin gönlünde 150 yıllık karşılığı olan bir partidir. Bu manada yeni bir parti değildir. 150 yıldır millet AK Parti’yi bekliyordu. AK Parti’nin anlayışını bekliyordu. AK Parti’nin zihniyetini bekliyordu, AK Parti’nin tasavvurunu bekliyordu. Onun için zaten milletimiz hızla AK Parti’yi benimsedi bağrına bastı ve her seçimde Allah’ın izniyle biraz daha bu benimseme artıyor. Biraz daha bu muhabbet AK Parti’ye karşı artıyor. Halkımızın milletimizin duası sevgisi ve desteği bzimle olduğu sürece Allah’ın izniyle biz Türkiye’de bu yolla daha çok hizmet edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Bakan Eker, AK Parti il başkanlığı ziyaretinden sonra, Burdur’da TKDK destekli açılan işletmelerin sahiplerine temsili çeklerini teslim etti,Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü binasının temel atma törenine katıldı. Bakan Eker burada yaptığı konuşmada da tarım ve hayvancılık sektöründe kaydettikleri gelişmeleri anlattı. Ulu Camii’ndeki Cuma Namazından sonra sektör temsilcileri ile Grand Özeren Otel’de öğle yemeğinde biraraya gelen Bakan Eker, daha sonra Bucak ilçesi’ne geçti.

Kodlama : SadeMedia Interactive