GündemManşetBakan Kurtulmuş Burdur Valiliği’nde konuştu: “BURDUR’DA TURİZM GELİŞECEK”

2 sene ago

Burdur’a en çok gelen Bakanlardan biri olan, AK Parti iktidarının güçlü isimlerinden Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş bir dizi ziyaret ve açılışlarda bulunmak üzere 12 Oçak 2018 Cuma günü  Burdur’a geldi.

Bakan Kurtulmuş‘un Burdur turu Valilik ziyaretiyle başladı. Ak Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik, Reşat Petek, ile Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ile bürokratların katıldığı, Bakan Kurtulmuş’un Valilik ziyaretin konuşan Vali Şerif Yılmaz; “Ben öncelikle bizlere vermiş olduğunuz desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. Özellikle 2017 yılının son aylarında, 2018 yılında kullanılmak üzere gönderilmek üzere ayırmış olduğunuz ödenek 4 milyon TL nin üzerinde. Bu başta Belediyemiz tarafından yapılan, daha sonra Özel İdareye devir edilen Kültür Merkezi inşaatı için 2,5 Milyon TL ödenek gönderildi. İnşallah yakın zamanda buna da başlayacağız. Yine bunun yanında gerek Kibyra’da gerekse Sagalosos’ta kazı ile ilgili bu zamana kadar olmayan ödenekleri gördük. Bunun için de teşekkür ediyorum. İnşallah bu yardım ve destekleriniz, sizlerin memleketi de olan Burdur’da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan hizmetlerde çok daha hızlı bir ivmeye ulaşacağız” diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Burdur Valiliği’ni ziyaretinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada; ülkemizdeki turist rakamları, Türkiye’nin turizm hedefi hakkında çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Kurtulmuş, Burdur’da turizmin gelişmesi için yapılanları da anlatarak, “Burdur’da yatırımların hızlanması için çalışacağız. Sagalassos ve Kibyra kente değer katacak. Salda Gölü’nün turistik merkez haline getirilmesi Burdur için önemli bir proje olacak” şeklinde konuştu.

2018 yılında Türkiye olarak 38 milyon turist hedeflediklerini söyleyen Bakan Kurtulmuş, 2014 yılı rakamlarını geçmeyi ümit ettiğini belirterek, “38 milyon turist hedefimiz var. Yine 30 milyar dolar gelir ümit ediyoruz” dedi.

Bakan Kurtulmuş şöyle konuştu:

“Bu yıl içinde Burdur’da yatırımların hızlanması için çalışacağız. Sagalassos ve Kibyra kente değer katacak. Salda Gölü’nün turistik merkez haline getirilmesi Burdur için önemli bir proje olacak. 2015 ve 2016’da dip yapmış turizmin 2017’de büyük bir hızla dönüş yapmış olması sevindiricidir. 2017’de 32,4 milyon turist ülkemize geldi ve 26 milyar dolar gelir elde ettik. Rekor 2014 yılındaydı. Bu yıl 2014 yılını geçeceğimizi ümit ediyorum. 38 milyona yakın turist hedefimiz var ve 30 milyar dolara yakın gelir bırakmasını ümit ediyoruz.Erken rezervasyonlarda yüzde 40 artış var.2018 yılıyla ilgili Almanya, Rusya, İngiltere, Ukrayna ve diğer ülkelerden gelen geri dönüşler sevindirici. Geçen yıla göre erken rezervasyonlarda yüzde 40’lık bir artış var. Bu da önümüzdeki sezonun iyi geçeceğini ortaya koyuyor.

Türkiye dünyanın en büyük en zengin arşividir, kütüphanesidir. Anadolu tporaklarının her yerinde iz bırakmış medeniyetler. 24 büyük medeniyet bu topraklarda yaşamış. Çanakkale’de 2018 yılı Troya yılının etkinliklerini başlattık. Hem Troya’nın hem Türkiye’nin tanıtılmasına gayret edeceğiz. Her yılda Türkiye’nin önemli bir varlığı üzerinden ülkemizin tanıtılmasını sağlayacağız.

Türkiye sözünün değeri artıyor. Türkiye büyük bir hazine üstünde. Bu hazineden ülkemizin yeteri kadar istifade etmesi gerekiyor. Bazı çevrelerin, Türkiye düşmanlığı İslam karşıtlığı, yabancı düşmanlığı gerekçeleriyle Türkiye’yi hedef tahtası haline getirdiği ortamda, bu zenginliklerimizin üzerinden iyi bir Türkiye algısı olarak bunu bir yumuşak güç olarak kullanmayı hedefliyoruz. Türkiye ekonomik ve siyasi istikrarını sürdürdüğü sürece her alanda atılımlarına devam edecektir. Türkiye güçlendikçe sözün değeri ve gücü artıyor. 2017 yılında uluslararası ilişkilerde Türkiye’nin rol belirleyici sonuç alıcı müdahaleleri oldu.”

Valilik ziyaretinden sonra AK Parti İl Başkanlığına geçen Bakan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi hakkında görüşlerini dile getirdi. Kurtulmuş, “2017 yılının ekonomik alandaki başarılarının devam edebilmesi için 2019 seçimlerinde Türkiye’nin çok güçlü şekilde cumhurbaşkanlığı yönetim sistemine geçişi temin etmesi ve AK Parti’nin Genel Başkanı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Cumhuriyeti’nin seçilmiş ilk başkanı haline getirmeliyiz” dedi.

Bakan Kurtulmuş, Burdur temasları kapsamında partisinin il başkanlığını ziyaret etti. Burada konuşan Bakan Numan Kurtulmuş, 31 Aralık itibariyle görevi devralan yeni il başkanı ve yönetimine başarılar diledi.

2019 seçimleri ile birlikte Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı yönetim sisteminin ilk seçiminin yapılacağını hatırlatan Bakan Kurtulmuş, “Türkiye’de yeni bir sistemine, Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemine, bütün kurum ve kuruluşlarla geçmiş olacak. Bundan önce yaşadığımız bütün seçim süreçlerinden daha önemli ve zor bir seçim sürecini yaşayacağız. Bütün AK Parti sevdalıların, büyük Türkiye idealin inananların canla başla, gayretle çalışması gereken bir dönemdeyiz. 2019 seçimleri aslında sadece cumhurbaşkanının kim olacağı kimlerin milletvekili, kimlerin belediye başkanı olacağı seçiminin ötesinde, Türkiye’nin bundan sonraki yönetime yönetim modelini belirlemesi ve önümüzdeki yıllarda gidişatını belirlemesi bakımından önemlidir” diye konuştu.

“Türkiye’nin sözünün kıymeti artıyor”

Türkiye’nin gücü arttıkça itibarı ve sözünün kıymetinin arttığını vurgulayan Bakan Kurtulmuş, “Türkiye, bölgesinde oyunları bir şekilde değiştirebilecek ülke haline gelmiştir. Bunlara örnek olarak, Kuzey Irak referandumunun gerçekleşmemesi için ülkemiz müdahale etti ve sonucu aldı. Adımın atılmaması için elinden geleni yaptı. Gerçekleşen referandum hiç gerçekleştirilmemiş gibi oldu. Bu ülkemizin gücünü gösteriyordu.

Geçtiğimiz yıl için yine Türkiye uçak krizi nedeniyle savaşın eşiğine geldiği Rusya ile ilişkilerini düzeltti. İran ve Rusya ile Suriye’deki savaşın sonlandırılması için inisiyatif ortaya koydu, Suriye’de yeni dönemde rol belirleyici olduğunu ortaya koydu. ABD Başkanı Trump Kudüs’ün İsrail’in başkenti olduğunu uygulamaya koyacağını, büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağını ilan etti. Cumhurbaşkanımız, tereddüt etmedi İslam İşbirliği Teşkilatı’nı topladı, bu kararı kabul etmediklerini dünyaya duyurdular. Türkiye ciddi bir şekilde süreçlere katılarak, BM Genel Kurulu’na taşındı 138 oyuyla, İsrail karşıtı bir karar kabul edildi. Bu büyük bir başarıydı” ifadelerine yer verdi.

“Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin seçilmiş ilk başkanı olmalı”

Türkiye’nin dış politikada rol belirleyen bir ülke haline geldiğinin altını çizen Bakan Kurtulmuş, “Türkiye bu anlamda çevresindeki gelişmelere karşı, sözü olan, sözünü söyleyen, sözünün sonucunu alan bir ülke konumuna geliyor. Türkiye’nin gücünün arttırılması, ekonomik ve siyasi istikrarın arttırılması önümüzdeki en temel hedeflerimizden biridir. 2019’da Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemine geçişle birlikte Türkiye bu anlamdaki yönetim kabiliyetini daha da güçlendirecektir. Bunun için büyük bir mücadele vermemiz gerekiyor. 2019’u başarıyla geçmemiz gerekiyor. Türkiye’nin 2017 yılında değerlendirmesini yaptığımızda, ekonomide yüzde 7.1’lik bir kalkınma hızı var. Bu kalkınma hızını yükselterek devam etmemiz bizim için hayati önem taşıyor. Türkiye gelişiyor, zenginleşiyor, halkı ile paylaşıyor demektir. 2017 yılının ekonomik alandaki başarılarının devam edebilmesi için 2019 seçimlerinde Türkiye’nin çok güçlü şekilde Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemine geçişi temin etmesi ve AK Parti’nin Genel Başkanı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Cumhuriyeti’nin seçilmiş ilk başkanı haline getirmeliyiz” diye konuştu.

Türkiye’nin çevresindeki gönül borcu olan ülkelere karşı da sorumluluğu olduğunu dile getiren Bakan Numan Kurtulmuş, “Kutsal emanetler denilince aklımıza, Mekke, Medine, Kudüs, İstanbul gelir. Buralarda bizim için kutsal emanettir. Gücümüz kendi haklılığımızdan kaynaklanıyor” dedi.

“Türkiye’nin ileri gitmesi engelleniyor”

Yıllar süren sağ sol çatışmaları, darbelerle Türkiye’nin ileriye gitmesini önlenmeye çalışıldığını dile getiren Bakan Numan Kurtulmuş, “Türkiye’nin 40 yıldır süren terörle mücadelesi, terör örgütü PKK’nın Türkiye’nin başına bela edilmesinin sebebi hiç şüphesiz ki Türkiye’nin ileriye doğru atılım yapılmasını önlemektir. Türkiye’nin DEAŞ’la diğer örgütlerle mücadele etmek zorunda bırakılması, ülkemizin ayaklarına pranga vurmak ve yolunu kesmek içindir. Bize karşı bu kadar müttefik ilişkisine rağmen, bize istediğimiz silahları vermekte tereddüt edenler hatta vermeyenlerin, PYD, YPG gibi örgütlere alenen 4 bini aşkın tırla silahları sağlamanın temel nedeni budur. Türkiye’nin terör örgütleriyle bu bölgede meşgul edilerek, dünyaya nizam veren ülke olmasını önlemek için terörü alet ve maşa olarak kullanıyorlar” ifadelerine yer verdi.

“FETÖ’nün algı operasyonu”

Bir sürü terör örgütüyle Türkiye’nin bölgesinde hareket edemez hale getirilmeye çalışıldığını dile getiren Bakan Kurtulmuş, “Terör örgütlerine karşı verilen mücadeleyi de kim desteklerse desteklesin yakında eninde sonunda aziz milletimiz kanacak terör örgütleri diz çökecektir. Milletin arasına sızan FETÖ’yü başımıza musallat ettiler. O darbe teşebbüsü 15 Temmuz’da bertaraf edildi. Aynı örgüt üzerinden hem içeride hem dışarıda algı operasyonuyla Türkiye’yi itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar. Türkiye büyük bir iddiası olan ülkedir. 2019’a kadar 7 cepheden ülkemize saldırmaya devam edecekler.Onlarda akıl varsa bizde hem akıl hem feraset hem devlet birikimi hem millet vecibesi var. Bunların hepsini bertaraf edeceğiz. 2019 elimizden gelen en güzel sonucu alacağız ülkemizin daha güzel devreye geçmesi için bu seçimi 2019 seçim zaferi ile taçlandıracağız” diye konuştu.

Şehrimizde inşaatı bir türlü tamamlanamayan Kültür Merkezi’nde incelemelerdu bulunan Bakan Kurtulmuş daha sonra Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin (MAKÜ) Örtülü mevkiinde İstiklal Yerleşkesi içinde yapımı tamamlanan İlahiyat Fakültesi ile MAKÜ Camii’nin açılışını gerçekleştirdi.

Kodlama : SadeMedia Interactive