Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla daha önce ilan edilen yüzde 37,57'lik artışa ek olarak yapılan bu zam, emeklilere ek maddi destek sağlayacak.

Bakan Işıkhan, ayrıca işgücü piyasalarının aktif ve pasif politikalarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Aktif işgücü piyasası programlarını daha etkili ve kapsamlı hale getirme planlarını paylaşan Bakan, istihdam taahhüt oranını yüzde 60'a indirdiklerini ve kısa çalışma ödeneği gibi desteklerin işsizlik sigortası fonundan karşılandığını belirtti.

Asgari ücrette geçen yılki enflasyon oranının üzerinde yüzde 100 zam yapıldığını vurgulayan Bakan Işıkhan, prim ödeme gün sayısını 600 günden 450 güne düşürdüklerini ve asgari ücretteki bu artışın üretimi aksatmayacağını ifade etti.

Bakan, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yönelik yapılan yüzde 49,25'lik zamla ilgili olarak, 13,5 milyonu aşkın emekliye müjde verdi. Ayrımcılık yapılmaksızın tüm emeklilere eşit oranda artış sağlandığını belirten Bakan Işıkhan, Ocak 2024 itibarıyla emekli maaşlarında aynı oranda artışın gerçekleştiğini ifade etti. Ocak ve Temmuz aylarında emekli aylıklarının artış göstereceğini ve Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından oluşan aylık farkların 1 hafta içerisinde ödeneceğini belirtti.

Kaynak: TRT HABER