GündemManşetBakan Gürcan memleketi Burdur’da: “Benim Burdur’un her sokağında anım var’

5 sene ago

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan, 17 Eylül 2015 Perşembe günü  memleketi Burdur’a gelerek doğup büyüdüğü, şehrin hasretini giderdi. 7 Haziran 2015 genel seçimlerinin ardından gelişen süreçte bir Hükümet kurulamayınca Anayasa gereği yeni seçime giderken kurulan Seçim Hükümeti’nde Alie ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na getirilen hemşehrimiz Ayşen Gürcan  Burdur’a geldi.

Çocukluğunun geçtiği Burdur’da olmaktan hissettiği mutluluğu dile getiren Bakan Gürcan, “Benim çocukluğumun geçtiği yer burası. Her bir sokağında anım var. Buraya bu şekilde gelmek büyük bir onur ve şeref veriyor bana” dedi.

Burdur’u ziyaretinde ilk olarak Şehitliği ziyaret eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan, Şehitlik defterine; “Bizlerin huzur ve güvenliği uğruna kendilerini yüce Allah huzurunda feda eden şehitlerimizi saygıyla huzurlarında selamlıyorum. Emanetleri emanetimizdir” diye yazdı.

Bakan Gürcan, Siirt’te şehit düşen Burdurlu Uzman Çavuş Hakan Aktürk’ün mezarına da karanfil bırakarak, dua etti ve şehit Aktürk’ün ailesine başsağlığı diledi.Şehit mezarlarına kırmızı karanfil bırakarak dua eden Bakan Gürcan, Şehir mezarlığında annesi Hebibe Gürcan ile babası Kazım Gürcan’ın mezarlarını da ziyaret etti. Bakan Gürcan’ın Burdur ziyaretinde Gürcan ailesi, akrabaları yalnız bırakmadı. Şehitlik’teki karşılama sırasında duygulanarak gözyaşlarını tutamayan ağabeyi Erkan Gürcan’a sarılan Bakan Gürcan, ‘Ağlama ağabeycim’ diye telkinde bulundu.

Bakan Gürcan’ı Burdur programı Burdur Valiliği ziyareti ile devam etti. Burada Vali Hasan Kürklü’den ilimizle ilgili genel bilgiler alan Bakan Gürcan, Burdur’da olmaktan çok mutlu olduğunu söyledi.

HEMŞEHRİLERİMLE GÖRÜŞMEK BANA MORAL VERİYOR

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olmasının ardından ziyaretine giden, telefonla arayan, sosyal medya üzerinden duygu ve düşüncelerini ifade ederek kutlayan hemşehrilerine göstermiş oldukları teveccühten dolayı teşekkür eden, Burdurlulardan çok iyi bir enerji aldığını belirten Gürcan, Burdur’un her sokağında anısı olduğunu dile getirerek, “Benim çocukluğumun geçtiği yer burası. Her bir sokağında anım var. Buraya bu şekilde gelmek büyük bir onur ve şeref veriyor bana. Allah’a hamdederim. Sırtımıza yüklenmiş bu anayasal görevi en iyi ve en güzel şekilde yerine getirebilmek için sizlerden ve tarihimizden, Burdurumuzun manevi gücünden güç alacağımızı düşünüyorum. Aynı zamanda hemşehrilerimizle görüşmek bana moral veriyor.” diye konuştu.

ÖNCE İNSAN

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın engelli, yaşlı, kadın, çocuk, toplumun nerede bakıma muhtaç, dezavantajlı grup varsa bu gruplara hizmet görevini üstlenmiş bir Bakanlık olduğunu vurgulayan Gürcan, “Eğer işimizi iyi yaparsak çok dua alacağımız muhakkak. Biz hep ‘Önce insan’ diyoruz. İnsana hizmet halka hizmet, halka hizmet Hakk’a hizmettir. İnsan ve aile odaklı hizmetler üretmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR, DUA BAKANLIĞI

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının engelli, yaşlı, kadın çocuklara hizmet görevini üstlenmiş bir Bakanlık olduğunu dile getiren Bakan Ayşen Gürcan şunları söyledi:

“Bu anlamda hayır ve dua bakanlığıdır aslında. Eğer işimizi iyi yaparsak çok dua alacağımız muhakkak. Bakanlık olarak biz hep ‘önce insan’ diyoruz, insana hizmet diyoruz. Halka hizmet, hakka hizmettir. İnsan ve aile odaklı hizmetler üretmeye devam edeceğiz. Bunu yaparken de elbette hizmet sunumlarında memnuniyet ve hizmet modelleri kadar önem arz etmektedir. Asıl hizmet sunum kalitesini artırmak için gayret edeceğiz. Burdur için yapabileceğimiz yatırımlar, koruyucu aileyi teşvik, kadınlara yönelik hizmetler, yaşlılara yönelik hizmetlerin kalitesini ve niceliğini artırmak için gayretlerim olacak”

BURDUR, EĞİTİM ŞEHRİDİR

Bakanlığı süresince hizmet sunum kalitesini artırmaya yönelik işler de yapmaya gayret edeceklerinin altını çizen Gürcan, “Eğer ben bugün bir yerdeysem, bu yerde, emin olun önce Sakarya İlkokulu’nun sonra ortaokuldaki öğretmenlerim ve Burdur Lisesi‘ndeki öğretmenlerimin katkısını unutmam. Burdur bir eğitim şehridir. Eğitim kentidir, beyin göçü verir. Burdur’da okuyan kaliteli insanlar hep bir yerlere gitmiştir. Burdur’a yönelik hizmetler önemlidir bu anlamda. Bu insanları yeniden Burdur’a çekme konusunda da birtakım çalışmalar yapabiliriz diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Burdur’da atölyelerde halı işlediğini ve çok zaman geçirdiğini anlatan Bakan Gürcan, “Babam rahmetli, ‘Bana güzel bir hizmet ettiğini düşünüyorum’, bana ‘Okumak istiyorsan paranı kazan’ demişti. Kazandığım parayla okumadım aslında ama 3 ay halı atölyelerinde halı işlerdim. Halıda çok emeğim vardır. El sanatları, el işlemeleri kadınların belki kayıt dışı görünen, ama ekonomik katkıları çok yüksektir. Hala bizim evimizde dokuma tezgahı vardır. Bir zamanlar has dokumalar yapılmış. Belki bunları yeniden canlandırabiliriz.” ifadelerini kullandı. Açıklamalar sonrasında, Vali Kürklü Bakan Gürcan’a Burdur Alaca Dokuması hediye etti. Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz de Belediye atölyelerinde üretilen dokumaları markalaştırmak için girişimlerde bulunduklarını dile getirerek, Bakan Gürcan’dan destek istedi.

Bakan Gürcan, Valilik ziyaretinin ardından Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nü ziyaret ederek İl Müdürü Nurdan Kamal’dan çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Burdur’da Şehit aileleri, gaziler ve koruyucu ailelerle buluşan Bakan Gürcan’dan; Birlik-beraberlik mesajıBurdur’u ziyaretinde Grand Özeren Otel’de şehit ve gazi aileleriyle biraraya gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan, çok önemli mesajlar verdi.

İlk ziyaret programını, memleketi Burdur’a gerçekleştiren ve programının önemli bir kısmını şehit ve gazi ailelerine ayıran Bakan Gürcan, Burdurlulara ve tüm kamuoyuna birlik- beraberlik çağrısında bulundu.

Zor bir süreçten geçtiğimize vurgu yapan Ayşen Gürcan, “Bu sadece bir siyasi çekişme değil, bir şeylerin tutturulamaması değil, tam tersine bu coğrafyanın yeniden dirilişinin birileri tarafından rahatsız olunmasıdır. Eğer biz beraber olursak, biz güçlü olursak, geldiğimiz noktayı ve gelecekte geleceğimiz noktayı biliyorum. Yeter ki bu dönemi birlik beraberlik içinde, el ele hep birlikte atlatalım” dedi.

‘Bu vatan hepimizin’ diyen Bakan Gürcan, “Bu vatan hepimizin, bu topraklar hepimizin. Hiç kimsenin kontrolünde değil. Hepimizin birlik ve beraberlik içinde yaşayabileceği ve yüzyıllardır yaşadığımız topraklar” diye konuştu.

Konuşmasında, Burdur’da olmanın kendisi için çok değerli olduğundan söz eden Bakan Gürcan, konuşmasında “Bakan olarak Anadolu’da ilk gezimi Burdur’dan başlattım. Memleketimden başlamak istedim. Tabii bu yolculuk nereye kadar bilmiyorum. Önemli olan görevin şekli değil, hangi görev olursa olsun onu hakkıyla yapabilmek. Ben Burdur’dan ayrıldıktan sonra bürokratik hayatta ve şimdi siyasi hayatta Allah utandırmasın hep hayırlı işler yapmaya çalıştım.Bu bağlamda da sizin dualarınız, başta destekleriniz ve teveccühleriniz benim için çok önemli” ifadelerini kullandı.Grand Özeren’deki yemeğe; Vali Hasan Kürklü, Milletvekili Reşat Petek, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Burdur Şube Başkanı Hasan Okyar, şehit aileleri, gaziler ve yakınları katıldı.

Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive