ManşetSiyasetBakan Gürcan, bayramda memleketi Burdur’daydı

5 sene ago

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Prof. Dr. Ayşen Gürcan, Kurban Bayramı’nı bayramın ikinci günü memleketi Burdur’da geçirdi. Burdur şehir merkezinde, Bucak ve Çeltikçi ilçelerindeki bayramlaşma programlarına katılan Bakan Gürcan, özellikle çocuklarla ve yaşlılarla yakından ilgilendi, gittiği her yerde vatandaşların sıcak ilgisiyle karşılandı.

Bayramlaşma programına Bucak ilçesinden başlayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan, Bucak Recai Tosyalı Kültür Merkezi’nde düzenlenen bayramlaşmada Bucaklı vatandaşlarla buluştu. Bakan Gürcan burada, Burdur Vali Vekili Hayri Sandıkçı, AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek, AK Parti Milletvekili adayları Bayram Özçelik ve Kamil Özcan ve Burdur protokolü karşıladı. Kültür Merkezi’nde vatandaşlarla bayramlaşan Bakan Gürcan’a AK Parti Kadın Kolları teşkilatı tarafından da çeşitli hediyeler takdim edildi.

ERDOĞAN VE DAVUTOĞLU’NUN SELAMLARINI İLETTİ

Burdur’a Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun selamlarını getirdiğini söyleyen Bakan Ayşen Gürcan, “Hepimizin ortak hedefi bu ülkenin kalkınmışlığı, birliği ve bütünlüğüdür. Temennin Türkiye’nin başta siyasi iktidarını ve buna bağlı olarak ekonomik istikrarını sürdürmeye devam etmesi, Burdur’un da Bucak’ın da bundan arzu edilen payı almasıdır. Gayretimizin bu yönde olduğunu bilmenizi isterim” dedi.

YOL BELLİ: DEVLETE, MİLLETE SAHİP ÇIKMAKTIR

İnsan ve aile odaklı çalışmalarına gece gündüz, ciddiyetle devam edeceklerini dile getiren Bakan Gürcan, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, engelli, ve yaşlılardan çocuklara, kadınlardan yoksullara varıncaya kadar bütün dezavantajlı gruplara hizmet etmeyi misyon edinmiştir. Gecemizi, gündüzümüze katarak çalışıyorsak, milletimize olan muhabbetimizdendir. Geçtiğimiz hafta yine Burdur ziyaretimde ‘Biz hayır ve dua bakanlığı olarak hatırlanmak isteriz’ diye ama bunun için işimizi iyi yapmalıyız, yapacağız ve yağmaya da devam edeceğiz. Herkes bütün toplum kendi işini iyi yapmalıdır, ciddiyetle yapmalıdır. Burası ince bir noktadır. Vatandaş işini savsakladığı vakit, bu durum devlete yansır. Devlet işini yapmadığı vakit, bunun sıkıntısını da yine vatandaş bulur, demek ki yol belli, devlette millette işine sahip çıkmalıdır. Yolumuz uzun, işimiz fazla, umudumuz artıran şey, gayretimiz ve samimiyetimizdir. Biz her iş ve eylemimizde insana dokunan bir bakanlığız. İnsana dokunmak bizim için slogan değil hayatın ta kendisidir. İnsan odaklı ve aile odaklı hizmetler üretmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Bakan Gürcan, programı kapsamında Umut Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret ederek, koruma altındaki 12 çocuğa kulaklık hediye etti.

ÇELTİKÇİ’DE BAKAN GÜRCAN’A SEVGİ SELİ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan, Bucak ilçesindeki bayramlaşmanın ardından Çeltikçi ilçesine geçti. Burada Çeltikçi Belediye Başkanı Recep Aydın, Burdur protokolü ve vatandaşlar tarafından karşılanan Bakan Gürcan, bayramlaşmada sıraya geçen çocuklara da yakın ilgi gösterdi.

HAYATIMDAKİ EN GÜZEL KARŞILAMA

Burada vatandaşlara seslenen ve Kurban Bayramı’nı kutlayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan, “Sevgili hemşehrilerim, hayatımda yaşadığım en güzel karşılamaydı, çok teşekkür ediyorum. Çeltikçi’yi durak, mola yeri gibi düşündüm. Beni çok güzel karşıladınız çok teşekkür ediyorum. Danışmanlarım Burdur’u çok iyi bilmiyorlar. Her gittiğimiz yerden de bana yorumda bulunuyorlar. Bakalım, Çeltikçi sonrası ne yorumda bulunacaklar. Eminim çok özel şeyler söyleyeceklerdir” şeklinde konuştu.

KADINLARA VE ÇOCUKLARA ÖZEL İLGİ

Bakan Gürcan, bayramlaşma töreninde kadınlarla da fotoğraf çektirdi. Bakan Gürcan’ın danışmanları çocuklara oyuncak dağıtırken, kendisi de kadınlara karanfil verdi. Bakan Gürcan, ayrıca çocuk ve bebeklere de yoğun ilgi gösterdi.

ENGELLİ MAAŞINI KESMEYECEĞİZ SÖZÜ

Elinde karanfille Bakan Gürcan’a yaklaşan 32 yaşındaki Selvi Bilen, engelli maaşının kesildiğini söyledi. Maaşının kesildiğini üzülerek söyleyen Selvi Bilen’le yakından ilgilenen Bakan Gürcan, engelli kadına “Maaşını kesmeyeceğiz” dedi. Bakan Gürcan, Selvi Bilen’in maaşının yeniden bağlanması için talimat verdi.

Çeltikçi ziyaretinin ardından Bakan Gürcan, AK Parti Burdur İl Başkanlığı tarafından Burdur Öğretmen Evi’nde düzenlenen vefa yemeğine katıldı.

İnsanların büyüdükleri mekan ile şuuru arasında doğrudan ve sıkı bir bağ olduğunu anlatan Gürcan “Burdur benim çocukluğumun güzel, şirin, samimi, sıcak anılarının vahasıdır. Mütevazi, güler yüzlü, candan insanların birbirleriyle selamlaşarak, sanki Torosları sırtlanmış gibi ağır ama sağlam adımlarla yürüdükleri yerdir bu topraklar” dedi.

Türkiye’nin maalesef on yıllardır iliğini kemiğini emen, gençlerin kanıyla beslenen terör belasıyla boğuştuğunu belirten Gürcan, şöyle konuştu:  “İnsan kaybımız büyük, ekonomik kaybımız büyük. Neden? Çünkü huzurun olmadığı, güvenliğin olmadığı yere yatırım gelmez, mal ve hizmet ulaşmaz. O zaman da ticaret olmaz. Yani bazar işlemez. Şiddetin, kaosu, baskı ve tehdidin olduğu yerde ne bazar kurulur ne de ticaret yapılır. Yol olacak ki, güvenlik olacak ki ticaret olsun. Yatırım olsun. Yatırım olacak ki istihdam olsun. İnsanlar evine ekmek götürebilsin. Refah artsın. Eğitim, sanat, yaşam standardı yükselsin.”

TÜRKİYE, KADIN ENEJİSİNİ KULLANAMIYOR

Türkiye’nin kullanamadığı büyük güçlerinden birinin kadın enerjisi olduğunu vurgulayan Bakan Gürcan “İş, siyaset ve bilim hayatında kadın varlığımızın ağırlığı arttıkça mevcut potansiyelimiz artacak, Büyüyen Türkiye’ye kadınlarımız daha bir güç verecektir. Büyüyen gelişen Türkiye’nin demokrasisi de hızla sınıf atlıyor. Politik akanda kadın varlığı kırılganlıkların ve diyaloğu kopartacak yaklaşımların önüne geçecektir.” diye konuştu.

Türkçe’de ‘Kadın eli değmek’ diye bir tabir olduğunu hatırlatan Gürcan, “bununla kastedilen temizlik, düzen, güzellik ve estetiktir.

Türkiye siyasetine kadın eli değdikçe siyasete letafet gelecektir. Kavga, küfür, hakaret yerini yeni müreffeh Türkiye’ye yakışır şekilde saygı siyasetine bırakacaktır” şeklinde konuştu.

Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive