EkonomiManşetSiyasetBAKAN EKER; “BURDUR HAYVANCILIK’TA ÖRNEK  İL”

6 sene ago

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, “BURDUR HAYVANCILIK’TA ÖRNEK  İL”

Önceki gün ilimize gelen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, ilimikizdeki TKDK destekleriye hayata geçen projelerin ve yeni İl müdürlüğü binasının açılış törenide yaptığı konuşmada; Burdur’un tarım ve hayvancılıkta başarılı, örnek bir olduğunu  belirterek, Burdur’da çok başarılı üreticilerin, çok başarılı yetiştiricilerin bulunduğunu vurguladı.           

ÖZÇELİK: ‘HAYVANCILIKTA MODEL KENTİZ’

AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Bakan Eker’in de katıldığı törende yaptığı konuşmada; Türkiye’de Hayvancılık adına geliştireceğimiz bir modelde, Burdur’un pilot il olarak uygulanmasının ve bu uygulamanın da daha sonra Türkiye geneline şamil edilmesini arzu ettiklerini söyledi. Özçelik,  Hayvancılıkta iyi oldukları için övündüklerini belirterek, turizmde gelişmiş bir Antalya’nın, tarımda gelişmiş bir Isparta’nın, sanayide gelişmiş bir Denizli’nin de hayvancılıkta büyük bir mesafe kat eden Burdur’u gördüklerini söyledi. Özçelik, Hayvancılıkta model kent aşamasında ileri bir adıma geçmek istediklerini sözlerine ekledi.

Burdur’a gelerek vatandaşlarla beraber açılışlar gerçekleştirmekten ve Burdur’un ihtiyacı olan İl Tarım Müdürlüğü hizmet binasının atmanın mutluluğunu yaşadığını söyleyerek sözlerine başlayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Burdur’a sık geldiğini ve Burdur’da çok başarılı üreticilerin, çok başarılı yetiştiricilerin bulunduğu bir il olduğunu vurguladı.

BURDUR’DA ÇOK BAŞARILI ÜRETİCİLER VAR

Bakan Eker konuşmasında şunları söyledi: “Aldığı destekleri üretime ve hizmete dönüştürebilen ölçekte çiftçileri olan yetiştiricileri olan, yetiştirici birlikleri olan bir ilimiz. Burdur ilimizde 24 bin çiftçimiz var. 24 bin çiftçiye hükümetlerimiz bu güne kadar sağladığı tarımsal destek yaklaşık 650 trilyon lira. Bunun 420 trilyona yaklaşık hayvancılık. Biz Burdur’un hayvancılığını ayağa kaldırması, bu sektörün daha iyi bir noktaya gelmesi için destekleri başlattık. Eskiden bu tür hizmetler burada yoktu. 2002 yılında Burdurlu Çiftçi bir yılda sadece 4,5 milyon lira hayvancılık desteği alıyordu. 2013 yılında Burdurlu Çiftçinin aldığı hayvancılık desteği sadece 76 trilyonun liranın üzerinde. Bu Burdurlunun çabasıyla bilgisiyle, emeğiyle birleşince de ortaya önemli başarılar çıktı.

TKDK DESTEKLERİ KATMA DEĞER YARATACAK

Burdur, Türkiye’nin yüksek verim kapasitesine sahip kültür ırkı hayvan varlığı Türkiye de en yüksek iller içerisinde. Toplan sığır varlığı 100 binlerden 200 binin üzerine artış sağladı. Kültür Irkı sayısı 65 bin den 192 bine çıktı. Bu aynı şekilde diğer üretim sahalarına etki etti.  Bir bütün bu üretimin sadece ham maddede kalmaması, katma değer yaratması, tarıma dayalı sanayinin gelişmesi gıda sanayine dönüşmesini kırsal kalkınma projesi adı altında bir proje başlattık. Bu projeyi 1 Ocak 2006 tarihinde biz başlattık. 59’u Bakanlığımızın bütçesiyle kırsal kalkınma desteklerinin programların da olmak kaydıyla, 179’u da Türkiye’deki 42 vilayetten biri olan Burdur’da kurduğumuz Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun projeleriyle olmak kaydıyla toplam 238 tane proje Burdur’da en az yüzde 50 olmak suretiyle destekledik. Açılışını yapacağımız bir tesisin 2 milyon 300 bin lira toplam yatırım tutarı, 1 milyon 300 binlirası yaklaşık hibe. Kim kime yatırımın yüzde 50 sini karşılıksız hibe olarak verir. Babanı evladına, Kardeşin kardeşine vereceği bir destek değil bu… Burdur’un kalkınması için destek programları başlattık. Bu destek programlarını da başarılı bir şekilde uygulamaya devam ediyoruz. Yeşilova’da, Kemer’de, Karamanlı’da birer tane, Merkez’de ve Bucak’ta 2’şer tane olmak üzere 7 tane projenin yatırım tutarının 13 milyon lira üzerinde ve projenin hibe desteği ise 8,3 milyon lira…

Burdur’un 37 tane Tarımsal kalkınma kooperatifine de 38 trilyon lira destek sağladık. Yine gerek çiftçilerin daha verimli bir üretim yapması için hayvancılık yapan daha verimli daha kolay daha iyi teknoloji kullanarak yapılması için makine ekipman destekleri de verdik. Bizim makine ekipman destekleri için Burdur’a sağladığımız destek, yaklaşık 7 trilyon lira…

Burdur’da tarımsal üretim değeri yüzde 360 arttı. Burdurlu çiftçi 650 trilyon destek aldı amma üretimi de ortaya koydu. eskiden Burdur’un 414 milyon üretim değeri varken, şu anda yaklaşık 2 milyar lira…

BURDUR’DAİ BAŞARILI MODELİ

GIDA SANAYİ’NE DÖNÜŞTÜRMELİYİZ

Burdur’daki geliştirilen modelin daha iyi bir noktaya taşınması, tarıma dayalı sanayinin, gıda sanayinin artması çok önemli… yoksa sadece ham madde üretmekle olmuyor. Sadece süt üretmekle olamaz. Süt sanayinin kurulması lazım. İşte bizim getirdiğimiz yüzde 50 destekli saha aslında bu…

Bizim gayemiz çiftçi sadece ham madde üretmesin, ürettiği hammaddeyi gıda sanayine çevirsin. Böylece tarıma dayalı sanayide hem istihdam, hem katma değer, hem zenginlik ve refah artsın.

2002 yılında Burdur’da dünya ya satınlan, ihracat edilen tarımsal ürün değeri 20 bin dolardı.2013’de bu 4 milyon dolara çıktı. Burdurluyu bir de bunun için tebrik etmek lazım.”

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive