Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Burdur’a geldi.

Bakan Dönmez, ilk olarak Vali Ali Arslantaş’a ziyarette bulundu. Valilik önünde Vali Ali Arslantaş ve protokol üyeleri tarafından karşılanan Bakan Dönmez’e çiçek takdim edildi. Bakan Dönmez, Valilik şeref defterini imzaladıktan sonra makamında Vali Arslantaş ile görüşme yaparken AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ile Yasin Uğur’da görüşmede yer aldı.

Bakan Dönmez, daha sonra İl Özel İdare Meclis Salonu’nda düzenlenen Enerji Koordinasyon Toplantısı’na katıldı.

Toplantıya Kaymakamlar, İlçe Belediye Başkanları, Sektör Temsilcileri ve STK Temsilcileri katıldı.

Basına kapalı olarak gerçekleşen toplantının ardından konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: “Bugün Burdur ilimizde enerji ve tabii kaynaklar alanında ilin hem elektrik hem gaz dağıtım hem de madencilik alanındaki faaliyetlerindeki gelişmeleri masaya yatırdık. Önümüzdeki dönem yapılması gereken projeleri, planlamaları da masaya yatırdık. Etraflıca herkese söz verdik. Onlarda görüş, öneri istek Sve taleplerini bizimle paylaştılar. Son derece verimli, faydalı bir toplantı oldu. Burdur ilimizin nazarımızda çok farklı bir yönü var. Tam Torosların üzerin Akdeniz’e geçiş koridorunda yer alan hem tarımsal faaliyetlerin yürütüldüğü hem de turizmin geliştiği sanayinin de bazı özel ihtisas alanlarında geliştiği kentlerimizden birisi. Madencilik açısından mermer açısından baktığımızda ülkemizin bu alanda en çok maden faaliyetinin yer aldığı kentlerimizden bir tanesi. Bu açıdan madencilik sektörümüze geniş kapsamlı istişarelerde bulunduk.” dedi.

Bakan Dönmez konuşmasında şunları kaydetti;

“Neredeyse 10 bin civarında insanımızı bu sektörde, bu ilde istihdam ediyoruz. Daha katma değerli, daha uç ürünler nasıl yapılabilir bunları tartıştık. Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız üçüncü OSB’den bahsetti. Özellikle mermercilikle alakalı uç ürünlerin işleme tesislerinin yapıldığı, belki mermercilik makinalarının da burada yapıldığı bir OSB’den bahsediyoruz. Biz de bu OSB’ye olan desteğimizi burada yenilemiş olduk.
Diğer yandan Burdur 2008 yılından bu tarafa doğalgaz kullanan kentlerimizden birisi. Merkezde doğalgaz kullanırken buna ilave olarak Bucak, Gölhisar ve Yusufça Beldelerimizde de doğalgaz var. Ama diğer ilçe ve beldelerimize doğal gaz getirilmesi yönünde talepler var. Şu anda Ağlasun ilçemizde büyük oranda yatırımlar tamamlandı. İnşallah önümüzdeki yılın ilk aylarında belki Ocak belki Şubat ayında Ağlasun doğalgazı kullanmaya başlayacak. Kızılkaya Beldemizi de 2024 gibi planlamıştık. Şimdi dağıtım yetkilileriyle görüştük. 1 yıl öne çekmek suretiyle Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında Kızılkaya beldemizde doğalgazı kullanmaya başlayacak. Bunun yanı sıra diğer ilçe ve beldelerimizle ilgili çalışmaların hızlandırılmasına yönelik ilgili şirketlerimize ve kurumlarımıza da talimatlarımızı yeniledik. İnşallah oralarda da önümüzdeki dönemde doğalgazı kullanma imkanına kavuşuruz. Şu anda etüd, planlama ve projelendirme çalışmaları devam ediyor. Yakın bir gelecekte o takvimi de sizlerle paylaşmış olacağız.
Elektrik dağıtımıyla ilgili olarak yine elektrik dağıtım şirketimizin yetkilileriyle Burdur’da yapılan çalışmalar hakkında geniş boyutlu bilgilendirmeler aldık. Geçtiğimiz yıl dağıtım alanında yaklaşık 58-60 milyon liralık bir yatırım yapıldı. Bu yılda 76 milyon liralık bir yatırım bütçesi söz konusu. Özellikle yeni dönemde kırsal alandaki şebeke ve trafo merkezlerinin yenilenmesi ve güç artışına ağırlık vereceğimizi de söyledik. Burada belediye başkanlarımız, çiftçilerimizin birlikleri odaları da özellikle Burdur’un son yıllarda artan tarımsal faaliyetlerinde elektrik enerjisine daha yoğun bir ihtiyaç duyulduğu, oradaki faaliyetlerde aksama ve eksikliklerin süratle giderilmesi yönünde talepleri oldu. Biz de ilgili arkadaşlarımıza işlerin hızlandırılması ile ilgili talimatlarımızı yenilemiş olduk. İnşallah en kısa süre içeresinde adı geçen ilçelerimizin, beldelerimizin özellikle kırsalında yer alan köylerimizde bu sorunları aşmış olacağız.
Bir de çiftçilerimize dönük olarak şunu da ifade etmek istiyorum. Çiftçilerimizden de bu yönde talep geldi. Biz de bunu sonuna kadar destekliyoruz. Çiftçilerimizin enerji ihtiyaçlarını karşılayabilmek için yenilenebilir enerji kaynaklarından azami ölçüde yararlanmasına dönük olarak mevzuat eksikliklerimizi tamamladık. Artık bundan sonra çiftçilerimiz gerek tarlasında gerekse evinde ya da işletmesinde çatılarında güneş panellerini kurmak suretiyle elektrik enerjisi ihtiyaçlarını karşılayabilecekler. Sulamayla ilgili çeşitli çözüm önerileri var. Özellikle kırsaldan gelen bu taleplere pozitif ayrımcılık yapılması yönünde de bir yaklaşım belirledik ve ilgili şirketdeki arkadaşlarımıza da bunu huzurlarında ifade etmiş olduk.”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, daha sonra AK Parti Genel Merkez AR-GE ve Eğitim Başkanlığının düzenlediği ‘Teşkilat Akademisi’ Burdur eğitiminde partililer ile buluştu.

-Muhammet Fatih Başcı