EkonomiGündemManşetBAKA ile bölgeye 325 milyon liralık yatırım çekildi

6 sene ago

BAKA-uzun LOGO     Batı Akdeniz Bölge Harita

Batı Akdeniz bölgesinde Antalya, Burdur ve Isparta illerini buluşturan en önemli platformlardan biri olan Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Kalkınma Kurulu toplantısı önceki gün komşu ilimiz  Isparta’da yapıldı. 2014 yılının ikinci toplantısını gerçekleştiren, şimdiye kadar yapılan toplantılarda katılımın en yoğun olduğu toplantılardan biri olan 100 üyeli, Ajansın ‘danışma organı’ niteliğindeki Kalkınma Kurulu toplantısında, BAKA faaliyetleri ele alındı, oluşturulan çalışma grupları beyin fırtınasına başladı.

Kalkınma Kurulu’nda öne çıkan en çarpıcı bilgiler, BAKA destekleri oldu. Yaklaşık dörtbuçuk yıldır bölgede faaliyet gösteren BAKA’nın 250 firmaya 70 milyon TL’lik hibe desteği sağlandığı, yapılan yatırımın 200 milyon liranın üzerinde olduğu, bölgeye 325 milyon liralık yatırımın çekildiği, 2 bin 200 kişiye istihdam sağlandığı açıklandı.

Antalya, Burdur ve Isparta’yı içeren Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Kalkınma Kurulu 2014’ün ikinci toplantısını Isparta’da gerçekleştirdi. Toplantıda, ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu’nun başkanlığındaki Kalkınma Kurulu üyelerine BAKA’nın mali ve doğrudan faaliyet destek programları, bölgeye kazandırılan yatırımlar ve istihdam konularında bilgi verildi. Toplantıda, kurul üyelerden oluşturulan ‘turizm’, ‘sanayi’, ‘işgücü piyasası analizi’, ‘tarım’ ve ‘sosyal projeler’ çalışma grupları da gün boyu beyin fırtınası gerçekleştirdi.

Bölgesel gelişme hedefine yönelik olarak; bölgedeki tüm kurum ve kuruluşlar arasında işbirliğini geliştirmek ve ajansı yönlendirmek üzere oluşturulan BAKA Kalkınma Kurulu Antalya Sanayi ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eroğlu’nun başkanlığında toplandı. Antalya’dan 50, Isparta’dan 26 ve Burdur’dan 24 olmak üzere toplam 100 üyeden oluşan Kalkınma Kurulu’nun üyelerinin tamamına yakınının katıldığı toplantısı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Kurul BaşkanıAli Eroğlu,Kalkınma Kurullarının daha etkin bir yapıya kavuşturulması ve ekonomik kalkınmaya yönelik belirlenen gelişme eksenleri için kurul üyelerince görüş ve önerilerin sunulmasının önemini vurguladı.

4,5 YILDA 325 MİLYONLUK

YATIRIM ÇEKİLDİ,

2 BİN 200 İSTİHDAM SAĞLANDI,

250 FİRMAYA MALİ DESTEK

Kalkınma Kurulu’nda söz alan BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin, verilen desteklerden faydalanmış kurumların ürettiği değerler, istihdam, gelir gibi konularda bilgi verdi. BAKA’nın 4,5 yıllık faaliyetleriyle 250 kadar firmaya 70 milyon TL’lik mali destek vermesiyle yapılan yatırımın 200 milyonun üzerinde olduğunu belirten Tuncay Engin, konuşmasına şöyle devam etti:

“Toplam sağlanan istihdam ise 2 bin 200 civarında. Ajansın diğer bir yönü yatırımcı çekmek. Bu çalışmalarımızda ise 325 milyon TL’lik yatırım çektik. Ajans, sadece finansal fonlama olarak görmek yerinepaydaşlarla sürekli çalışan yatırım artırmak, sektörün ve yatırımların önünü açan bir kurum olarak görülmektedir. Isparta ve Burdur sınırında yeni bir OSB yapılması sürecinde çalışıyoruz. Isparta OSB doldu, sadece 100 milyon TL’lik yatırımın birinin alınmasına destek olduk, genişletilmesine ilişkin 12 kurumdan alınan izinlerin hepsini biz yürüttük.”

BAKA’nın başarılı çalışmaları için kutlayıp teşekkür eden Kalkınma Kurulu Başkanı Ali Eroğlu, bir önceki toplantıda kurulun daha etkin olması amacıyla karar verilen çalışma grupları oluşturulması kararı verildiğini hatırlattı. Ali Eroğlu, “Antalya, Isparta ve Burdur’un ciddi bir kalkınma ivmesi kazanmasını istiyorsak çalışmalara etkin bir katılımın gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu nedenle Kalkınma Kurulu olarak oluşturduğumuz çalışma gruplarına etkin bir şekilde katılım ve katkı sağlamamız gerekiyor. Sizlerden ricam oluşturduğumuz 5 farklı çalışma grubu içerisinde yer aldığınız grupta bölgesel kalkınmayı sağlamak adına ayrıntılı öneriler ve katkılar sunmanızdır” dedi.

5 ALT BAŞLIKTA ÇALIŞMA

GRUPLARI GÜN BOYU

BEYİN FIRTINASI YAPTI

Kalkınma Kurulu’nun Isparta’da Barida Hotels Toplantı Salonu’ndaki 2014’ün son toplantısında BAKA Proje Yönetim Birim Başkanı Sinan Mesuter, kurul üyelerine Ajans destekleri hakkında bilgilendirme sunumu yaptı. Sinan Mesuter, yeni mali destek programının yenilikçi teknolojiler, alternatif turizmin geliştirilmesi, yenilenebilir teknoloji alt başlıklarından oluşmasının planlandığını belirtti.

BAKA Stratejik Yönetim ve Koordinasyon Birim Başkanı Lokman Pehlivan’ın grup çalışmalarının nasıl yönetileceğine ilişkin sunumunun ardından 5 başlık altında oluşturulan Tarım, Sanayi, Turizm, İşgücü Analizi ve Sosyal Projeler grupları çalışmalarına başladı. Çalışma grupları, Ajansın faaliyetlerine yönelik önerilerde bulunmak üzere gün boyu beyin fırtınası yaptı.

Antalya, Isparta ve Burdur illerinin ekonomik kalkınmasının sağlanması amacıyla, Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulan BAKA Kalkınma Kurulu’nun, Ajansın yıllık faaliyet ve iç denetim raporlarını görüşmek, değerlendirmek ve yönetim kuruluna önerilerde bulunmak ile bölgenin sorunlarına ve çözüm öne,rilerine, tanıtımına, potansiyeline ve önceliklerine yönelik olarak yönetim kuruluna tavsiyelerde bulunmak görevleri bulunuyor.

Kodlama : SadeMedia Interactive