BölgeGündemManşetBAKA dönem başkanı Isparta Valisi Seymenoğlu’ndan ilginç çıkış: “Kalkınma Ajansları; Bakanlığın, İl Müdürü oldu!”

7 ay ago

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Temmuz ayı Yönetim Kurulu toplantısı, 19 Temmuz 2019 Cuma günü Burdur’un Yeşilova İlçesi’ndeki Salda Gölü kenarındaki Hotel Lago Di Salda’da yapıldı.

Toplantıya; BAKA Dönem Başkanı Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu, Vali Hasan şıldak, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Tutar, Burdur il Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık ile BAKA GEnel Sekreteri Abdullah Madenci ile uzmanlar katıldı.

BAKA Dönem Başkanı Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu, Kalkınma Ajanslarının Bakanlığın İl Müdürü gibi çalıştığını söyledi.

Seymenoğlu; “hepinizin malumu olduğu üzere ajanslar görev ve sorumluluk alanı içerisindeki önceliklere göre bazı projelere destek vermek amacıyla oluşturuldu, ancak son yıllarda maalesef Kalkınma Ajansları; Bakanlığın il müdürlüğü olma yolunda” dedi.

Vali Seymenoğlu şunları söyledi: “Gündemimizdeki 18 maddeyi görüşeceğiz. Daha önceki toplantılarda desteklediğimiz projelerin ne aşamada olduğu, bunların geri dönüşlerinin Antalya, Isparta ve Burdur bölgesi için olumlu, olumsuz ne kadar katkı verdiğini görüşüp gündemimizde yer alan yeni projelere destek verecekmiyiz, vermeyecekmiyiz, vereceksek hangi oranlarda katkı sağlayacağız onları görüşeceğiz, ama bir il valisi olarak küçük te bir serzenişimiz var. Ajans diye oluşturmuşuz, fakat herşeyi Ankara’ya sormaya devam ediyoruz. Bunu da paylaşmak lazım.

Kimse zannetmesin ki bu ajansın yönetim kurulunda üç vali, üç belediye başkanı, üç ticaret odası başkanı, üç il genel meclisi başkanı var diye, kamuoyu çok güçlüymüş gibi sakın ola bilmesin. Biz sadece şu anda Ankara tarafından verilecek olan kararların alt yapısını yapmış oluyoruz.

Prosedür uzun, meşakkatli bir yol

Ajans olarak 30 bin liraya kadar bir serbestliğimiz var. Tamamen Ankara’daki bürokratların, üst düzey yöneticilerin kararına bağlı olan şeyler. Bunu şunun için söylüyorum. Isparta’da Vali olarak göreve başlayalı 9’uncu aydayım halen bir tek proje yapamadık. Prosedür uzun, meşakkatli bir yol. Bunu vatandaştan dinlediğim için söylüyorum. Köy gezilerinde vatandaşa ‘kalkınma ajansı var, proje yapın geçirelim diye öneriyoruz’ vatandaş ‘bunu 5 ay öncede söylemiştin sayın valim, bir proje vermiştik halen sonucunu görmedik’ diyor. Bu söylediklerimiz inşallah Ankara’ya gider.”

Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

Kodlama : SadeMedia Interactive