KültürManşetAZİZİYE YAYLASI’NDAN ‘BİRLİK’ VURGUSU

3 sene ago

Teke Yöresi’nin merkezi Burdur’da, ilimizin bu ünvanına yakışır etkinlikler düzenlenmeye devam ediyor. ‘Tarih ve kültür kenti Burdur’un bu özeliklerini, kimliğini yansıtan programlardan biri de yaz aylarında yaylalarda düzenlenen şenlikler… Burdur’da düzenlenen yayla etkinliklerinde Aziziye’nin ayrı bir yeri olur. İlimiz merkeze bağlı Aziziye köyünde Teke Yöresi kültürünün, yörük geleneklerinin günümüze dek korunarak yaşatılması, Aziziye’deki yayla şenliklerine ayrı bir anlam katar…

İlimizin önde gelen iş adamlarından Mehmet Cadıl’ın destekleriyle düzenlenen Aziziye Şenliği, yine ilginç görüntülere sahne oldu. Aziziye Köyü Muhtarlığı tarafından  bu 17’incisi düzenlenen Yayla Şenliği uzun yıllardır Burdur Yörük İl Beyi ve aynı zamanda 647. Kırkpınar Güreş Ağası olan hayırsever iş adamı Mehmet Cadıl’ın destekleriyle gerçekleşti. Aziziye Köyü Elma Çukuru Yaylasında 9 Temmuz Pazar 2017 Pazar günü düzenlenen Şenliğe bu yıl da katılım yüksekti. Vali Şerif Yılmaz Aziziye yaylasından seslendiği konuşmasında, yine çarpıcı mesajlar verdi.

Vali Yılmaz, konuşma yapmak için çıktığı sahnede kendisine Mehmet Cadıl tarafından yörüklerin kullandığı poşu hediye edildi. Poşuyu başına bağlayan Vali Yılmaz, yörük kültürünün yaşamasına destek veren vatandaşlara seslendi. Vali Yılmaz şenlikte yaptığı konuşmada; “Bugün Atatürk’ün söylediği gibi, Toros yaylalarında, yörük çadırında duman tüttürmeye gelen gönül dostları, hepinizi saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyorum. Öncelikle şunu ifade etmek istiyorum, özellikle son yıllarda ülkemizi bölmek isteyen gerek dahili, gerek harici düşmanlarımız boş durmuyorlar. Onlara dur diyecek bu çadırlardır, bu çadırlardaki ruhtur, bu çadırlardaki heyecandır. Bu heyecanı yaşatan herkese teşekkür ediyorum.

Geçen hafta Çavdır Kozağaç’taydık, bugün buradayız. Önümüzdeki haftalarda da başka yaylalardayız. Anadolu’ya ilk ayak bastığımızdan itibaren atalarımızın yerleştiği, çadırlarımızın kurulduğu, kültürümüzün yeşerip yaşatıldığı bu topraklarda sizlerle beraber olalım istedik. Devletiyle, milletiyle hepimiz birarada olalım istedik. Biz biriz, beraberiz, tek bir vatan için, tek bir bayrak için, tekbir millet için hepimiz canımızı vermeye hazırız. Onun için bu dağlarda bu dumanları tüttürüyoruz. Bilsinler ki bu ülkenin başına çorap örmeye çalışanlar bu çadırlarda duman tüttüğü sürece hiçbir güç kuvvet bizi yok edemez.” ifadelerini kullandı.

Kodlama : SadeMedia Interactive