ManşetÜniversite-MAKÜAzerbaycanlı akademisyen; Hanım Halilova Burdur MAKÜ’de konuştu: “ÜMİDİMİZ TÜRKİYE”

3 sene ago

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) 10 Ekim 2016 Pazartesi günü şehrimizde düzenlediği etkinlikte sözde Ermeni soykırımını ele alırken, Türk Dünyasının bu konuda uğradığı haksızlıklar da dile getirildi.

MAKÜ’nün 10. Yıl etkinlikleri kapsamında, Tarih, Bilim ve Ekonomi Topluluğu ile Gıda Akademisi Topluluğu’nun ortaklaşa düzenlediği, Prof. Dr. Hanım Halilova’ nın konuşmacı olarak katıldığı “Türk Dünyasının Uğradığı Haksızlıklar ve Sözde Ermeni Soykırımı” konulu konferans, MAKÜ İstiklal Yerleşkesi’ndeki Avşar Han Sinema Salonu’nda  gerçekleştirildi. Azerbaycan’ın özgürlük mücadelesinde aktif rol oynayan Halilova yaşadıklarını katılımcılar ile paylaştı.

Türkiye lider ülke

“Türkiye jeopolitik ve stratejik olarak Türk ve İslam Dünyasında tek lider devlettir. Bütün dünyanın ümidi Türkiye’dir” vurgusunu yapan Halilova, 15 Temmuz darbe girişimine de değinerek, kalkışmayı şu sözlerle değerlendirdu: “Bu girişim, büyük devletlerin Türkiye’yi yok etmek için oluşturduğu bir oyundur. Türkler bir araya gelince çok güçlü millettir. Herkes Türk’ün gücünden korkuyor. Çünkü Kerkük, Musul Bayırbucak Türkmenleri, Doğu Türkistan, Karabağ. Nerede bir Türk varsa onun bir ümidi var o da Türkiyemiz. Bunun için Türkiyemiz güçlü olmalıdır Eğer darbe girişimi başarılı olsaydı bugün Güneydoğu olmayacaktı” dedi.

Gençlere seslendi

Öğrencilere seslenen Prof. Dr. Hanım Halilova, “gençler, bilim ve teknolojiye önem verin. Türkiye’nin gelişmesi, büyümesi demek tüm Türk Dünyasının büyümesi demektir” vurgusunu yaptı.

Hocalı katliamını görmezden geldiler

Sözde Ermeni soykırımı iddiaları hakkında konuşurken, Hocalı katliamını da değerlendiren Azerbaycanlı bilim adamı Halilova; “Sözde soykırım meselesi bütün dünyanın gündeminde. Aslında 20. yüzyıldan önceye baksak sözde soykırım diyen büyük devletler 20. yüzyılın sonunda bütün dünyanın gözü önünde Azerbaycan’da Hocalı’da bir katliam değil bir soykırım yapmıştır. Bu bir vandalizmdir. Bu soykırım karşısında dünya susmuştur. Dünyanın gözü önünde Azerbaycan’ın topraklarının yüzde 20’si işgal edildi. Utanmadan Türkler soykırım yaptılar diyorlar. Hiçbir Türk soykırım yapmaz. Bugüne kadar bakın hangi Türk soykırım yaptı. Bütün baskılar Türkiye’nin üzerinde” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin jeopolitik ve stratejik olarak Türk ve İslam dünyasında özellikle Türk Dünyasında tek lider devlet olduğunun altını çizen Halilova; “bunun için bütün baskılar Türkiye üzerinde İlk önce sol-sağ, sonra Alevi-Sünni diye bölmeye çalıştılar. Parçala yönet. Esas amaçları Türkiye’yi yok etmek. Asala bitti hemen PKK kuruldu. PKK’yı da Ermeniler kurdu. Asala’ya katılmayan Ermeniler gittiler PKK’ya katıldılar. Hiçbir Kürt PKK’yı kurmaz. Kürtler de bizim kardeşimiz. PKK bitse başka birşey bulurlar” diye konuştu.

Konferans, Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kılınç’ın Prof. Dr. Hanım Halilova’ya plaket takdimi ile son buldu.

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive