İzmir – Antalya Otoyolu projesinde Burdur‘da yer alıyor

İzmir’den başlayarak Aydın, Denizli ve Burdur illerinden Antalya’ya uzanacak olan otoyol Ege’nin ve Akdeniz’i birbirine bağlayan yeni güç unsuru olacak

Son dönemlerin bölgemizdeki en önemli karayolu yatırımlarından biri olan Aydın – Denizli Otoyolu yapımı için düğmeye basıldı, yapım çalışmalarına başlandı. Önceki gün Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katıldığı törenle temeli atılan Aydın – Denizli Otoyolu Ege bölgesi’nin iki büyük kentini birbirine bağlarken, projenin Ege bölgesi’nin yanı sıra Akdeniz’i, Batı Akdeniz bölgesini de içine alan kısmında Burdur ili de yer alarak, Otoyol Antalya’ya uzanacak.

Bilindiği gibi; Batı Akdeniz bölgesinde geçiş yolları üzerinde bulunan Burdur vilayeti, bundan 18 yıl önce AK Parti iktidarları döneminde başlayan yol hamlesinden, duble yol çalışmalarından en çok yararlanan illerden biri olmuştu… Şimdi de Burdur ili yeni süreçte, yeni otoyol yatırımlarıyla karayolu bağlantılarında yine önemli bir geçiş merkezi olma özelliğini pekiştirecek.

Ege’nin 163 kilometrelik en önemli otoyol projesi olan ve İzmir ile Antalya’yı bir birine bağlayacak olan otoyol projesi için start verildi.

Burdur’da ve bölgedeki yol yatırımlarını en yakından takip eden isimlerden biri olan AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik sosyal medya paylaşımlarında Aydın – Denizli Otoyolu projesini şu ifadelerle değerlendirdi: “ İZMİR-ANTALYA OTOYOLU, Denizli-Burdur / Burdur-Antalya Otoyolu, Bölgemize hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah İzmir’den gelen Otoyolun Denizli-Burdur ve Burdur-Antalya üzeri Antalya ulaşımının temel atılmasını Rabbim bizlere de gösterir. Cumhur Reis’imize ve AK Parti Hükümetimize teşekkür ediyorum…”

İki il arası mesafe 4 saat kısaltılacak

İzmir’den başlayarak Aydın, Denizli ve Burdur illerinden Antalya’ya uzanacak olan otoyol Ege’nin ve Akdeniz’in turizmini güçlendirecek. Proje kapsamında İzmir-Antalya arasının 7 saatten 3 saate ineceği, İzmir-Aydın Otoyolu’nun devamı olan karayolu projesi, Denizli’den ve Burdur ilinden Korkuteli ve ardından Antalya’ya ulaşacak. İki il arası mesafe 4 saat kısaltılacak.

Otoyol projesi ile turizm canlanacak

Aydın-Denizli Otoyol projesi bittikten sonra üzerinden Antalya ve İzmir’den geçiş yapacak olan turistler, Aspendos’tan Pamukkale ile Hierapolis ardından Kuşadası ve Didim, Efes, İzmir bölgesine çok sayıda geçiş olması bekleniyor. Ege’nin projesi olarak belirlenen otoyol üzerinden İzmir’in Aydın’ın ve Denizli’nin birçok güzellikleri, dağları, termal kaynakları, arkeolojisi ve tarihi ile çok sayıda vatandaş bu yolu kullanırken Akdeniz bölgesinde bulunan Antalya iline de çok faydası olması bekleniyor.

İzmir’i Antalya’ya bağlayacak Aydın-Denizli Otoyolu’nun 115 kilometrelik otoyolu Denizli’ye kadar uzatacak Aydın-Denizli Otoyolu, 140 kilometrelik gövde yolu ve 23 kilometrelik bağlantı yollarıyla 163 kilometre olacak. Otoyolda, 19 köprülü kavşak, 19 viyadük ve 5 otoyol hizmet tesisi inşa edilecek.

Yılda 614 milyon lira tasarruf

Aydın-Denizli Otoyolu’nun tamamlanmasıyla mevcut güzergahtaki seyahat süresi bir saat kısalarak 2 saat 15 dakikadan, 1 saat 15 dakikaya düşecek. Yol sayesinde, zamandan yıllık 472 milyon ve akaryakıttan 142 milyon olmak üzere toplam 614 milyon lira tasarruf edilecek.

İzmir’den Antalya’ya kadar kesintisiz ulaşımı sağlayacak otoyol projesinin, Aydın-Denizli Otoyolu kesimi ve sonraki etaplarda yapılacak Denizli-Burdur ve Burdur-Antalya otoyollarının tamamlanmasıyla, İzmir-Antalya arasındaki 6-7 saat süren mevcut 580 kilometrelik seyahat, 440 kilometre otoyol ile 3-3,5 saate inecek ve iki büyük turizm kenti birbirine bağlanmış olacak.

Bölgede turizm ve ticareti kolaylaştıracak

Sanayi, ticaret, tarım ve ihracat merkezi olarak ürettiği katma değerle ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayan Ege Bölgesi’nin Denizli ve Aydın şehirleri de otoyol ile birbirine bağlanarak, Ege’den Akdeniz’e uzanan koridorda bölge turizmiyle birlikte ticaret de hızlanacak.

Bölgenin en önemli ihracat merkezi konumundaki İzmir Limanı’na Denizli üzerinden sanayi ve tarım ürünlerinin daha kısa sürede nakledilmesini sağlayacak Aydın-Denizli Otoyolu, Pamukkale, Efes, Didim, Kuşadası gibi önemli turizm merkezlerine ulaşımı kolaylaştıracak.

Öte yandan İstanbul-İzmir Otoyolu’yla da birleşen güzergah sayesinde, Kapıkule üzerinden giriş yapan bir araç, Ege ve Akdeniz’e otoyol konforuyla ulaşma imkanına sahip olacak.