Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi (AYAY) Bölümü öğrencilerine saha etkinlikleri çerçevesinde arama kurtarma ve yangın güvenliği konularında uygulamalı eğitim verildi.

Lavanta Tepesi Otelde gerçekleştirilen etkinlikte Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mümin Polat kısa bir konuşma yaptı. Doç. Dr. Polat; “Teorik olarak verilen eğitimlerimizi şu an uygulamalı olarak pekiştireceğiz. Burdur Belediyesi İtfaiye Müdürlüğüne, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

Lavanta Tepesi Oteli helikopter sahasında yapılan uygulamalı eğitimlerde olası bir yangın veya kaza anında alınacak önlemler, çıkan yangını söndürme teknikleri, karşılaşılan afet anında etkilenen kazazedeler ve mahsur kalan vatandaş ya da diğer canlıların nasıl kurtulacağı konularında eğitimler verildi.

Yapılan eğitim sonrası destek veren kişi ve kurumlar ile katılımcılara yönelik belge takdim töreni düzenlendi. Törene Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Karaca, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Özyıldız, Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kılınç, Burdur Belediyesi İtfaiye Müdürü Mehmet Ali Ballak, İl Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürü Yasin Tokgöz, itfaiye ve AFAD personelleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Eğitimlere katkı veren Burdur Belediyesi İtfaiye Müdürü Mehmet Ali Ballak ve itfaiye personeline, İl Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürü Yasin Tokgöz ile ekibine ve bölüm hocalarına teşekkür belgeleri verildi.

Hortum toplama ve salma, tırmanma, yangına müdahale etme konularında uygulamalı olarak verilen eğitimler sonrası öğrencilere de katılım belgesi verildi.