Güneş, Dünya ve Ay'ı hareketleri neticesinde oluşan tutulmalar, Dünya'dan da takip edilebiliyor. Gökyüzü olaylarına ilgi duyanlar ise 2024 yılı Ay ve Güneş tutulmalarının tarihlerini araştırıyor. İşte, yılın ilk tutulma tarihi...


2024 YILI GÜNEŞ TUTULMALARI NE ZAMAN?
Ay'ın, Dünya ile Güneş arasından geçmesiyle oluşan Güneş tutulmalarının ilki bu sene 8 Nisan'da yaşanacak. Tam Güneş tutulması Türkiye'den gözlemlenemeyecek. Ancak Meksika, ABD'nin doğu bölgeleri ve güneydoğu Kanada'dan izlenebilecek.

Şili ve Arjantin'in güneyinden görülebilecek halkalı Güneş tutulması ise ikinci tutulma olarak 2 Ekim'de gerçekleşecek ve Türkiye'den izlenemeyecek.


AY TUTULMASI NE ZAMAN 2024?
2024 yılının ilk Ay tutulması 25 Mart'ta, 20 Mart Bahar Ekinoksu ardından oluşan "Solucan Ay" esnasında yarı gölgeli tutulma şeklinde olacak. Türkiye'den görülemeyecek tutulma; Amerika, Antarktika, Alaska ve kuzeydoğu Rusya'dan izlenebilecek.

İkinci Ay tutulması ise 18 Eylül'de saat 05.14'te başlayıp 06.16'da bitecek olan parçalı tutulmadır. Bu tutulma Türkiye'den görülecek. Amerika, Antarktika, Afrika, Avrupa, Batı Asya ve güneybatı Rusya'dan da seyredilebilecek.


YILIN İKİNCİ METEOR YAĞMURU NE ZAMAN?
Yılın ikinci meteor yağmuru 21-22 Nisan'da Lyrid (Lir) gök taşı yağmurları olarka ve Türkiye'den de izlenebilecek. En yoğun noktasında saatte 18'e kadar "yıldız kayması" yaşanıyor olacak.