GündemManşetBurdur Baro Başkanı Ramazan Gedik: “Avukat, yargının üç ayağından biri”

1 sene ago

Hukuk düzeninin vazgeçilmez parçalarından biri olan, savunma ayağını temsil eden Hukukçuların, Avukatların ‘5 Nisan Avukatlar Günü’  ülke genelinde olduğu gibi şehrimizde de kutlandı.

‘Avukatlar Günü’ dolayısıyla Burdur Barosu, Cumhuriyet Meydanı‘nda Atatürk Anıtına çelenk sunma töreni düzenledi.

Baro Başkanı Avukat Ramazan Gedik ve Burdur’daki Avukatların katıldığı çelenk sunma programının ardından konuşan Gedik şunları söyledi: “Demokrasinin ve hukuk devletinin temeli olan kuvvetler ayrılığı ile ilgili ülkemizde ne yazıkki ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Yine üç kuvvetten biri olan yargı ve bileşenlerinden savunma kurumu ile ilgili her yıl tekrarladığımız sorunlarda artarak devam etmektedir. Avukat, yargının üç ayağından biridir. Savunma hakkının kutsallığı ve halkla yakın ilişkileri nedeniyle yargı için özel bir konumu var. Bunu bilmek, kabullenmek, sağlıklı ve hak ettiği şekilde bir ilişki kurmak gerekir. Şu anda ise savunmanın ve onun temsilcisi avukatın yargının bileşenlerinden bir olduğunu kabullenemeyen ve savunmayı yok sayan bir ortam vardır.

Yargının en temel sorunlarından biri budur. Bu sorunun kaynağı da yargının diğer ayaklarının bağımsız ve tarafsız olamamasıdır. Günümüzde, yargının avukat dışındaki unsurları yürütmenin bir parçası şeklinde görüntü vermektedir. Avukatı ve Baroları da bunun bir parçası yapma çabası ve düşüncesi vardır. Ancak bu çaba çok yok yanlış ve zararlıdır. Yargı tarafsız, bağımsız ve hesap verebilir olmadıkça, yargıya güvenden ve hukuk güvenliğinden söz edilemez.

Ve bu nedenle ülkemizde ekonomi de dahil birçok sıkıntının yaşanması kaçınılmaz olur. Dünya Ekonomik Forumu 2018 Yargı Bağımsızlığı raporuna göre 140 ülke arasında 111. sırada olmamızdan kim mutlu olabilir. Şu an itibariyle bu eleştirileri güzel ülkemiz daha güzel olsun diye yalnızca biz yapabiliyoruz. Ülkemize, adil yargı ve hukuk güvenliği gelecekse bu en çok avukatların ve Baroların verdiği katkı sayesinde olacaktır. Her yıl tekrarladığımız avukatlığın sorunlarının hiçbirisi de çözülmüş değildir. Bunu tekrar not etmekte da fayda görüyoruz.”

Kodlama : SadeMedia Interactive