Burdur Baro Başkanı Ramazan Gedik ile Isparta-Burdur Tabip Odası Başkanı Nermin Karahan İstanbul’da öldürülen Avukat ve Konya’da öldürülen Doktorla ilgili olarak ortak basın açıklaması yaptı.

Burdur Adliyesi önünde düzenlenen basın açıklamasında konuşan Burdur Baro Başkanı Ramazan Gedik; “Biliyoruz ki başımız sağ olmayacak” dedi.

Gedik; “Dün İstanbul Bakırköy’de bir meslektaşımızı alçakça sıkılan kurşunlara kurban verdik. Avukat Servet Bakırtaş sadece ve yalnız avukatlık yaptığı için öldürüldü. Avukatı müvekkili ile özdeşleştiren sapkın zihniyet silahtan aldığı güçle, ölüm kustu. Yaralama suçu nedeniyle mahkûm olup cezaevinden yeni çıkan ve kendisine karşı açılan tazminat davasının geri çekilmesini isteyen, ancak bu talebi reddedilince tehditlere başlayan katil zanlısının önce meslektaşımızı sonra da dava açan müvekkili öldürdüğü anlaşılmaktadır. Bu ve benzeri gerekçelerle gerçekleşen avukat ölümleri ya da saldırılar, mesleğimizi yaparken hangi tehditleri taşıdığımızdan öte de, bu tehditleri yaratan toplumsal bakışı da anlatmaktadır. Avukatın rolünü ve yaptığı işi kavramaktan uzak bir zihin yapısının, giderek onu taraf konumuna sürüklemesi, kelimenin tam anlamıyla ilkelliktir. Bir mesleğin ölümü göze alarak sürdürülmesi sürdürenler için ne denli onur vesilesi olsa da, o toplumun bir kesimi için utançtır” diye konuştu.

“Artık bildiriler yazmak, yaslar tutmaktan bıktık” diyen Gedik şunları söyledi; “Sanıkların ağırlaştırılmış müebbet hapislere mahkumiyetleri acımızı hafifletmiyor artık. Her bir avukat ölümünün bir toplumsal ders olmasını bekleyip, bu zavallı yaratıklara bir şeyler anlatmasını beklerken çoğalan ölümler, bizden bir parça daha koparmaya devam ediyor. Biliyoruz ki başımız sağ olmayacak bizim. Dilenen sabırların sırasız avukat ölümlerine yararı olmayacak. Kamusal hizmet veren bir mesleğin mensupları olarak Avukat Servet Bakırtaş’ı düşünce dünyamızda şehit olarak yaşatacağız. Sözün bittiği yerdeyiz. Önce ailesine sonra da tüm meslektaşlarımıza başsağlığı ve meslektaşımıza Allahtan rahmet diliyoruz” dedi.

Isparta-Burdur Tabip odası Başkanı Nermin Karahan’da “Dün bir avukat, bir doktor biri adalet dağıtan biri şifa dağıtan iki tane eğitimli insan ikisi de görevleri sırasında işlerini yaparken öldürüldüler. Hepimizin başı sağ olsun. Ailesinin yakınlarının başı sağ olsun. Allahtan rahmet diliyoruz. Son yıllarda yaşanan bu üzüntülü olaylar ardışık bir şekilde devam etmektedir. Şiddetin daha da devam etmesi hepimizi derinden üzmekte, bunlara bir çözüm bulma derdine düşürmektedir. Bunun için mücadelemize devam edeceğiz. Susmayacağız, durmayacağız haklı mücadelemize devam edeceğiz.” diye konuştu.

Basın açıklamasına Cumhuriyet Halk Partisi Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Burdur Barosuna bağlı avukatlar ile Burdur Devlet Hastanesi’nde görevli doktorlar katıldı.