Karacaören-1 Barajında yapılan su ürünleri avcılığı denetimlerinde Bakanlık tarafından görevlendirilen Su Ürünleri Mühendisine bıçaklı saldırı girişimi sonucu 4 kişi gözaltına alındı.

Burdur’un Bucak ilçesinde Bakanlığın görevlendirdiği Su Ürünleri Mühendisi G.Y., Karacaören-1 Barajında yapılan Su Ürünleri avcılığı denetimi esnasında Afyonkarahisar’dan geldiği öne sürülen 4 kişi tarafından bıçakla tehdit edildi. Olay sonrası şikâyet üzerine saldırı girişiminde bulunan kişiler gözaltına alındı. Su ürünleri mühendisi G.Y’nin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Türk Tarım Orman-Sen 32 No’lu Şube Başkanı Hilmi Yılmaz, Bucak’ta su ürünleri avcılığı denetim faaliyeti esnasında yapılan bıçaklı saldırı girişimi ile ilgili kınama mesajı yayınladı.

Yapılan açıklamadan pasajlar şöyle;

“Üyemize yapılan saldırıyı kınıyoruz”

“İlimiz Bucak ilçesinde Bakanlığımızın Su Ürünleri avcılığı denetim faaliyeti için göreve giden Su Ürünleri Mühendisi Gülden Yazar’a 18.04.2022 pazartesi günü görevi başında iken bıçaklı saldırı gerçekleştirilmiş ve hayatı ile tehdit edilmiştir. Yapılan saldırıda meslektaşımızın sağlık durumu iyi olup saldırganlar gözaltına alınmıştır. Yapılan saldırıyı şiddet ve nefretle kınıyoruz. Yapılan bu saldırı meslektaşlarımıza yapılan ne ilk saldırı olmuş, üzülerek ifade etmek gerekir ki, etkin caydırıcı tedbirler alınmadığı müddetçe son da olmayacaktır. Bahse konu menfur saldırıyı gerçekleştiren kişi hakkında hukuki süreç başlatılmıştır. Sendikamız bu sürecin takipçisi ve tarafıdır. Meslektaşımıza yapılan bu fiziki saldırının cezasız kalmayacağını, caydırıcılığı yüksek bir ceza ile cezalandırılmasını umut ediyor ve yetkililerden bekliyoruz.

“Yaşanan olay ilk değildir”

Kamuoyunda doktor, hemşire vb. sağlık çalışanlarına yapılan saldırıların oluşturduğu gündem kadar, su ürünleri konusunda çalışanlar hayvan sağlığı çalışanları ve gıda denetimi yapılan saldırıların da gündem oluşturması gerekmektedir. Çünkü hayvan sağlığı çalışanları, insan sağlığı çalışanları kadar, hatta daha fazla risk altındadır. Hayvan sağlığı çalışanları ve tüm tarım teşkilatı çalışanları yayla, mezra gibi hayvancılık yapılan, araçla dahi ulaşılamayan, kolluk kuvvetlerinin ulaşımının dahi zor olduğu yerlerde, yaya olarak, büyük bir özveri içerisinde ulaşarak görevini yapmaya çalışmaktadır. Biz kamu çalışanlarının, devlet memurlarının vatandaşla bir derdinin olması mümkün değildir. Zira bizler sadece mevzuat hükümlerince verilen görevleri yapmakla yükümlüyüz. Yaşanan olay ilk değildir. Daha önce de tarım teşkilatı çalışanları çeşitli sebeplerle ve haksız yere saldırıya uğramışlardır. Fakat özellikle de bir bayan çalışma arkadaşımıza yapılan bu son olay bizi derinden üzmüş, kaygıya sevk etmiştir.

“En ağır şekilde cezalandırılmalılar”

Olay idari ve adli soruşturma aşamasındadır. Türk Tarım Orman Sendikası olarak üyemize geçmiş olsun dileklerimizi iletir ve meslektaşımızın ve tüm kamu çalışanlarının haklarının savunulması noktasında arkalarında olduğunu bildiririz. Buradan Burdur Valiliğini, Burdur Adli Mercileri, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünü ve Bakanlık Merkez teşkilatını, saldırıyı gerçekleştirenin bir an evvel, en ağır şekilde cezalandırılması hususunda gerekli adımları atmaya davet ediyoruz. Yapılan bu ve benzer saldırıların önlenebilmesi için bir an önce gerekli cezai düzenlemelerin yapılması için Devlet Yöneticilerimizi göreve davet ediyoruz. Bu olayın örtbas edilmeyeceği, gerekli her türlü cezai işlemin yapılacağı konusunda adli ve idari makamlarımıza güveniyoruz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”